Тільки для справжніх пані!

Як швидко позбавити новонародженого від гикавки

Як швидко позбавити новонародженого від гикавки

Гикавка – це виникнення характерного мимовільного звуку, що супроводжується легким вздрагиванием живота. З цією проблемою стикаються і дорослі, і діти. Вона не представляє небезпеки для організму і самостійно проходить максимум через 10-15 хвилин. Тим не менше, кожна мама хоча б раз задавала собі питання – як зупинити гикавку у новонародженої дитини. Малюки гикають частіше, ніж дорослі, не можуть самостійно впоратися з таким станом, тому батьки поспішають допомогти своїм дітям скоріше позбутися від нав’язливих «ік-ік».

Причини гикавки

Найчастіше порушення дихання у немовлят відбувається з наступних причин:

Як правило, гикавка, викликана одним з перерахованих факторів, проходить швидко, не викликає у дитини змін в поведінці або настрої і не повинна лякати батьків. Діти починають гикати задовго до народження. Під час вагітності жінка час від часу відчуває легкі ритмічні поштовхи. Лікарі просять майбутніх мам не турбуватися, такі явища вважаються фізіологічними. Після народження дитина продовжує періодично гикати, іноді кілька разів на день. До 3 місяців частота таких проявів знижується. Пов’язано це із зміцненням центральної нервової системи і м’язів грудної клітки.

Під час гикавки в організмі людини відбуваються складні процеси взаємодії нервових волокон, м’язів і внутрішніх органів. Гикавку викликає різке і судорожне скорочення діафрагми (діафрагма – це м’яз, що відокремлює грудну клітку від черевної порожнини). У більшості випадків провокують спазм цієї м’язи переповнений шлунок і скупчення повітря в ШКТ. Розтягнутий шлунок тисне на діафрагму, викликаючи її скорочення, а різке закриванню голосової щілини викликає характерний звук.

Напад гикавки є свого роду захисною реакцією організму на появу великої кількості повітря в шлунку. Характерні скорочення діафрагми допомагають видалити повітря з шлунково-кишкового тракту. Після того як весь зайвий повітря видалений, скорочення припиняється. Ймовірно, цим і обумовлено самостійне припинення гикавки без участі зовнішніх факторів. Процес появи нападу гикавки пов’язаний і з нервовою системою. Коли людина поспішає під час їжі, довго знаходиться в незручній позі або відчуває різкий напад страху, відбувається подразнення блукаючого нерва, що проходить через діафрагму і, як наслідок, гикавка.

Методи позбавлення від гикавки

Як позбавити новонародженого від гикавки, якщо він не вміє пити маленькими ковтками і затримувати дихання? До проявів гикавки у немовлят потрібен особливий підхід. Отже, що потрібно робити:

 • Переконається, що малюк не замерз. Потрібно помацати його ручки та ніжки. Якщо температура у кімнаті нижче 22 градусів, одягнути малюка, укрити ковдрою або теплою пелюшкою.
 • Налити у пляшечку трохи кип’яченої води і дати випити. Ковтальні руху допоможуть зняти спазм діафрагми. Якщо гикавка виникла відразу після їжі, не рекомендується знову годувати новонародженого, щоб позбавити його від неї. Швидше за все, повторне годування тільки посилить ці прояви і призведе до переїдання і зригування.
 • Налагодити процес годування. Коли мама годує немовля, поклавши його поруч з собою, він разом з молоком ковтає багато повітря. Незручне становище дитини, при якому йому доводиться повертати голову, провокує гикавку. Якщо відмовитися від годування лежачи немає можливості, слід покласти малюка на руку і повертати при годуванні набік, утримуючи другою рукою за спину. Щоб зменшити попадання в шлунок зайвого повітря, краще годувати дитину сидячи, тримати його на руці, злегка піднявши лікоть або підклавши під руку подушку.
 • Після годування періодично тримати новонародженого вертикально. Це допоможе йому відригнути зайве повітря. Не варто зловживати цим методом. Якщо дитина поїв і спить, не потрібно йому заважати, уві сні вихід повітря з рота трапляється рідко.
 • Уважно поставитися до вибору пляшок для годування, сосок і «пустушок». В даний час виробники цих товарів постійно вдосконалюють свої технології, намагаючись зробити смоктання молока з пляшки або смоктання «пустушки» максимально схожим на грудне вигодовування. Використовуються антиколікові системи, спрямовані на зменшення заковтування повітря. Грудне вигодовування – це природне харчування для новонародженого, сприятливо впливає на його розвиток і здоров’я. Якщо за якихось причин таке харчування неможливо, слід зробити вибір на користь якісних сосок, підбирати їх за віком.
 • Коли дитинка гикає, його краще взяти на руки, пригорнути до себе, злегка поплескати по спинці або покачати. Тепло маминих рук і методичні руху допоможуть заспокоїти дихання малюка.
 • Створити спокійну обстановку в будинку. Різкі гучні звуки, удари, ремонт або спалахи світла можуть налякати новонародженого, провокуючи його зробити різкий вдих. Нервова система немовлят ще не зміцніла і гостро реагує на будь-які подразники. Рекомендується прибрати з дитячої кімнати телевізор або приглушати його в присутності новонародженого.
 • Вжиті заходи допоможуть запобігти і зупинити нав’язливі икания. Якщо жоден з наведених способів не допомагає, і дитина гикає довше півгодини, при цьому плаче, крутиться, кашляє, необхідно терміново звернутися до лікаря. Будь-який прояв турботи з боку дитини, зумовлене функціональними порушеннями в його самопочутті, вимагає пильного спостереження фахівцями.

  Найчастіше затяжні напади гикавки пов’язані з неврологічними проблемами у новонародженого. Чим раніше лікар-невролог познайомиться з довго гикаючим малюком, тим вище ймовірність якнайшвидшого одужання і виключення ускладнень. Гикавка – це не хвороба, але вона вимагає пильної уваги, якщо заважає нормальному розвитку новонародженого.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Як швидко і легко навчити дитину читати

  Зміст статті: Відомі методики Помилки, що допускаються батьками Критерії, визначають готовність дитини до читання Навчання бабусиними методами Висновок Психологи довели, що діти досить розумні. Вони розуміють все, про що їм…

  З-за чого з’являються прищики на тілі та обличчі у дитини?

  Зміст статті: Причини виникнення прищів Профілактика прищиків Позбавлення від прищів в домашніх умовах Прищі у дітей – це дуже серйозна проблема, здатна з’явитися абсолютно раптово. Крім того, прищі викликають фізіологічні…

  З-за чого з’являються червоні і білі прищики у новонародженого малюка на обличчі

  Зміст статті: Чому у малюка з’являються білі маленькі прищики? Гормональне акне у немовлят Алергічні висипання у новонароджених Пітниця у новонароджених Прищики у новонароджених після або під час прогулянки Висипання, пов’язані…