Як можна навчитися красиво говорити
- Зміст статті:
- Як поповнити словниковий запас
- Грамотна побудова пропозицій
- Вчимося говорити на будь-які теми
- Впевненість в собі
- Жести і міміка
- Публічні виступи
- Вправи для розробки мовного апарату
- Підготовка до виступу на публіці
- Зарядка для губ і щік
Навички красномовства так само важливі, як гарну освіту. Багатьох цікавлять питання, як навчитися красиво говорити, утримуючи на собі увагу аудиторії. Людина, що володіє ораторським мистецтвом, здатний повести за собою маси, він легко може переконати співрозмовника у своїй правоті.
Дуже важливо говорити красиво, впевнено і грамотно. Усна мова – це те, що відрізняє людину від тварини. Розмовної промовою опановують з дитинства…. Але одного можна слухати годинами, а інший не може утримати на собі увагу співрозмовника навіть хвилину.
Як же навчитися красиво говорити і висловлювати свої думки, щоб слухачам було цікаво? Відповідь проста. Потрібно як можна більше говорити. Але це ще не все. Важливо грамотно викладати, не повторювати одні й ті ж слова в сусідніх реченнях. У багатьох мова наповнена фразами-паразитами, які відволікають увагу слухача від сприйняття головної думки.
Щоб утримати увагу аудиторії, потрібно триматися впевнено, голосно вимовляти слова і розмірено, основні моменти виділяти тембром голосу. Важливе значення має відповідність міміки і жестів викладається теми.
Розглянемо по пунктах, як розвинути мову і навчитися говорити красиво.
Як поповнити словниковий запас
Щоб на рівних спілкуватися з освіченими людьми, потрібно володіти достатнім словниковим запасом і знати тлумачення різних термінів.
Запас слів буває:
- Пасивний – включає в себе всі слова, які знаємо;
- Активний – це слова, які використовуємо в мові.
Активний запас завжди менше пасивного. Багато слова дуже рідко використовуються або не використовуються взагалі. Щоб сформувалася грамотна мова, треба більше читати класичної літератури. Завдяки творів російських та зарубіжних авторів мова обростає новими красиво вибудованими оборотами.
Іноді легше висловити свої думки в письмовому вигляді, ніж в усній. При листі є час продумати мовні звороти. Розвивайте здібності грамотно висловлювати свої думки вголос, переказуючи тексти. Лексикон поповнюється новими словами при заучуванні віршів, вживання в розмовній мові нових і рідкісних слів.
Грамотна побудова пропозицій
Багато володіють достатнім словниковим запасом і впевненістю в собі, але їх мова наповнена фразами-паразитами. При розповіді не дотримується хронологія подій або беруться до уваги дрібні нікому не цікаві подробиці. Співрозмовник впадає в тугу, слухаючи такого оратора.
Існують рекомендації, як навчитися правильно і красиво говорити:
- Записувати цікаві думки і окремі слова;
- Описувати всі події, які відбулися за день;
- Читати вголос, формувати розмірене чітке вимова;
- Заучування скоромовки, вірші;
- Позбавлятися від слів-паразитів;
- Вчитися виділяти головну думку;
- Добирати синоніми до слів.
Красива мова формується при спілкуванні з начитаними грамотними людьми. Щоб визначити, що в оповіданні не так, його записують на диктофон. При прослуховуванні будуть зрозумілі всі нескладні обертів.
Вчимося говорити на будь-які теми
Часто в розмові настає пауза. Співрозмовники починають придумувати теми для розмови, але нічого не йде в голову. Щоб не виникало таких конфузів, можна заздалегідь придумати теми, які актуальні для всіх.
Розмову можна вести на різні теми:
- Погода;
- Гаджети;
- Подорожі;
- Рецепти страв;
- Діти;
- Робота і вечірнє проведення часу.
Для кожного існує багато тем, на які йому приємно спілкуватися. Важливо навчитися виділяти головне і опускати нікому не цікаві подробиці. У компанії друзів доречно буде розповісти анекдот чи смішну історію.
Впевненість в собі
Будучи професіоналом в будь-якій сфері, але не маючи впевненості в собі, важко піднести розповідь співрозмовника так, щоб він був зацікавлений. Сором’язливі люди кажуть тихим голосом навіть на ті теми, в яких добре розбираються.
Першим ділом вчаться говорити красиво і впевнено перед дзеркалом. Після цього знадобиться невелика аудиторія, що включає кількох людей. Краще починати відпрацьовувати своє ораторське мистецтво перед близькими друзями або родичами.
Навіть відточивши навички спілкування в невеликій компанії, спочатку буде важко виступати перед істотним кількістю незнайомих людей. Для цього потрібно піднімати самооцінку і тренувати впевненість у собі.
Жести і міміка
Часто люди не знають, куди подіти руки при розмові з малознайомими людьми. Відпрацьовувати цей момент зручно перед дзеркалом. Гарного ефекту в досягненні відповідності між мовленням, мімікою і жестами досягають, записуючи свою промову на відео. При перегляді будуть помітні нескладні моменти, які потребують доопрацювання.
Публічні виступи
Виступ перед широкою аудиторією для деяких страшніше смерті. Вони панічно боятися зробити крок на сцену, хоча знають, що добре підготовлені до доповіді. Навіть кращий оратор може впасти в паніку перед виступом. Важливо вміти швидко зібратися і тримати під контролем свій емоційний стан.
Як навчитися говорити красиво і грамотно на публічних заходах?
- Добре підготуйте текст, вивчіть його і зробіть замітки по основних пунктах.
- Не читайте з папірця, але використовуйте картки з виділенням основних тем і цитат, прагніть все сказати самі.
- Говорите тільки на теми, в яких добре розбираєтеся.
- Щоб розбавити виступ, розкажіть кілька історій з особистої практики, вимовляючи фрази вдумливо.
- Не відволікайтеся від основної думки доповіді.
- Якщо помилилися, не зупиняйтеся, продовжуйте виступ, як ніби нічого не сталося, чи так було задумано.
- Використовуйте мову жестів, при цьому руки повинні знаходитися на рівні грудей, а міміка відповідати темі.
Щоб заспокоїтися перед виступом, можна придумати розслабляючий ритуал. Наприклад, за кілька хвилин до виходу на сцену закрити очі і уявити шум прибою. Зробити кілька глибоких зітхань і представити свій успіх. Головне не забувати, що аудиторія не бажає оратору провалу, вона чекає успішного виступу.
Вправи для розробки мовного апарату
Вправи для язика і губ займуть не більше 2 хвилин, але вони підготують мовний апарат до правильній вимові слів. Зарядку виконують у вільній, не стискує руху одязі. При цьому стежать за своєю поставою. Плечі повинні бути розправлені, лопатки зведені, живіт підтягнутий.
Підготовка до виступу на публіці
- Розтирають долоні і мочки вух, це сприяє активізації роботи головного мозку.
- Виконують покусування мови, просуваючись від його кінчика до основи і назад.
- Вправа «Позіхання тигра» роблять протягом 60 секунд. Щелепа розмикають на 2 пальці, кінчик язика зачіпають про нижні зуби. Роблять мовою вібруючі руху. При цьому щелепа не повинна рухатися. Спочатку буде важко, але по мірі розвитку м’язів швидкість вібрації буде збільшуватися.
- Розігрівають бічні м’язи мови, звертаючи його в трубочку. Якщо не виходить, починають з поворотів вправо, потім вліво, розгортаючи язик у роті на 90 градусів.
- Змикаються рот. Водять язиком по внутрішній частині губ 8 разів за годинниковою стрілкою, 8 разів проти годинникової стрілки. Потім таке ж вправу повторюють, тільки водять мовою за зубами і по небу.
- Напруженим язиком впираються почергово в праву, потім ліву щоку, утримуючи його в такому положенні кілька секунд.
- Цокають кілька разів, потім мову притискають до верхнього неба і різко відпускають, виходить звук, схожий на клацання.
- Гострий язик висовують з рота, потім роблять його плоским і заводять в рот, піднімаючи до неба.
Зарядка для губ і щік
- Губи згортають у трубочку, потім розтягують в посмішку.
- Формують з губ трубочку і роблять кругові рухи за годинниковою стрілкою і проти.
- Одночасно чухають верхню і нижню губу про зуби, тримають рот відкритим.
- Роблять щоками руху, як при полосканні рота.
- Закидають голову і виконують мовою і гортанню руху, як при полосканні горла. Вправа виконується беззвучно.
- Для розслаблення гортані і зв’язок позіхають кілька разів.
- Проговорюють кілька скоромовок, завчених напам’ять.
Правильний звук формується за допомогою неба, язика і гортані. Зарядка сприяє тому, що голос і органи, що формують звук, знаходяться в тонусі. Коли розмовляєте, не потрібно поспішати, темп повинен бути розміреним.
Відомо багато випадків, коли непевним людям вдавалося стати хорошими ораторами. Щоб досягти успіху, важливо мати бажання, піднімати свою самооцінку, постійно вчитися і наполегливо йти до мети.

Де ви зараз? Ось тут:
Схожі записи:

Як можна позбутися від комплексів: руйнуємо стереотипи
Зміст статті: Які бувають комплекси Комплекс відмінниці Методи позбавлення від комплексів з приводу зовнішності Комплекс зростання Комплекс повноти Невпевненість породжує безліч комплексів, які псують життя. Недоліки є практично у всіх…

5 корисних звичок, за що серце скаже вам «спасибі»
Зміст статті: Звичка № 1: робіть ранкову зарядку Звичка № 2: їжте продукти, багаті калієм, магнієм і кальцієм Звичка № 3: вибирайте «хороші» жири Звичка № 4: пийте достатньо рідини…