Тільки для справжніх пані!

Здуття живота (метеоризм) у дорослих і дітей: причини, лікування, перша допомога

Здуття живота (метеоризм) у дорослих і дітей: причини, лікування, перша допомога

Зміст:

Велика кількість газів в кишечнику призводить до появи здуття, що викликає неприємні відчуття в животі. Інтенсивність неприємних симптомів прямо залежить від кількості газів в кишечнику. По-іншому процес газоутворення або здуття називають метеоризм.

Симптоми і ознаки здуття живота

Здуття живота поєднується разом з такими клінічними проявами:

Симптом може бути як наслідком неправильного раціону, так і важкого захворювання кишечника. Якщо він зберігається тривалий час необхідно звернутися до лікаря для подальшого проходження діагностичних процедур.

Причини здуття живота і газоутворення

Здуття живота у дорослої людини може з’являтися по ряду причин, серед яких фізіологічні процеси і патологічні стану. Частіше метеоризм розвивається на тлі захворювань травного тракту, але може бути викликаний вживанням деяких продуктів харчування, які здатні підсилювати вироблення газів.

Недуга також провокує низька рухова активність, що призводить до появи слабкої перистальтики. Внаслідок цього вміст надовго затримується в кишечнику, що ще більше збільшує процес газоутворення. Це далеко не всі причини, їх необхідно розглянути докладніше.

Заковтування повітря під час прийому їжі

Заковтування повітря достатня поширена проблема. Шкоди це не приносить, оскільки частина повітря виходить назад у вигляді відрижки, а частина виводиться з кишечника природним способом.

Повітря заковтується під час швидкого прийому їжі, особливо якщо в процесі людина розмовляє. Заковтування повітря також відбувається через куріння чи жування жувальних гумок.

Вживання деяких продуктів

Продукти, що містять велику кількість клітковини і дріжджових грибків, сприяють посилення газоутворення.

Такими продуктами є:

Якщо продукти призводять до процесу бродіння в організмі, це не означає, що їх не можна їсти взагалі. Все корисно в певній кількості. Але надмірне їх вживання може призвести до більш тяжких наслідків, ніж метеоризм. Тому здуття живота після їжі потребує як мінімум перегляд щоденного раціону.

Мікрофлора кишечника

У кишечнику здорової людини функціонує ціла микроэкологическая система. Мікроорганізми виконують ряд важливих функцій:

На якісний та кількісний склад мікрофлори впливає безліч факторів (прийом антибіотиків, порушення харчування, різні захворювання). При її найменшому зрушення в бік зменшення, на це місце приходять умовно патогенні мікроорганізми (стафілокок, дріжджоподібні гриби), які при певних умовах можуть спровокувати ряд захворювань, у тому числі і метеоризм.

Психологічний фактор

Шлунково-кишковий тракт контролюється нервовою системою. При порушення психоемоційного стану, сильних стресах робота ЦНС порушується, що призводить до порушення функцій кишечника.

Це явище тимчасове і з вирішенням першої проблеми симптом зникне. У деяких випадках (при сильних потрясінь, депресіях) потрібне медичне втручання.

Захворювання травного тракту

Здуття живота і боків частіше виникає при захворюваннях шлунково-кишкового тракту або після вживання деяких медикаментозних засобів.

Захворювання, що призводять до посиленого газоутворення:

 • Запалення. Запальні процеси різних ділянок ШКТ ведуть до порушення їх роботи. Найбільш виражене газоутворення при патології шлунка. Орган відповідає за основну частину розщеплення продуктів. З неперетравленої їжею, що потрапляє в кишечник, починають відбуватися процеси гниття. З’являється здуття живота, відрижка неприємного запаху.
 • Спазм кишечника. Різні запалення і травмування черевної порожнини призводять до появи спазму гладкої мускулатури кишечника. Внаслідок цього порушується перистальтика, утруднюється виведення газів. В залежності від інтенсивності патології, гази можуть тривалий час накопичуватися в кишечнику. Коли стінки кишечника не витримують тиску, то з’являються розриви на слизовій оболонці.
 • Операції. При оперативному втручанні в черевну порожнину порушується нормальна робота кишечника. Але після періоду реабілітації та дотримання дієти функціональність органу повертається до норми і здуття живота у чоловіків і жінок проходить самостійно.
 • Патології жовчного міхура, підшлункової залози. Секреція жовчі, соку підшлункової залози обробляють харчової грудку. При порушенні роботи цих органів хімічна обробка відбувається недостатньо швидко, їжа погано перетравлюється і засвоюється, що призводить до газоутворення.
 • Кишкова непрохідність. Калові непрохідність може бути викликана наявністю утворень, перекрутом кишки, спайками. Разом з кишковим вмістом не можуть відійти і гази. Якщо накопичується їх велика кількість, це призводить до появи інтенсивних болів.
 • Антацидні препарати. Прийом антацидів необхідний для захисту слизової шлунка від надмірної кількості соляної кислоти. Але засоби сильно пригнічують роботу кишечника, що призводить до посилення газоутворення.
 • Здуття живота під час вагітності: причини і що робити

  Метеоризм найчастіше з’являється при вагітності. Про такому симптомі необхідно відразу повідомити лікаря. Причиною може стати зміна раціону, наявність захворювання. Існують також інші причини появи симптому. Здуття живота на ранніх термінах може виникати з-за фізіологічних змін, що відбуваються в організмі жінки.

  Здуття живота у жінок з’являється також на пізніх термінах, коли плід збільшується в розмірах і починає чинити тиск на кишечник, що призводить до посилення газоутворення. Метеоризм проходить після народження дитини.

  Якщо симптом викликаний захворюванням, то призначаються препарати, які не чинять шкідливого впливу на плід. Попередньо враховується і зважується користь і шкоду від лікування, якщо є можливість, то лікування відкладається до народження малюка. Використовуються препарати, які не долають плацентарний бар’єр.

  При необхідності хірургічного лікування патології на пізніх термінах, операція проводиться разом з кесаревим розтином. Так, анестезія буде зроблена лише раз, і після народження малюка жінка зможе годувати грудьми.

  Якщо метеоризм з’являється в період лактації призначають ентеросорбенти. На відміну від інших засобів вони не всмоктуються в кров, а діють в просвіті кишечника.

  Здуття живота в дитини

  Поява метеоризму у дітей призводить до тяжкості і сильних болів в животі. При цьому зовні помітно як живіт заокруглюється і стає твердіше.

  Причини метеоризму у дитини

  Симптом може з’являтися у дітей різного віку з різних причин:

 • Немовлята. Травний тракт новонародженого дитини не досконалий, тому схильний до збоїв у роботі, в тому числі і метеоризму. Його причинами може послужити порушення дихання в процесі годування груддю, коліки, неправильне харчування мами (речовини в продуктах вживаних матір’ю потрапляють в грудне молоко), непереносимість білка. Може спостерігатися здуття живота і пронос одночасно.
 • Діти до 3-х років. У цьому віці метеоризм часто провокується введенням прикорму. Навіть якщо мама все зробила правильно, організм може з незвички відреагувати так на незнайомий продукт. Незвичайна реакція може з’явитися на солодке, борошняне, оскільки організм ще не готовий засвоювати велику кількість вуглеводів.
 • Діти старше 3-х років. В цей час дитина йде в садок, там раціон збалансований, але відрізняється від домашнього, до того ж дитина не завжди доїдає свою порцію. Це позначається на травній системі. Дітям в цьому віці деякі батьки починають давати солодке, фастфуд, газовані напої.
 • Дошкільний вік. До 6 років причинами метеоризму може стати вживання великої кількості солодощів, бобових, капусти, винограду. Грає роль зниження рухової активності або проблеми, які почалися в ранньому віці. Крім того, що метеоризм приносить фізичний дискомфорт, дитина страждає психологічно.
 • Постійне здуття живота може виникати за наявності різних хвороб.

  Допомога дитині при метеоризмі

  Найпростіші заходи, які можна зробити, це:

  Що робити при здутті живота, буде залежати від причини його появи. При лікуванні використовується як традиційне лікування, так і народне.

  Ліки від здуття живота і газоутворення

  Симптоматичного лікування недостатньо для усунення метеоризму, якщо причиною захворювання. Перш ніж вирішувати, як позбутися від здуття живота, проводять діагностику, і тільки після виявлення патології призначають етіотропне лікування.

  В якості медикаментозного лікування пропонують такі препарати від здуття живота:

  Для безперешкодного виведення газів з кишечника застосовують газовідвідну трубку. Ставиться вона також як і дітям, тільки вводити її необхідно на глибину 20-30 див.

  При важких патологіях проводиться хірургічне лікування. Це може бути наявність новоутворень в кишечнику, заворот кишок. Такі патології не вимагають зволікання, т. к. загрожують серйозними наслідками, наприклад, кровотеча, перфорація кишечнику, некроз тканин органу, розвиток перитоніту.

  Відчуття здуття може з’являтися при різних захворюваннях ШКТ хронічного характеру. Якщо симптом спостерігається у людини тривалий час, необхідно звернути на це увагу і відправитися до лікаря, інакше це загрожує небезпечними наслідками.

  Народні засоби від здуття живота

  З питанням, як прибрати здуття живота, зможуть допомогти засоби народної медицини. Вони спрямовані на симптоматичне лікування. Серед них найпопулярніші:

 • Корінь петрушки. Взяти 1 ч. л. вже порізаного кореня на 1 ст. холодної води. Залити коріння і залишити у воді на 20 хвилин. Відправити на вогонь, не доводячи до кипіння. Після приготування процідити. Вживати теплим по 1 глотку кожні 60 хвилин. У добу необхідно випити 1 склянку.
 • Кропова вода. Взяти 1 ст. л. кропового насіння на 2,5 склянки окропу. Залишити на 3 години. Пити по склянці 3 рази на добу до їжі для дорослих, по 1 ч. л. дітям.
 • Настій чебрецю, кропу. Взяти 1 ч. л. сушеного чебрецю, стільки ж кропового насіння і склянку окропу. Все змішати і залишити на 10 хвилин. Відправити на вогонь, через 1-2 хвилини після закипання вимкнути і процідити. Вживати в теплому вигляді по 30 мл щогодини.
 • Настій кмину. Взяти 4 ч. л. потолченних насіння на 400 мл окропу. Сировина залити водою і настоювати до 2-х годин. Готовий настій процідити і пити 50 мл щогодини.
 • Кульбаба. Взяти вже подрібнений корінь (2 великі ложки) і склянку окропу. Залити сировину водою і залишити добу, ємність укутати теплим рушником. Настій процідити і можна вживати по 50 мл до 5 разів за добу.
 • Імбир. Взяти корінь імбиру (1/4 ч. л.) в рот і повільно розсмоктувати. Спосіб стимулює роботу травної системи, усуває відчуття переповненого шлунка.
 • Настій ромашки. На 1 ст. л. сировини взяти 1 ст. окропу. Всі інгредієнти залити окропом і відправити на вогонь на 5 хвилин, вимкнути і дати постояти 4 години, профільтрувати. Пити за 10 хвилин до вживання їжі по 2 ст. л.
 • Сік сирої картоплі. При метеоризмі можна пити свіжий сік по 100 мл двічі на добу до їди. Весь курс становить 5 діб, з перервою в тиждень його можна повторити.
 • Чай з мелісою, фенхелем або м’ятою. Чай заварюють наступним чином: свіже листя рослини промити і відправити в заварник (вони повинні наполовину заповнити ємність), залити окропом, настоювати півгодини. Для смаку в чай можна додавати лимон.
 • Трав’яний збір. До складу трав’яного збору входить валеріана, фенхель – кожного по 1 ч. л., а також 2 ст. л. трави перченої м’яти. Всі інгредієнти змішати і закрити в банку. Для кожного вживання готувати свіжий настій. Для цього від загального сировини взяти 2 ч. л. збору залити склянкою окропу на 20 хвилин, пропустити через фільтр. Розділити на 2 частини, випити вранці і ввечері.
 • Трав’яний збір. Для приготування збору взяти траву тирличу, звіробою, золототисячника, дягель, подрібнений корінь ревеню і лепехи. Кожного інгредієнта по 50 р. Все перемішати і зберігати в банку. Для вживання кожен раз доведеться готувати свіжий відвар. Від усієї маси взяти 2 ст. л. на 2 ст. окропу, відправити на водяну баню на півгодини. Засіб процідити і пити по 100 мл за 10-15 хвилин до прийняття їжі.
 • Дієта при здутті і метеоризмі

  Тяжкість в животі та здуття можна усунути за допомогою дієти, якщо причина криється в харчуванні. Крім того, правильний підбір продуктів є профілактикою метеоризму.

  Перш за все, з раціону виключаються продукти харчування, які посилюють утворення газів у кишечнику. Також, скорочується кількість порції, для того, щоб їжа була добре оброблена ферментами і шлунковим соком.

  Весь денний раціон необхідно розділити на 5-6 прийомів. При цьому вечеряти потрібно за кілька годин до сну. Вкладатися спати після їжі не рекомендується, оскільки послаблюється перистальтика кишечника і їжа застоюється. Після їжі рекомендується помірна фізична активність, що позитивно впливає на роботу травної системи.

  Фізичні вправи

  Здуття живота може з’являтися у людей різного віку. Причиною може стати не просто фізіологічний процес, а наявність серйозного захворювання ШКТ, в такому випадку необхідно лікувати основну патологію. Якщо симптом спостерігається більше декількох днів або має сильний характер, необхідно одразу звертатися за медичною допомогою. Застосування будь-яких коштів від здуття живота повинно бути узгоджене з лікарем.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Корисні властивості червоної калини: показання та протипоказання, рецепти, заготівлі

  Зміст: Склад червоної калини: які в ній є вітаміни Корисні властивості калини Корисні властивості ягоди калини Сік калини: як зробити, зберігати, застосовувати Листя калини: корисні властивості і застосування Корисні властивості…

  Ознаки і симптоми апендициту у дітей, дорослих, вагітних жінок

  Зміст: Що таке апендицит Види і форми апендициту Ознаки і симптоми апендициту Основні симптоми Перші ознаки апендициту – розпізнаємо хвороба з перших симптомів Ознаки апендициту у жінок Ознаки апендициту у…

  Ефективні вправи на м’ячі для хребта

  Які вправи для хребта та м’язів спини можна виконувати на гімнастичному кулі для фітнесу? Наскільки ефективні вправи для хребта та м’язів спини з гімнастичним м’ячем? Давайте разом розберемося в даному…