Тільки для справжніх пані!

Як скласти бізнес-план самому: покрокова інструкція для «чайників»

Як скласти бізнес-план самому: покрокова інструкція для «чайників»

Бізнес-план – це найцінніший документ, який допоможе вам сформулювати чіткі цілі, проаналізувати всі можливі труднощі і проблеми, а також способи їх вирішення.

Як тонко підмітив англійський філософ і вчений Ернст фон Фейхтерслебен, «плани – це мрії знаючих людей». Завдяки грамотно складеного бізнес-плану, ви зможете зрозуміти, чи варто вкладати кошти в задуману справу й чи буде воно приносити очікуваний дохід. Ще один важливий нюанс: якщо ви збираєтеся брати кредит у банку або шукати приватних інвесторів, вони обов’язково захочуть ознайомитися з даним документом, щоб бути впевненими, що гроші не пропадуть дарма. Бізнес-план пишеться на перспективу і описує розвиток компанії на 3-5 років вперед.

Звичайно, можна замовити розробку цього документа в спеціальних консалтингових фірмах. Але по-перше, це задоволення не з дешевих: за складання хорошого бізнес-плану різні компанії беруть від 2000 до 40 000$. А по-друге, краще, якщо будуть займатися плануванням майбутні лідери компанії, ті люди, які потім будуть відповідати за реалізацію намічених цілей.

Давайте розберемося, як написати бізнес-план самому. Потрібно розуміти, що в одному документі вам потрібно зібрати всі свої думки, припущення та ідеї, а для того, щоб працювати було зручніше, документ повинен мати чітку структуру.

Як правильно скласти бізнес-план самому: основні розділи

Перший, вступний розділ документа – це резюме. Напишіть лаконічну характеристику підприємства або проекту, цілі створення та плани розвитку на найближчі кілька років, цільову аудиторію. Не зайвим буде також вказати, який стартовий капітал, необхідний для початку роботи і куди підуть ці гроші.

Після цього можна приступати до написання основних розділів бізнес-плану.

Стратегія, цілі та завдання

Тут необхідно описати, що саме і в якій послідовності ви збираєтеся робити, з чіткими обмеженнями з фінансів і часу. Тобто які товари і послуги будуть проводитися, в якому об’ємі і коли, через які канали будуть реалізовуватися і т. д. Добре, якщо ви впишете можливі загрози та шляхи вирішення таких ситуацій.

Опис продукту або послуги

Думаючи про те, як скласти бізнес-план самому, не забувайте, що читати його, швидше за все, будуть не фахівці. Тому дуже важливо виражатися простим, зрозумілим і доступним язиком. В даному розділі ви повинні розповісти про свій продукт і його застосування, чим він унікальний і відрізняється від інших аналогів, які технології і кваліфікація потрібні для ведення бізнесу, а також висвітлити питання, пов’язані з ліцензіями і патентами.

Аналіз ринку

Це один з найбільш складних і важливих розділів документа. Знадобиться серйозна попередня робота: збір «чорнової» інформації, аналіз конкурентів і цільової аудиторії, опитування і т. д. Ви повинні описати все, що знаєте про своїх потенційних покупців, продукти або послуги конкурентів, їх сильні і слабкі сторони, вивчити обсяги, ріст і перспективи ринку. До речі, потрібно проаналізувати не тільки альтернативну продукцію, але і самих конкурентів, їх маркетингову стратегію і сервіс.

Менеджмент і персонал

У цьому розділі ви описуєте складу робочої команди, їх професійні та особисті якості, стаж роботи і т. д. Постарайтеся максимально детально описати функції і завдання кожного співробітника, а також форму звітності про проведену роботу. Крім того, вам потрібно вирішити питання, пов’язані з заробітною платою і винагородою.

План маркетингу

Для того, щоб ваш бізнес приносив дохід, потрібно, щоб про нього знали люди – ваші потенційні покупці. Вирішивши написати бізнес-план, обов’язково вкажіть переваги вашої компанії і продукції порівняно з конкурентами, схеми розповсюдження товару, методи реклами і стимулювання продажів.

Докладний план виробництва

Тут можна описати, де і які приміщення ви плануєте знімати, обладнання, яке потрібно закупити, джерела постачання матеріалів і т. д.

Детальний фінансовий аналіз

До написання цього розділу потрібно поставитися як до найважливішого етапу всієї роботи. Саме по ньому вас будуть оцінювати потенційні інвестори, і саме від того, наскільки грамотно він складений, буде залежати ваша прибуток. Потрібен докладний план продажів, з обсягами і термінами для декількох сценаріїв розвитку подій. Проведіть всі необхідні розрахунки для сприятливого, стандартного та несприятливого розвитку подій – бажано, щоб навіть в останньому варіанті ви могли вийти «в нуль».

Зробити бізнес-план самому – просто! 3 золотих правила

 • Перегляньте кілька чужих успішних бізнес-планів. Не обов’язково, щоб вони були пов’язні з тією сферою бізнесу, в якій ви плануєте працювати. Головне – побачити, на яких розділах підприємці робили найбільший акцент, як розглядали різні проблеми і ситуації, що зробили для того, щоб проаналізувати ринок, і т. д.
 • Слідкуйте за чіткою структурою. У вашому документі не повинно бути «перескоків» з однієї теми на іншу – все чітко, зрозуміло і доступно. Вважається, що одну сторінку повинна займати анотація (письмове звернення до вищого керівництва – вашим читачам), 1-3 сторінки – резюме проекту, а сам бізнес-план – від 45 до 60 сторінок. Будь-які додаткові матеріали можна винести в додатки.
 • Будьте чесні. В першу чергу – перед самою собою. Якщо ви об’єктивно оцінити всі ризики і критичні ситуації, які можуть статися, постараєтеся продумати все по максимуму, це лише додасть вам плюсів в очах досвідчених інвесторів.
 • Навіть якщо ви знаєте, як написати бізнес-план самому, не бійтеся звернутися до фахівців, щоб ті перечитали і перевірили його – можливо, «свіжим поглядом» вони побачать те, чого ви раніше не помічали.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Бізнес на дому для чоловіків: ідеї, які приведуть вас до успіху

  Відкриття власної справи – важлива подія в житті будь-якого чоловіка. Але як не помилитися і вибрати той напрямок, який гарантовано буде приносити дохід? Насправді, всі найкращі бізнес-ідеї подає нам… саме…

  Що потрібно робити, якщо приснився поганий сон

  Зміст статті: Чому сняться страшні сновидіння Як позбутися поганих передчуттів На що звертають увагу Що робити, якщо приснився поганий сон, і він не виходить з голови, відволікає від роботи і…

  Як почистити від плям, пилу і бруду м’які меблі в домашніх умовах

  Зміст статті: Рекомендації по вологому прибиранні Як вивести складні плями Як усунути запах Особливості чищення меблів в залежності від матеріалу оббивки Обійдемося без хімії Кожна господиня робить щоденне прибирання в…