Тільки для справжніх пані!

Як простими способами навчити маленьку дитину говорити

Як простими способами навчити маленьку дитину говорити

За спостереженнями батьків, сучасні діти починають активно говорити ближче до дворічного віку. Але всім мамам, татам, дідусям і бабусям так хочеться, щоб їх чадо початок повноцінно спілкуватися якомога раніше. Давайте розберемося, чи можливо це, і як навчити дитину говорити з допомогою простих способів.

Особливості дитячої мови

Перш ніж вимагати від дітей успіхів у мовному розвитку, варто вивчити особливості та процес розвитку дитячої мови. Спочатку йде активна підготовча робота психічного розвитку, яка включає:

У перші місяці життя дитина реагує на оточення криком. Це його заклик про допомогу, вимога уваги до себе. Потім в крику малюка з’являються інтонації, змінюється тембр і сила. Турботлива і досвідчена мати здатна вловити ці відмінності і на інтуїтивному рівні зрозуміти справжні бажання дитини. Тут вже простежуються базові емоції: гнів, радість, цікавість, страх, біль.

Приблизно до чотирьох місяців у дітей виникає гуління – це активне використання різноманітних звуків мовлення, а також їх поєднання. Дитина як би грає зі складами, повторює звуки, мелодійно їх простягає. Відбувається це поки неосмислено. Мета даного процесу – зрозуміти, як працює артикуляційний апарат, як його можна використовувати, що це дає людині. І більшості дітей цей процес дуже подобається!

Після 6 місяців дитина удосконалює процес гуління, додає приголосні звуки до гласним, довго повторює склади, але осмисленості в цьому також немає. Тільки в рік з’являються перші прості слова в мовленні – «мама», «тато», «баба», «діда» та інші.

Буває, що мовленнєвий розвиток йде ривками, періоди активності змінюються спадами в мовному розвитку. Малюк після року може на кілька місяців замовкнути. Зазвичай дорослих така поведінка дуже турбує, хоча причин для паніки немає. Слід пам’ятати, що мова включає як активний, так і пасивний словник, який у однорічної дитини і поповнюється.

В рік усвідомлено використовується приблизно десять слів. Потім словниковий запас дуже швидко поповнюється. Дитина може складати прості речення з двох слів («Мама, дай!», «Дада, на» та ін), змінюючи їх за числами і відмінками.

У два роки активний словник дітей включає вже приблизно 100-120 слів, але ось вимовляють їх не всі хлопці правильно. Це залежить від особливостей розвитку та будови артикуляційного апарату. Виправити особливості звуковимови і поставити мова допомагають спеціальні ігри та вправи, а також робота з логопедом.

Підготовчий етап у розвитку мовлення

Перш ніж навчити дитину говорити, слід провести підготовчу роботу для його раннього мовного розвитку.

Доведено, що спілкування зі ще не народженою дитиною в період вагітності істотно прискорює його психічне становлення в подальшому. У науці метод дотику до живота майбутньої матері з голосовим впливом отримав назву «гаптономии». Дуже рано цей спосіб використовувати не варто. Слух малюка розвивається приблизно на четвертому місяці вагітності, а значить, саме з цього часу і потрібно починати спілкування з дитиною. До нього необхідно звертатися, читати казки, включати дитячі пісеньки, ставити класичні музичні твори.

Після народження малюка таке спілкування триває. Не варто думати, що дитина ще нічого не розуміє, тому розмовляти з ним марно. Взаємодія з іншою людиною викликає емоційний відгук, формує пасивний запас слів, їх розуміння, а, отже, дозволяє природним шляхом навчити дитину розмовляти.

Хочеться зазначити надзвичайну важливість грудного вигодовування. Вченими доведено, що діти, в достатній кількості отримують материнське молоко, розвиваються швидше однолітків, у тому числі і в мовному плані.

Особливу увагу слід звернути на розвиток правильного прикусу малюка. Для цього немовля не повинен занадто довго смоктати соску і пустушку. Для дітей, які перебувають на штучному вигодовуванні, краще використовувати силіконові соски, які м’якше.

Важливу увагу слід приділити розвитку дрібної моторики малюка, так як зони головного мозку, що відповідають за мову, тісно пов’язані з моторної областю. Для розвитку дрібної моторики немовляті роблять масаж кистей рук і стоп. Саме ці маніпуляції позитивно впливають на малюка, і дозволяють дорослим навчити дитину говорити.

Крім того, тактильний контакт з батьками дуже важливий. Завдяки цьому здійснюється емоційний розвиток, що, в свою чергу, стимулює мова дітей. Мама частіше спілкується, тому що годує дитину. Батькові ж варто також включитися в догляд за малюком, фізично взаємодіяти з ним, класти собі на живіт, груди, розмовляти.

Маленької дитини можна і потрібно навантажувати новими враженнями, тоді в рік він точно заговорить. Важливим засобом для цього служать прогулянки. Багато мам нехтують ними, виносячи коляску з малюком на балкон. Це в корені невірно, так як прогулянка – це не тільки сон на свіжому повітрі, але і спілкування з навколишнім світом, пізнання нового. Позитивно в цьому плані впливає використання слінгу (перев’язі) замість коляски. При слингоношении відбувається більш тісне емоційно-особистісне спілкування матері і малюка. Дитина на вулиці більше не спить, розглядає навколишній світ, чує його звуки. Не можна сказати, що прогулянки в слінгу – це правильно, а в колясці – ні, тут все індивідуально.

Конкретні поради з розвитку мовлення

І ось настав довгоочікуваний день народження – дитині виповнився рік! Він вже може вимовляти окремі прості слова, але далі прогрес поки не йде. Що ж робити батькам, як навчити дитину говорити? У цьому допоможуть наступні поради:

Ми розглянули лише самі загальні рекомендації про те, як вчити дитину говорити. Потрібно пам’ятати, що до кожного малюка необхідно підбирати індивідуальний ключик, завдяки якому він зможе заговорити навіть у рік. Позитивний емоційний клімат, в якому росте і розвивається малюк буде сприятливо позначатися на загальному і мовному розвитку.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Як привчити маленьку дитину до соски

Зміст статті: Процедура звикання Категоричну відмову Коли соска дійсно потрібна Корисні якості Як привчати Висновок Багато мам помічали, що дитина веде себе спокійно, коли в роті у нього стирчить пустушка….

Як правильно стригти нігті новонародженому: рекомендації

Зміст статті: Що знадобиться молодій мамі? Підготовка до першої процедури Правила обрізання нігтів Корисні поради Пальчики дитини маленькі і ніжні. Багато мам, дивлячись на крихітні ручки, не уявляють, як стригти…

Як правильно промити ніс немовляті: особливості процесу

Зміст статті: Причини закладеності Підготовка до процедури Як проводити процедуру? Як ще можна допомогти малюкові? Закладеність носика – проблема, яка неприємна малюкові і дуже хвилює молоду матусю. Дитина не може…