Тільки для справжніх пані!

Як вчасно помітити і вилікувати хронічну втому

Як вчасно помітити і вилікувати хронічну втому

У сучасному суспільстві навряд чи знайдеться хоча б одна людина, яка не чула про синдром хронічної втоми. Постійна перевтома, яке ми відчуваємо незалежно від того, чи провели ніч за складанням річного звіту або міцно спали, незрозуміле почуття апатії і безсилля, головний біль, який не зникає навіть після прийому сильних анальгетиків, – типові симптоми цього захворювання.

Так, хвороба чи це насправді? Може, варто прислухатися до слів рідних, які вважають, що у вас звичайне перевтома? Але чому, коли переутомишься, досить виспатися і добре поїсти – і ти знову як огірочок, а тут стан втоми стає твоїм другим «я»?

Ознаки хронічної втоми

Про синдром хронічної втоми можна говорити, якщо:

Де шукати причину?

За однією з численних версій, синдром хронічної втоми може з’явитися із-за попадання в організм різних вірусів: Епштейна-Барра, гепатиту C, герпесу і безлічі інших. Деякі вчені вважають, що мова може йти про ураженні імунної системи, оскільки в наявності явні ознаки імунологічних порушень. Є дані про те, що СХВ – результат отруйного впливу на людський організм нейротоксинів, які з’являються в процесі розпаду населяють кишечник дріжджових грибків.

Існують і інші версії, згідно з якими до синдрому хронічної втоми призводять:

Все це негативним чином позначається не стільки фізичні, скільки на душевному стані хворого. Він перестає справлятися зі своїми обов’язками, працює буквально «на знос», витрачаючи набагато більше енергії, ніж було раніше, і отримуючи все менше віддачі. Через напади дратівливості, які людина вже не в силах контролювати, сімейне життя дає тріщину. Якщо на цьому етапі не буде надана негайна допомога, наслідки можуть бути дуже серйозними.

Як позбавитися від хронічної втоми

Кожен випадок прояву синдрому хронічної втоми вимагає індивідуального підходу і цілого комплексу заходів, спрямованих на поліпшення стану хворого. Мова йде не тільки про медикаментозному лікуванні. У ряді випадків достатньо переїхати в інший район міста або змінити професію, щоб тривожні симптоми зникли без сліду.

Але так буває не завжди. Якщо ознаки хронічної втоми залишити без уваги, психіка хворого настільки засмутиться, що він втратить здатність нормально жити і працювати.

У чому полягає лікування?

В першу чергу, у дотриманні режиму дня. Чергування фізичних і розумових навантажень, праці і відпочинку, сон протягом 8-9 годин (все це – в строго відведений час) – ці, на перший погляд, прості правила дивним чином впливають на душевний стан людини, даючи відчуття порядку і стабільності.

Не менш важливим є відмова від шкідливих звичок: куріння, вживання спиртних напоїв, просиджування до глибокої ночі за комп’ютерними іграми. До речі, до цієї ж категорії можна віднести звичку засиджуватися до ранку за роботою. Якщо людина не в змозі впоратися зі своїми обов’язками за відведений для цього проміжок часу, варто серйозно задуматися про зміну роботи.

Відсутність стресів – найкращі ліки не тільки при синдромі хронічної втоми, але і при будь-яких захворюваннях. Повністю уникнути неприємних або важких моментів, звичайно, неможливо, але пом’якшити їх дію, переключивши увагу на щось інше, цілком реально. Щоб зарядитися енергією, подихати свіжим повітрям і привести в порядок думки, зовсім не обов’язково вирушати на Сейшели – досить хоча б пару разів на тиждень ходити на роботу пішки.

Навчіться розслаблятися. Десять-п’ятнадцять хвилин глибокого релакса повністю відновлять ваші сили. Геніальний Сальвадор Дали під час сієсти любив відпочивати в кріслі, занурившись у стан, проміжне між неспанням і сном. Двома пальцями він тримав срібну ложку, а на підлозі біля його крісла стояв металевий піднос. Коли художник досягав повного розслаблення, його пальці розтискалися і ложечка з дзвоном падала. Дали відразу прокидався. Відчував він себе таким бадьорим, освеженным цими митями напівсну, що приймався за роботу з подвоєною енергією.

Заняття улюбленим хобі – важлива частина реабілітації людини з синдромом хронічної втоми. Абсолютно неважливо, чи ви будете вишивати хрестиком або спускати пари під час стрибків на «тарзанці». Головне – почуття глибокого задоволення, спокою й умиротворення, яке при цьому зійде на вас.

Ліки від хронічної втоми

Якщо в результаті обстеження у вас виявили ознаки синдрому хронічної втоми, не обійтися без лікарських засобів.

Користь фізіопроцедур

Позбавити хворого від безсоння і головного болю, нормалізувати обмін речовин і зняти напругу, що нагромадилася допоможе лікування з допомогою:

Що опиниться для вас корисним і як довго триватиме лікування, вирішує лікар. Важливо не пропускати жодного з призначених сеансів: від цього залежить ефективність обраного методу.

Якщо мова йде про хронічної втоми, впоратися своїми силами практично неможливо. Не варто зволікати! Чим раніше ви звернетеся по допомогу до спеціаліста, тим швидше настане одужання.