Тільки для справжніх пані!

Як вивчити свою генеалогію і скласти родовід

Як вивчити свою генеалогію і скласти родовід

Час від часу дітям на уроках історії задають скласти своє генеалогічне дерево, дізнатися власну родовід. Однак не за наказом, а за велінням душі людина, як правило, починає цікавитися своїми далекими предками в більш зрілому віці. У цей період з’являється достатньо сил, часу і знань, щоб грамотно підійти до збирання інформації. Одночасно хочеться знайти своє місце в історії сім’ї і залишити в ній помітний слід. Щоб правильно скласти генеалогічне древо, скористайтеся порадами від «ЛегкоПолезно».

Проводимо сімейний опитування

Основна проблема, з якою стикаються ентузіасти, – це пошук достовірних джерел інформації, як документальних, так і усних. Перші кроки треба починати з опитування родичів старшого покоління: бабусь і прабабусь. Вони можуть розповісти багато цікавого: записуйте на папір або диктофон все, що почуєте. Це можуть бути:

Чим більше інформації ви зберете на початковому етапі пошуків, тим більше у вас з’явиться напрямків для подальших досліджень. Якщо старші родичі в молодості переїхали з іншої місцевості, поїдьте до них на батьківщину і розпитайте місцевих старожилів про своїх предків.

Хорошим помічником буде сімейний альбом із фотографіями. Покажіть його тітки, дядьки, бабусі або дідусеві, і попросіть розповісти про людей, які зображені на фото. Нерідко зорові нагадування освіжають у старих забуту інформацію.

Коли всі усні джерела вичерпані, приступайте до вивчення сімейних документів:

Документи допоможуть вам зіставити події і дати. Наприклад, бабуся стверджує, що вийшла заміж до продажу будинку. Зберігся акт купівлі-продажу зорієнтує вас, в який час приблизно був зареєстрований шлюб. Завдяки розпитувань і документальним зіставленням виходить заглибитися в родовід 3-4 покоління.

Звертаємося до інтернету

Якщо родичі більше нічим не можуть допомогти, зверніться до електронних джерел. В інтернеті нерідко зустрічаються наукові дослідження з питань походження прізвищ, списки ветеранів війни та кавалерів орденів і медалей. Велику допомогу в справі відновлення родоводу надають форуми однофамільців: серед них можуть виявитися ваші далекі родичі.

На жаль, цінні відомості, отримані через інтернет, нерідко бувають випадковими. Це пов’язано з особливістю пошуковиків. Багато залежить від того, який запит ви наберете, і як відреагують на нього програми-роботи. Правда, завдяки випадковостям вдається, наприклад, відшукати живуть за кордоном родичів або з’ясувати, що ви є нащадками знаменитого прізвища.

Йдемо в архів

Більш надійною, але і більш кропіткої вважається робота в місцевому архіві. Якщо всі ваші родичі проживали в одній місцевості, сміливо вирушайте в міську чи обласну бібліотеку і пишіть заяву на надання архівних документів для генеалогічних досліджень. Сьогодні для роботи в архіві спеціальний дозвіл не потрібен: вам лише доведеться написати розписку в тому, що ви ознайомлені з правилами роботи з документами й несете за них особисту відповідальність.

Якщо старші родичі походять з інших областей, і ви знаєте, що на цих територіях ваші предки проживали тривалий час, доведеться зробити поїздку на батьківщину прабабусь і зайти в місцеві музеї, архіви. Якщо немає можливості проводити пошуки самостійно, доручіть справа архивариусу. Він збере потрібні вам відомості. Правда, ця послуга коштує чимало.

Робота зі старовинними документами дуже цікава. Вона коштує витрачених зусиль, оскільки дозволяє заглибитися в родовід на 200-300 років тому. Деяким ентузіастам вдалося відшукати своє коріння в XIV-XVI століттях. Можливо, і вам пощастить?

Систематизуємо отримані відомості

Тепер, коли ви зібрали всі доступні дані про своїх предків, настала пора звести їх воєдино. Візьміть кілька аркушів ватману, склейте їх або з’єднайте скотчем: робота потребує простору. Позначте себе на генеалогічному дереві і накресліть вниз відгалуження, поступово віддаляючись у минуле. Біля імені кожного члена сім’ї пишіть все, що вам вдалося про нього дізнатися. Не втрачайте ці відомості: згодом вони можуть стати причиною нових знахідок.

Вітаємо вас! Генеалогічне древо готово. При бажанні ви можете замовити у дизайнера професійне оформлення вашого родоводу. Можливо, зібраного матеріалу вистачить на цілу книгу! До речі, видати її не так складно: бюджетний варіант на папері А4, скріпленої «пружинкою», обійдеться майже задарма. Більш добротний палітурка коштує дорожче, проте пам’ятайте, що ви створюєте реліквію, яка потім буде передаватися з покоління в покоління, так що витрати виправдають себе.

Обов’язково залучайте і до збору інформації, і до оформлення результату молоде покоління вашої родини. Дітям і підліткам важливо відчути зв’язок поколінь, дізнатися про своє коріння. Це зблизить їх з дідусями і бабусями, а також створить гарну сімейну традицію і стимулює інтерес до вивчення курсу історії.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Як вибрати ім’я для дитини

Зміст статті: Вибір імені – право батьків Подумайте про майбутнє своєї дитини Дотримуйтесь покликом серця Вибір імені для своєї майбутньої дитини у деяких батьків не викликає жодних проблем, коли як…

Speed dating: як позбутися від самотності за 5 хвилин

Зміст статті: Що таке speed dating, і кому він підійде Як проходить захід Як справити враження на швидкому побаченні Цілі на життя у всіх різні, але абсолютна більшість людей не…

50 способів сказати «я люблю тебе», не кажучи «я люблю тебе»

Самі міцні і прекрасні стосунки двох люблячих людей все одно залишаються схожими на ніжна квітка, який потребує регулярного «поливі» і підживлення. Одна з поширених причин, по якій люди розлучаються, –…