Тільки для справжніх пані!

Затримка місячних: фізіологічні та патологічні причини

Затримка місячних: фізіологічні та патологічні причини

Для одних жінок затримка місячних – довгоочікувана подія, яка знаменує настання вагітності, для інших – привід для паніки. Якщо затримка пов’язана з тим, що жінка вагітна, це не викликає жодних питань. Але коли тести показують негативний результат, а місячні ще не наступають, це змушує серйозно задуматися, чому так відбувається.

Що таке затримка?

Місячні – природний процес для жіночого організму. Нормальний перебіг менструального циклу – один з головних показників жіночого репродуктивного здоров’я.

Перші менструації (менархе) приходять приблизно у віці 12-13 років. Встановлення регулярного циклу може бути досить тривалим, і відбувається воно у всіх по-різному. Як правило, у підлітків тривалість циклу і самих місячних дещо більше, ніж у дорослих жінок. З віком ситуація змінюється: якщо раніше цикл у дівчинки тривав близько 40 днів, до 20 років його тривалість може становити 28-35 днів. До моменту закінчення статевого дозрівання місячні стають регулярними – за умови, що у дівчини немає проблем зі здоров’ям. Але у кожної жінки вони як і раніше проходять за індивідуальним графіком. Якщо дівчина ретельно стежить за станом свого організму, вона точно знає, як довго йдуть місячні, яка їх інтенсивність і через скільки днів прийде нова менструація.

Ці знання допомагають визначити затримку. Затримкою називається порушення циклу, при якому не наступають місячні більше 35 днів. Але щоб зрозуміти, чи дійсно стався збій циклу, необхідно враховувати особливості організму. У деяких жінок місячні приходять кожні 35 днів, тому якщо менструація у них сталася на 36-38 день циклу, це не буде вважатися затримкою. Відхилення циклу в більшу сторону до 10 днів вважається нормою, якщо при цьому немає ніяких інших патологічних симптомів (наприклад, температури або сильного болю в животі), але тривала відсутність менструації без видимих на те причин – серйозний привід для звернення до лікаря.

Щоб точно знати нормальну довжину свого циклу і вчасно помітити затримку, необхідно щомісяця відзначати в календарі початок чергових місячних. При цьому потрібно пам’ятати, що цикл вважається з першого дня однієї менструації до першого дня наступної.

Про що свідчить затримка

Найбільш ймовірна причина затримки у дівчат, які ведуть статеве життя, – це настання вагітності. Особливо це стосується тих, хто нехтує контрацептивами. Нерідко відсутність місячних стає найпершою ознакою вагітності. Тому гінекологи в першу чергу цікавляться у жінки, чи робила вона тест, і визначають, чи пов’язана затримка менструації з зародженням нового життя.

Якщо вагітність дійсно є, то затримка – це абсолютно фізіологічне явище. Протягом всього періоду виношування дитини місячних у майбутньої мами не буде. Більш того, не прийдуть вони і відразу після пологів: організму потрібен час, щоб відновитися після непростого для нього процесу. Виникнення кров’янистих виділень під час вагітності – це зовсім не місячні, а кровотеча, яке є грізною ознакою можливого викидня або передчасних пологів. Після народження дитини менструація виникне не раніше ніж через кілька місяців. У деяких молодих мам нормальний цикл відновлюється лише по закінченні року.

Чому ж при настанні вагітності спостерігається відсутність місячних? Вся справа в гормонах, які контролюють жіночу статеву сферу. У другій фазі менструального циклу, коли яйцеклітина вже дозріла і готова до запліднення, матка також починає готуватися до того, щоб прийняти плодове яйце. В яєчнику формується так зване жовте тіло – особлива залоза, що виробляє прогестерон. Прогестерон діє на маткові стінки, роблячи їх більш пухкими. Ендометрій, що вистилає матку зсередини, наповнюється поживними речовинами. В цей час орган повністю готовий до імплантації ембріона.

Тривалість життя жовтого тіла і тривалість вироблення прогестерону – 14 днів. Якщо яйцеклітина не була запліднена, жовте тіло гине, вироблення гормону зупиняється, а внутрішній шар матки оновлюється – наступають місячні. Але при успішному зачаття прогестерон продовжує продукуватися: це необхідно для того, щоб плодове яйце міцно имплантировалось в стінки матки і продовжило своє існування. Гормон перешкоджає відторгненню ембріона і сприяє збереженню вагітності. У той же час він гальмує відділення ендометрія, і менструації не виникає.

Крім тесту, досить точним є аналіз крові на ХГЧ, який жінка може здати вже на самих ранніх термінах вагітності. Але робити цей аналіз необхідно кілька разів. Якщо рівень ХГЛ буде зростати, це можна вважати вірною ознакою успішного зачаття.

Причини відсутності менструації

Багато жінок цікавляться: чому затримка триває, якщо тест на вагітність і аналізи крові на ХГЛ показують негативний результат? Крім вагітності, існує маса причин, по яких можуть бути відсутні місячні. Причому відсутність менструації може бути викликана як фізіологічними, так і патологічними змінами в організмі жінки.

Вагітність вважається однією з головних фізіологічних причин, за якими може відбуватися затримка. Але крім неї є ще кілька факторів, що впливають на цикл. Всі вони пов’язані з процесами, які не представляють небезпеки для жіночого організму і можуть вважатися абсолютно нормальними. Серед них:

У більшості випадків затримка, спричинена фізіологічними причинами, не вимагає лікування і з часом проходить сама (крім тих випадків, коли мова йде про клімаксі).

Короткочасна відсутність менструації може бути викликана також надмірної емоційної чи фізичної навантаженням і зміною клімату. Треба пам’ятати про те, що ці причини не можуть впливати на цикл настільки, щоб термін затримки збільшувався до 2 і більше тижнів. Якщо менструації немає вже тривалий час, необхідно якомога швидше відвідати гінеколога, щоб з’ясувати, чому стався збій.

Жінка не повинна ставитися до відсутності місячних легковажно: у деяких випадках причини затримки менструації пов’язані з виникненням серйозних захворювань, причому вони можуть стосуватися не тільки репродуктивної системи. Виділяють такі патології, з-за яких менструальний цикл буває нерегулярним:

У переважній більшості випадків жінка не може самостійно визначити, чому виникла патологічна затримка місячних. Вона може лише припускати, із-за чого у неї немає місячних, але справжні джерела проблеми можуть виявити тільки кваліфіковані фахівці.

Що робити при затримці менструації?

Перше, що повинна зробити жінка, коли помічає у себе тривала відсутність місячних, – провести домашній експрес-тест на вагітність. Краще всього зробити це 2 рази з перервою в кілька днів, щоб підтвердити результат. Незалежно від того, буде він позитивним чи негативним, наступний крок – візит до гінеколога.

Якщо затримка викликана зачаттям дитини, додатково може знадобитися аналіз на ХГЛ. Також гінеколог призначить необхідні дослідження, в тому числі лабораторні, і пояснить пацієнтці тактику ведення вагітності.

При негативному тесті лікар проведе первинний огляд, візьме мазок і складе схему подальшої діагностики. Найчастіше в таких випадках потрібне проведення УЗД, так як цей метод обстеження буде найбільш інформативним. Крім того, багатьом жінкам фахівці радять здати аналізи на інфекції, що передаються статевим шляхом. Якщо затримка викликана тим чи іншим захворюванням, необхідно в першу чергу вилікувати саме його. Наступний етап терапії буде спрямований на нормалізацію менструального циклу.

Самостійно приймати будь-які ліки, що стимулюють настання місячних, вкрай не рекомендується, інакше можна спровокувати ще більш сильний гормональний збій. Найважливіше в лікуванні порушень циклу – точно визначити, чому сталася затримка. Краще всього довірити цю справу професіоналу, який не тільки виявить причину відсутності менструації, але і при необхідності призначить відповідне лікування.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Є можливість завагітніти до овуляції

Зміст статті: Цикл жіночого організму – що це таке? Овуляція Овуляція і зачаття Зачаття без овуляції Багатьох жінок, так і їх коханих чоловіків хвилює питання про те, наскільки ймовірно стати…

Можливості штучного запліднення: шанс стати батьками

Зміст статті: Методи ЕКО: суть, підготовка Вагітність і пологи Донорство Сьогодні приблизно двадцяти відсоткам пар доводиться вирішувати проблему безпліддя, тобто неможливості зачати дитину тривалий час (рік) при регулярних статевих контактах…

До скількох років можна народжувати жінці, достатньо одного тільки бажання?

Зміст статті: Позитивні сторони пізніх пологів Ризики, виникають при пізніх пологах Оптимальний вік для виношування дитини Інстинктивно будь-яка жінка мріє про дитину. Бажання кожної з них зумовлено природою, і з…