Тільки для справжніх пані!

Яка роль марганцю і чому він важливий для організму людини?

Яка роль марганцю і чому він важливий для організму людини?

Марганець як мікроелемент бере активну участь у багатьох процесах, що відбуваються в нашому організмі. Він забезпечує нормальне дихання тканин і відповідає за кровотворення, надає позитивний вплив на здоров’я репродуктивних органів і роботу нашого мозку.

В організмі людини ця речовина міститься в основному в серці, печінці, нирках підшлунковій залозі, а також у кістковій тканині. Отримати його ми можемо з їжі. Щоб запобігти недолік даного елементу, потрібно знати, в яких продуктах міститься марганець.

Важливість для людини

Функції марганцю для організму зводяться до наступного кроку:

Завдяки елементу відбувається швидке загоєння ран, а пошкоджені тканини швидко відновлюються. Значно поліпшується мозкова активність, пам’ять, концентрація уваги і при цьому не спостерігається розумове перенапруження. Даний елемент регулює метаболізм глюкози і холестерину в крові. Таким чином, відбувається профілактика багатьох захворювань, пов’язаних з роботою серця і судин. Він захищає кістки і покращує їх тканини не гірше кальцію. Без марганцю неможливо відновлення пошкоджених хрящів і їх нормальний ріст.

Але найбільш ефективно цей мінерал піклується про нервовій системі людини.

Жінкам він допомагає зняти неприємні симптоми передменструального синдрому і менопаузи.

Елемент відновлює сон, дарує гарний настрій і душевну рівновагу. Він показує відмінні результати в лікуванні шизофренії, усуваючи напади агресії і заспокоюючи.

Марганець важливий для організму в період загострення респіраторних захворювань. З його допомогою імунна система отримує здатність протистояти вірусам та інфекціям. Він же надає позитивний вплив на роботу травного тракту, що також відбивається на стані імунітету.

Без марганцю неможливий нормальний вітамінний і інсуліновий обмін. Цей мінерал здатний забезпечити профілактику захворювань ендокринної системи, зокрема, порушень функцій щитовидної залози та цукрового діабету. Він відповідає за м’язовий тонус і здатний повернути втрачену чутливість кінцівок.

Марганець важливий для організму як чоловіків, так і жінок. Лікарі радять останнім звернути особливу увагу на нього в період вагітності, так як цей елемент забезпечує правильне формування і розвиток плоду.

Крім того, дана речовина приводить в норму функції яєчників і допомагає позбавитися від безпліддя. А у чоловіків з його допомогою відбувається збільшення рухливості сперматозоїдів.

Звідки можна отримати

Здорова рослинна їжа здатна повною мірою забезпечити організм даними речовиною. Його основними постачальниками є бобові, зернові культури, а також свіжа зелень, фрукти, овочі і ягоди. Отже, основні продукти, що містять марганець, будуть наступними:

Джерелами марганцю для організму людини є також горіхи, наприклад, мигдаль, пекан, кешью, фісташки, арахіс, фундук і волоські. Достатня порція цього мікроелемента знаходиться в олії оливи і насінні гарбуза, чіа, льону та соняшника. Плюс до всього, дану речовину можна отримати з самого смачного і корисного продукту бджільництва – меду.

Існує добова норма споживання

Марганець для організму дорослої людини необхідний у кількості від 2,5 до 6 мг на добу. Доза розраховується виходячи з маси тіла – на кожен кілограм ваги 0,2…0,3 мг цієї речовини. Дітям потрібно кілька меншу його кількість – 1-2 мг в день. Але при цьому значну роль відіграє вік і стать:

Включаючи в свій раціон джерела марганцю, бажано також взяти до уваги і свою активність. При постійних фізичних навантаженнях організму людини буде вимагатися дещо більша порція цього мікроелемента.

Для кращого засвоєння марганцю необхідний цинк, а продукти з великим вмістом кальцію, фосфору і заліза здатні дещо ускладнити цей процес.

Як уникнути дефіциту

Легкі салати зі свіжих овочів з додаванням зелені, ягідні коктейлі і морси, горіхи та фрукти під час перекусів – включіть ці нескладні страви в свій щоденний раціон, і марганець буде надходити в достатніх кількостях. При цьому слід завжди налаштовуватися на позитив, оскільки підвищене психоемоційне навантаження призводить до інтенсивного витрачання даного елемента.

Переглянете свій раціон – алкоголь з нього бажано виключити, а каву, міцний чай, газовані напої замінити чистою фільтрованою водою і свіжовіджатими соками. Замість консервованих продуктів краще вживати свіжі або приготовані на пару.

Жінкам варто приділити особливу увагу своєму здоров’ю, так як деякі захворювання також здатні спровокувати дефіцит марганцю, зокрема, такий вплив надає дисфункція яєчників.

Недолік марганцю легко запобігти, правильно розподілити свій час.

Робота і відпочинок повинні розумно чергуватися – це допоможе уникнути перевтоми, втрати концентрації уваги, погіршення мислення і пам’яті. Помірна фізична активність забезпечить нормальну роботу м’язів і запобігає рухові порушення, що також є причинами дефіциту марганцю.

Як не допустити надлишку

Безсумнівним є те, що марганець дуже важливий для нашого організму, але при цьому бажано контролювати частку його надходження. Коли добова порція даного мінералу досягає 40 мг, вона стає токсичною. Однак з продуктами харчування отримати таку кількість неможливо.

Токсичність виявляють лише сполуки мінералу, що проникають в організм людини через органи дихання. Їх вплив позначається в основному на роботі центральної нервової, опорно-рухової та серцево-судинної систем.

Як бачите, роль марганцю для організму неможливо переоцінити, але в той же час досить легко забезпечити оптимальну порцію його надходження. У цьому відмінно допомагають натуральні і доступні кожному продукти, а також активний спосіб життя і улюблена справа, яка не забирає надто багато фізичних і розумових сил.