Тільки для справжніх пані!

Як швидко і легко навчити дитину читати

Як швидко і легко навчити дитину читати

Психологи довели, що діти досить розумні. Вони розуміють все, про що їм говорять батьки і намагаються наслідувати їм. Тому, вирішуючи завдання, як навчити дитину читати, слід подавати малюкові приклад і самим разом з ним діяти.

Малюк, побачивши, що його мама чи папа постійно читають в звичайних домашніх умовах, обов’язково проявить інтерес до цього заходу. Тоді питання вирішиться легко. Сьогодні існують різні методи, які допомагають батькам і їх дітям швидко освоїти техніку читання.

Відомі методики

У школі дітей навчають за методикою Ельконіна, передбачає аналітико-синтетичний варіант вирішення проблеми. Цей метод хороший для учнів, здатних виконувати аналіз власних знань. До таких відносяться малята молодшого шкільного віку. Проте оскільки більшість батьків навчають своїх діток читати ще до цього, необхідно зайнятися й іншими методиками.

Однією з таких, не менш ефективних систем навчання швидкісного читання є методика педагога Миколи Зайцева. Цей фахівець своєю системою, оповідає, легко швидко навчити дитину читати, для батьків пропонує організовувати малюкам читання складами, забороняючи використовувати склади. Дуже часто цю систему застосовують у приватних дошкільних установах.

Таке навчання, що передбачає використання кубиків, дуже подобається дітям, оскільки воно досить веселе і рухливе. Зачинателем методики вважають письменника Льва Толстого, оскільки саме цей чоловік рекомендував навчати так читання. На склади будь-яке слово максимально зручно самостійно розбивається при повільному його вимові. Кубики Зайцева мають різні розміри, кольорове оформлення і звучання. Струшуючи ці вироби, можна почути звук шматочків дерева, перекатывающейся квасолі, дзвіночків. Ця система рекомендована як для трирічних малюків, так і для діток постарше. Таким чином зручно навчати математики, а також іноземної мови.

Цікавим і зручним варіантом швидко навчити малюка читання є система Глена Домана. Автор вважає, що не потрібно думати, як навчити дитину читати по складах максимально правильно – слід вчити малюка відразу читати слова, що більш фізіологічно, оскільки ніхто з людей не оперує в розумі літерами. Процес же мислення контролює мова індивідуума.

Суть занять в тому, що маленьким учням показують протягом кількох миттєвостей картку, на якій написано слово. Дитина легко запам’ятовує графічний малюнок і, природно, слово. Автори подібної методики рекомендують вдаватися до такого навчання з раннього віку. Проте ця система має свої недоліки, які полягають у пасивності дитини, від якого не вимагають ніякої реакції. Він не чує запитань, йому лише показують картку. Сам малюк повинен правильно здогадатися, що це такий принцип читання. Далеко не кожному це вдається відразу зробити.

Також важливо, що методика була налаштована на англійські слова, а оскільки освіта слів російською істотно відрізняється, вона незручна в звичайних домашніх умовах. В англійській відсутнє поняття роду і відмінків, тому всі безмежні можливості нашої мови просто нереально описати на невеликій картці. Однак якщо дитина зумів правильно навчитися читати за методикою Домана, то його чекає надалі успіх. Він швидко почне читати і освоювати інші науки.

Помилки, що допускаються батьками

Не потрібно змушувати дітей правильно заучувати літери, краще – слова. Букви малюкам абсолютно незрозумілі. Для малюка легше запам’ятовувати давно знайоме слово, ніж «таємничі» вхідні в нього літери. До того ж нелегко пояснити дитині, що означає конкретна літера. Ось чому корисніше читати цілі слова, а не зубрити алфавіт.

 • Важливо навчити дітей звуків, а не алфавітом.
 • Навчання зобов’язана приносити задоволення і посмішку. Небажано змушувати дітей читати силою, оскільки можна назавжди відбити в них бажання чогось вчитися.
 • Не потрібно поспішати з навчанням дитини читання до 5 років. Медичні фахівці стверджують, що раннє намагання навчити малюка здатне призвести до постійних помилок при читанні, а також до деяких труднощів згодом. Згідно зі статистикою, лише 20% дітей уміють читати до 5 років. З точки зору психології, до п’ятирічного віку дозрівання задіяних у читанні зон мозку відбувається тільки у кожної третьої дитини, а ось до шести років цей показник істотно збільшується. До досягнення 5 років слід розвивати у дитини дрібну моторику, просторову, а також логічне мислення, залишивши читання на потім, коли дитина вже дозріє.
 • Критерії, що визначають готовність дитини до читання

  Дитина дійсно готовий, коли:

  Починати проводити заняття слід систематично і поступово. Починати рекомендується з трьох хвилин щодня. Кожен день необхідно збільшувати час на заняття за 2 хвилини. Обов’язково давайте дитині вихідні. Слідкуйте за тим, щоб у нього було завжди гарний настрій, адже успіх заходу можливий тільки при емоційно-привабливому настрої.

  Не потрібно шукати інформацію, як навчити дитину складах правильно, лише тому, що батьки вважають це справа престижним. Оптимально, коли малюк сам проявить ініціативу – тоді гарантований значно більший успіх не лише в читанні, а й у вивченні різних наук: фізики, мов, астрономії, хімії.

  Не варто думати, що сусідський хлопчик в 2 роки вже вміє читати, а значить, він розумніший за вашого малюка. У всіх дітей розвинені почуття по-різному. Кому-то цей захід під силу в 3 роки, іншому – в 6 років. Головним завданням батьків є зацікавити дитину до такого захоплюючого справі, як читання цікавих книг – казок, оповідань. Для дітей важлива правильна подача матеріалу, щоб у них виникло бажання до читання, яке можна посилити з допомогою розвиваючих ігор.

  Навчання бабусиними методами

  Багато батьків досі користуються методиками наших бабусь, які націлюють на навчання з допомогою підручних засобів. Можна намалювати на картоні літери, розрізати їх навпіл і дати дитині, щоб він склав літерні пазли. Так у нього пройде знайомство з літерами. Коли це завдання малюк освоїть можна йому запропонувати більш складну задачу. Картку розрізати вже на 4 частини.

  Взяти картки зі словами. На картоні за допомогою товстого червоного маркера (для залучення уваги) написати великі літери. У день показувати дитині на пару секунд і читати 5 слів, не пояснюючи нічого, не вимагаючи повторення. Досить показати текст і вимовити: «Тут написано «стіл»». Неодмінно потрібно хвалити дітей за увагу, більше їх цілувати, оскільки фізичний контакт – найважливіший. Через півгодини показати наступне слово.

  Рекомендується щодня додавати пару нових слів. Коли дітям стають знайомими 15 термінів, їх необхідно замінити новими. Потрібно вчити читати, починаючи з найбільш відомих і простих для дитини слів. Закінчити захід у подальшому словосполученнями, а також цілими реченнями.

  Також можна вирізати літери з тканини і збирати слова разом з дитиною. Багатьом дітям подобаються аплікації – використовуйте це в цілях навчання. Зовсім не обов’язково робити це за допомогою паперу, спробуйте поекспериментувати, використовуючи шматочки тканини, можна навіть ґудзики, мушлі або висушені боби.

  Показуючи кожне слово, бажано супроводжувати його відповідними діями. Малюкові сподобається повторювати за мамою. Якщо зібрали літак, то, показуючи слово «летіти», пустити з малюком швидко по квартирі в умовний політ. Після цього можна приступати до наступного слова. Так ви навчите дитину читати окремі слова.

  Висновок

  Основне правило, якого необхідно дотримуватися неухильно – не примушувати дитину, вимагаючи від нього те, що йому зараз нецікаво. Чекайте моментів, коли психіка малюка цілком налаштується на процедуру – тоді заняття будуть проходити плідно, і результат не сповільнить позначитися.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  З-за чого з’являються прищики на тілі та обличчі у дитини?

  Зміст статті: Причини виникнення прищів Профілактика прищиків Позбавлення від прищів в домашніх умовах Прищі у дітей – це дуже серйозна проблема, здатна з’явитися абсолютно раптово. Крім того, прищі викликають фізіологічні…

  З-за чого з’являються червоні і білі прищики у новонародженого малюка на обличчі

  Зміст статті: Чому у малюка з’являються білі маленькі прищики? Гормональне акне у немовлят Алергічні висипання у новонароджених Пітниця у новонароджених Прищики у новонароджених після або під час прогулянки Висипання, пов’язані…

  З-за чого виникає неправильний прикус у дитини і як його виправити

  Зміст статті: З-за чого щелепа може сформуватися неправильно Чим загрожує такий дефект Як зрозуміти, що в дитини проблема із прикусом Що робити, коли у дитини порушений прикус Неправильний прикус у…