Тільки для справжніх пані!

Як в жіночому організмі виробляється грудне молоко

Як в жіночому організмі виробляється грудне молоко

Як утворюється грудне молоко, і які механізми змушують молочну залозу наповнюватися живильною рідиною – корисно знати всім жінкам. Це допоможе виробити правильні механізми лактації і не робити поширених помилок, властивих годуючим матерям.

Фізіологічні процеси, що запускають лактацію і підтримують її тривалий час, регулюються кількома гормонами і одним поліпептидом. Гормони відповідають за розростання секреторної тканини молочних залоз, вироблення молозива, зрілого молока, та контролюють рівень живильної рідини в залозах.

Припинити лактацію можуть передчасно порушення роботи органів внутрішньої секреції. При нормальному стані нервової системи і задовільній роботі гіпоталамуса і гіпофіза виробництво молока буде продовжуватися досить довго. Здорові жінки можуть годувати дітей молоком до тих пір, поки самі не вирішать закінчити цей процес.

Які біохімічні речовини беруть участь у процесі

Зміни в жіночих грудей починаються з початку вагітності під впливом естрогену і прогестерону. Ці два жіночих гормони відповідають за нормальний розвиток плоду і контролюють всі зміни, що відбуваються в тілі майбутньої матері. Вони стимулюють утворення молочних проток, на кінці яких утворюються альвеоли. Їхні стінки складаються з клітин, вкритих особливим видом епітелію, і називаються лактоцидами. З них виробляється молозиво після 4 місяці вагітності. В середині другого триместру процеси по формуванню грудної залози закінчуються, і вона готова виробляти молоко. Запустити цей процес заважає високий рівень прогестерону, який продукується плацентою.

Після виходу новонародженого по родових шляхах назовні, плацента більше не може змінювати гормональний фон. Вона видаляється, прогестерон більше не виробляється, а в організмі запускаються процеси, що регулюють вироблення грудного молока. Ними керують пролактин і окситоцин.

Як працює пролактин

Пролактин стимулює роботу лактоцидов, які продукують молоко під його впливом. Процес запускається, коли дитина бере в рот сосок і його ареолу. У цей момент у гіпофіз надходить сигнал, що годування почалося, і це стимулює вироблення їм пролактину.

Гормон потрапляє спочатку в кров, потім по кров’яному руслу доставляється до молочній залозі, де приймається за свою роботу. Це відбувається кожен раз, коли дитина знаходиться біля грудей і стимулює сосок з ареолою. Тому чергові сестри в пологовому будинку змушують породіль постійно тримати немовля під грудьми, щоб вони стимулювали лактацію.

Гормон виробляється тоді, коли жінка сама стимулює ареолу і сосок з допомогою молокоотсоса або руками. Регулярне зціджування молока збільшує вироблення пролактину, і кількість молока збільшується. Організму байдуже, від чого сталося спорожнення грудної залози. Гіпофізу надходить сигнал про її спустошення, і він відновлює вироблення потрібного гормону. Це властивість організму часто використовується в побутових умовах, коли слід зберегти високий рівень лактації або підвищити її рівень. Значна частина пролактину через півтори години після годування виводиться з організму за рахунок його придушення поліпептидом, і потрібно нове годування, щоб процес знову запустився.

Гіпофіз активно продукує цей гормон після 3 години ночі і продовжує роботу до 7 ранку. За 4 години ранкових виробляється добова норма гормону. Тому жінки, кладуть немовлят спати у своє ліжко, мають більше можливостей для вигодовування малюка грудьми, ніж матері, які не годують малюків в ранні ранкові години.

Нічні годування дитини природним чином збільшують лактацію. Навіть ті жінки, які тримають дітей на змішаному вигодовуванні, тому що страждають від недостатньої кількості молока з-за гормональних збоїв, мають можливість до трьох років годувати малюка груддю. Для цього їм потрібно застосовувати годування дитини вночі та в ранні ранкові години.

Що робить окситацин

Поживна рідина з’являється з соска тільки при наявності окситоцину. Його вироблення гіпофізом стимулює смоктання дитини. Чим довше дитина смокче, тим більше виробляється окситоцину. Він працює над скороченням лактоцидов, і вони зливають молоко в протоки. Його вироблення відбувається не тільки під час стимуляції ареоли. Гормон виробляється при:

Завдяки цьому гормону жінки відчуває насолоду під час годування. Годуюча мати може визначити момент активної роботи цього гормону за поколювання в грудній залозі. В цей час протоки розширюються, і малюк починає смоктати повільніше, тому що йому потрібно проковтнути рідина.

Окситоцин виробляється при гарній роботі нервової системи. Припинення лактації може статися не тільки за бажанням жінки. Стресова ситуація, пережита матір’ю, здатна повністю придушити вироблення окситоцину. Тому жінці, яка годує дитину груддю, рекомендується зберігати гарний настрій і займатися вихованням дитини.

Молоді жінки повинні зрозуміти, що все, що відбувається навколо – це перебіг буденного життя, яку не можна змінити проявами негативних емоцій. Вміння заспокоюватися і розслаблятися у важкі хвилини життя дозволяє не тільки зберегти лактацію, але і мати здорову, правильно розвивається малюка.

Роль поліпептиду в організмі

Кількість молока в грудній залозі регулюється поліпептидом. Він пригнічує процес лактації, коли малюк перестає їсти. Такий механізм дозволяє захищати груди від переповнення і розриву тканин молочної залози. Чим довше перерви між годуваннями, тим більше збільшується процентний вміст інгібітора. При високих концентраціях поліпептиду молоко повільніше виробляється в грудях. Після прикладання малюка до грудей речовина, інгібуючу лактацію, виводиться разом з молоком, і це дозволяє прискорити процес лактації.

Годування за вимогою – найприродніший варіант грудного вигодовування немовляти. При такому режимі механізми вироблення гормонів регулюються малюком. Вироблення молока відпрацьовується частотою прикладання немовляти до грудей. Лікарі рекомендують годування на вимогу. Це дозволяє відрегулювати вироблення гормонів і поліпептидів. Апетит дитини природним чином визначає добову вироблення молока у годуючої жінки, і це дає йому можливість нормально рости і розвиватися.

Всі механізми годування налагоджують в перші три місяці годування. Перехід до зрілої лактації виключає раптові припливи молока до грудей. Груди перестає активно наливатися молоком, і в перервах між годуваннями залишається м’якою. Грудне молоко з’являється тільки в той момент, коли малюк починає харчуватися. Воно прибуває в момент активного смоктання. Його буде достатньо для годівлі до 6 місяців без прикорму. Щоб отримати правильно сформовані механізми лактації, жінки повинні перші місяці прикладати дитину до грудей на вимогу і обов’язково годувати немовля перед настанням ранку.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Як майбутній мамі визначити положення дитини в животі самостійно?

Майбутній мамі цікаво все, що пов’язане з її малюком: його розвиток по тижнях, як він виглядає, рухається і росте. По мірі збільшення терміну вона починає відчувати його ворушіння: крихітний чоловічок…

Печія при вагітності: як здолати її народними засобами

Зміст статті: Симптоми і причини печії Профілактика печії при вагітності Лікування народними засобами Якщо раніше ви знали про печії тільки з чуток, з настанням вагітності у вас є шанс познайомитися…

З-за чого зводить ноги при вагітності і як від цього позбавитися?

Зміст статті: Судоми ніг при вагітності: чим пояснити Як проявляються судоми ніг? Як полегшити судоми ніг? Що радять лікарі? Навряд чи знайдеться людина, яка хоча б раз в житті не…