Тільки для справжніх пані!

З-за чого виникає неправильний прикус у дитини і як його виправити

З-за чого виникає неправильний прикус у дитини і як його виправити

Неправильний прикус у дитини – одна з найбільш частих скарг, з якими доводиться стикатися дитячих стоматологів. Але найчастіше батьки звертають увагу на цю проблему надто пізно, не усвідомлюючи в повній мірі, які наслідки може мати для малюка аномальна будова зубів і щелепи. Між тим виправлення прикусу у дітей відбувається значно легше і швидше, ніж у дорослих. Які ж причини викривлення зубів, чим це загрожує для дитячого здоров’я та з якого віку потрібно починати лікування?

З-за чого щелепа може сформуватися неправильно

Неправильним прикусом іменується порушення функції змикання нижнього і верхнього зубного ряду. При цьому спостерігається викривлення зубів, а щелепи не можуть змикатися або перекривати одна одну. В нормі у новонароджених дітей нижня щелепа недорозвинена. Це обумовлено тим, що так дитині легше просуватися по родових шляхах. Поступово нижня частина щелепно-лицьового апарату наздоганяє у розвитку верхню. Причому у дітей, що знаходяться на грудному вигодовуванні, це відбувається дещо раніше і краще, ніж у тих, хто харчується сумішшю, так як активні рухи при ссанні грудей піддають щелепу навантаження і тим самим сприяють її розвитку. Малюки-ті, хто на штучному їдять суміш через соску, тому їм не потрібно докладати особливих зусиль, щоб отримати харчування.

Причин, які можуть викликати аномалії у розвитку щелепно-лицевого апарату, досить багато. В першу чергу виділяють генетичну схильність. Це означає, що у дітей, чиї батьки мають неправильний прикус, з великою ймовірністю буде спостерігатися викривлення зубів. Тому рекомендується звернутися за консультацією до ортодонта ще до того, як дитині виповниться 3 роки. Це дозволить скласти приблизний прогноз розвитку щелепно-лицьового апарату і по можливості запобігти ранні порушення прикусу завдяки дотриманню отриманих лікарських рекомендацій. Крім того, до спадкових факторів відносять і патології внутрішньоутробного розвитку зубних рядів і щелепно-лицьового апарату плода, пов’язані з перинатальним інфікуванням і різними порушеннями здоров’я матері.

Неправильний прикус у дітей може розвиватися також і з наступних причин:

Прикус у дітей може деформуватися і з інших, менш поширених причин – брак важливих мікроелементів (кальцію і фтору), а також порушення в розвитку опорно-рухового апарату, що виражаються в викривлення хребта.

Чим загрожує такий дефект

Не всі батьки розуміють, чим насправді загрожує неправильний прикус у дитини. Естетика – лише мала частина цієї проблеми. Звичайно, красива посмішка – це дуже важливо, і чим старше стає людина, тим більше він звертає уваги на свою зовнішність. Викривлення зубів впливає на самооцінку, впевненість у собі й породжує різні комплекси. Насправді наслідки неправильного прикусу можуть позначатися не тільки на зовнішньому вигляді, але і на здоров’я дитини. І по мірі дорослішання порушення, викликані деформацією щелепно-лицевого апарату, будуть помітні все сильніше.

З-за прикусу, сформованого неправильно, у дитини можуть з’явитися наступні проблеми:

Якщо у дитини спостерігається сильне викривлення зубних рядів, то велика ймовірність, що після деякого часу це сильно позначиться на симетричності особи. Зазвичай в таких випадках з’являється помітний перекіс особових рис.

Як зрозуміти, що у дитини проблема із прикусом

Розгледіти порушення у формуванні прикусу у дитини можна в домашніх умовах. Для цього потрібно лише уважно робити огляд обличчя і щелеп малюка. При нормальному розвитку щелепно-лицьового апарату риси обличчя дитини симетричні, овал має правильну форму. Попросіть малюка зімкнути щелепи таким чином, щоб було видно його зубки. Якщо у дитини правильний прикус, розташування зубів верхнього ряду буде аналогічно положенню нижніх, тобто різці над різцями, ікла над іклами і так далі. При цьому нормальним вважається, якщо верхній зубний ряд злегка прикриває нижній.

Про те, що у дитини є деформація щелепно-лицевого апарату, можуть свідчити такі симптоми:

При порушенні прикусу зубки можуть бути візуально рівними, але не замикатися в передній або задній частині щелеп. Про явної патології в розвитку щелепно-лицьового апарату свідчить і зсув нижньої щелепи вліво або вправо. Якщо ви помітили подібні симптоми у свого малюка, це привід для швидкого звернення до ортодонта.

Що робити, коли у дитини порушений прикус

Фахівці не втомлюються попереджати: неправильний прикус – це серйозна проблема, з якою неодмінно потрібно боротися, і робити це необхідно вже в самому ранньому віці. Причому справа тут зовсім не в естетиці, а в першу чергу для профілактики різних порушень дитячого здоров’я. Чим раніше розпочато лікування, тим ефективніше буде профілактика.

Вперше відвідати ортодонта рекомендується, коли проріжуться всі молочні зуби. Зазвичай це відбувається, коли дитина досягає віку 2-3 років. Первинний огляд дозволить лікарю визначити, чи є у малюка відхилення в розвитку щелепно-лицевого апарату, і намітити подальшу тактику лікування, якщо порушення будуть виявлені. Фахівець розповість батькам, що потрібно робити, щоб запобігти подальше викривлення зубів. Як правило, ортодонт рекомендує якнайшвидше відучити дитину від смоктання соски і пальця і уважно стежити за гігієною порожнини дитячого рота. Навіть якщо всі дітки в порядку, надалі варто ще раз звернутися до фахівця, щоб бути впевненим, що дитині не потрібно лікування. А вже якщо лікар визначив, що викривлення неминуче, повторна консультація ортодонта просто необхідна.

Виправлення прикусу у дітей проводиться при досягненні віку 6-7 років. Це пояснюється тим, що в цей період молочні зуби змінюються постійними, і корекція буде стосуватися саме корінних зубів. В 6-7 років виправити прикус ще досить легко. Корекцію в даному випадку рекомендується робити з використанням спеціальних пластинок і трейнерів. Вони м’яко, але ефективно впливають на щелепно-лицьовій апарат і поступово вирівнюють положення щелеп і зубів. Для дітей цього віку немає необхідності використовувати брекети, так як не до кінця сформованому щелепно-лицьового апарату протипоказана така сильна навантаження: щелепні кістки ще знаходяться на етапі активного зростання, і надмірний тиск їм тільки нашкодить.

А от для підлітків застосування брекет-систем є пріоритетним методом виправлення прикусу, особливо якщо деформація досить сильна. При цьому варто врахувати, що стоматологія стрімко розвивається, і якщо раніше носити брекети можна було, починаючи з 14-15 років, то сучасні технології дозволяють використовувати часткові брекет-системи для дітей 10-12 років. На відміну від трейнерів та платівок, ці пристрої є незнімними, тому їх носіння може доставляти дитині певний дискомфорт. Тривалість використання брекетів визначається індивідуально, але в середньому нормальний прикус відновлюється приблизно за 1 рік. Все залежить від того, наскільки сильною була початкова деформація і в якому віці почали робити корекцію.

При виправленні прикусу важливо регулярно відвідувати ортодонта. Робити це необхідно не рідше 1 разу на місяць. Лікар буде оцінювати прогрес виправлення і при необхідності проводити додаткову корекцію. Не менш важливо ретельно доглядати за порожниною рота, якщо у лікуванні застосовуються брекети, щоб уникнути розвитку карієсу.

Батькам варто розуміти, що правильне рішення вчасно виправити прикус дитині може вплинути не тільки на його здоров’я в сьогоденні, але і на все його майбутнє життя. Недарма кажуть, що голлівудська усмішка – це ключ до успіху.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Йдемо в дитячий садок: що потрібно обов’язково знати мамам?

Зміст статті: Загальні тенденції Позиція психологів Вирішили ходити Вирішили не ходити У всіх дітей в житті настає хвилюючий і дуже важливий момент, коли необхідно регулярно відвідувати дитячий садок. Кожна мама,…

Здоров’я дитини: причини і наслідки температури без симптомів

Зміст статті: Основні причини збільшення показників градусника без симптомів У яких випадках можна обійтися без лікаря? Коли необхідно звернутися до лікаря? Субфебрильна температура: що це і як її розпізнати Захворювання,…

Якщо ріжуться зуби: як допомогти дитині в складний період?

Зміст статті: Симптоми прорізування зубів Як допомогти дитині? Молочні зубки: потрібно чистити? Прорізування зубів – неминучий і дуже важливий етап розвитку дитини. Цей природний процес найчастіше пов’язаний з певними труднощами…