Тільки для справжніх пані!

Які основні функції білки виконують в організмі людини?

Які основні функції білки виконують в організмі людини?

Білки (протеїни, а також поліпептиди) – це органічні речовини, які складаються із амінокислот. У багатьох випадках в їх утворенні бере участь близько 20 амінокислот. Саме їх поєднання і створюють безліч поліпептидів.

Функції білків в організмі дуже різноманітні. В першу чергу, білки – найважливіша складова харчування. Крім того, вони відіграють вагому роль в обміні речовин. Без протеїнів неможливе нормальне функціонування організму: їх недолік (як і надлишок) неминуче призводить до розвитку серйозних захворювань. Розглянемо призначення білків в організмі людини.

Каталітична функція білків

Це найбільш відома функція протеїну. Він сприяє прискоренню різних хімічних реакцій. Білкові елементи, що грають цю роль, називаються ферментами або ензимами і є у всіх живих клітинах. Без них було б неможливим перетворення одних хімічних речовин в інші при нормальних для організму температурних умовах. Каталізатори сприяють збільшенню швидкості реакції.

Існує кілька видів ферментів:

Структурна функція

Суть структурної функції білків в організмі наступна. Сполуки надають форму будь клітці, без них вона не могла б виникнути. Вона здатна підтримувати свою форму за рахунок мономерів актину і тубуліну, а колаген і еластин є головними компонентами міжклітинної речовини.

Кератин, також виконує структурну функцію, – важлива частина волосся і нігтів. Ось чому при порушенні синтезу втрачається краса локонів, а нігті ламаються. З кератину також складаються пір’я птахів, пазурі тварин і навіть деякі види раковин.

Значення цієї функції протеїнів величезна. Адже білки причетні до формування не тільки стінок, але й органоїдів клітин. Завдяки такій функції забезпечується форма тієї або іншої тканини, а також обрис тіла.

Захисна функція

Без неї важко уявити собі нормальне функціонування будь-якого організму. При цьому білки грають кілька ролей.

В першу чергу, це фізичний захист клітини. Її забезпечує колаген, що сприяє утворенню міжклітинної речовини. Фібриноген і фібрин також можна зарахувати до такої групи білків, адже вони допомагають нормальному згортанню крові.

Хімічна захист надзвичайно важлива для забезпечення детоксикації організму – виведення з нього шкідливих речовин. Такі ферменти утримуються головним чином в печінці. Вони виконують розщеплення отрут до стану, що сприяє їх активному виведенню через органи видільної системи.

Неможливо уявити функціонування організму без імунного захисту. В атаці на чужорідні тіла і їх знешкодженні активну участь беруть саме білки. Антитіла сприяють нейтралізації чужорідних бактерій і вірусів.

Порушення захисної функції білків небезпечно для організму, адже в такому разі в нього проникають шкідливі мікроби, що сприяють початку інфекційних і запальних процесів.

Сигнальна і регуляторна можливість

Під цією функцією розуміють участь поліпептидів в регулюванні тих чи інших процесів всередині клітини. Вона пов’язана з тим, що ці речовини можуть приймати і передавати інформацію.

Білків, здатних виконувати регуляторну функцію, кілька.

Як вже було сказано, протеїни виконують роль сигнальних сполук. Суть в наступному. Гормони, цитокіни та інші подібні речовини передають сигнали між тканинами і органами, а також клітинами.

Транспортна можливість

В цьому випадку білки беруть участь в процесі переносу речовин з клітини в напрямку міжклітинного простору і навпаки. Таким протеїном є гемоглобін. Він переносить кисень з легень до тканин, а потім вуглекислий газ у зворотному напрямку.

Запасна і моторна функції

Існують резервні протеїни, які можуть перебувати у клітинах і виступати в якості амінокислот. Які функції вони виконують? Такі білки сприяють регуляції обміну речовин.

Моторні протеїни забезпечують рухи організму, зокрема, скорочення м’язів. Найголовніша речовина з цього ряду – міозин.

Засвоєння і норми споживання для дорослих

Засвоєння протеїну починається в шлунку, потім продовжується в тонкому кишечнику. Відповідно, захворювання цих органів негативно позначаються на процесі.

Потреба організму в білку, в першу чергу, залежить від фізичної активності та способу життя людини. Чим більше ви рухаєтеся, чим динамічніше проходить ваш день, тим швидше протікають біохімічні реакції і процес обміну речовин. Тим, хто регулярно тренується, протеїну потрібно майже вдвічі більше, ніж звичайній людині, провідному досить пасивний образ життя. Недолік білка для спортсменів і зовсім небезпечний: дефіцит загрожує «висушування» м’язів і виснаженням сил організму.

Норма даної речовини для дорослого розраховується за наступним принципом: в середньому один грам білка необхідний на 1 кг ваги людини. Відповідно, чоловікам потрібно близько 80-100 грам протеїну в добу, жінкам – 55-67 грам. Спортсменам слід збільшити цю кількість в 1,5-2 рази.

У чому міститься протеїн?

Знання про те, в яких продуктах є білок і в якій кількості, допомагають сформувати збалансований раціон.

Наслідки дефіциту речовини

Роль протеїну в людському організмі настільки вагома, що при нестачі даного речовини або його відсутності відбуваються катастрофічні збої та порушення в роботі багатьох систем і органів.

В першу чергу, в разі дефіциту білка перестає засвоюватися такий важливий елемент, як кальцій. Відповідно, кістки стають крихкими, збивається процес утворення нових клітин. Як наслідок, можливий розвиток атрофії м’язів.

Крім цього, знижується імунітет людини, гормони виділяються в недостатній кількості. Збивається функціонування нервової системи. нестача білка веде до цирозу печінки, ожиріння.

Наслідки надлишку білка

Надлишок білкової їжі, як і її нестача, сумно позначається на стані здоров’я. Незначне перевищення необхідної кількості протеїну шкоди не принесе, тоді як явне зловживання призводить до проблем з нирками і печінкою. Якщо вживається переважно тваринний білок, можливе підвищення в крові концентрації холестерину, а це шкідливо для серця і судин. Крім того, організм недоотримує рослинних волокон і клітковини, що не дозволяє кишечнику якісно очищатися.

Треба пам’ятати, що білкові продукти розщеплюються на амінокислоти, в результаті утворюється аміак. Він токсичний для центральної нервової системи, а тому його надлишок шкідливий для організму.

Отже, значення білків в організмі людини важко переоцінити. Практично ні один фізіологічний процес не може повністю і правильно відбуватися без їх участі.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Які корисні продукти надовго дають відчуття ситості

Зміст статті: Макарони з твердих сортів пшениці Вівсянка Зернобобові культури Гриби Горіхи Авокадо Банан Правильне харчування – ситно, корисно, вигідно В головах багатьох людей знаходиться стереотип, що здорове харчування –…

Які є корисні властивості у кульбаби?

Зміст статті: Чим корисне рослина Які готують препарати з рослини Якої шкоди може завдати трава організму Корисні властивості кульбаби давно відомі народним цілителям різних країн. Вони використовують всі частини цієї…

Які вітаміни містяться в ківі

Зміст статті: Основні вітаміни Інші вітаміни Мікроелементи Інші властивості Косметичний ефект Здорове харчування – данина сучасності. Все більша і більша кількість людей сьогодні замислюється про свій раціон, який не просто…