Тільки для справжніх пані!

Як, коли і для чого вставати на облік по вагітності?

Як, коли і для чого вставати на облік по вагітності?

Вагітність – важлива подія в житті кожної жінки, і будь-яка майбутня мама прагне до того, щоб цей час пройшов для неї і дитини, що розвивається в її утробі, найкращим чином. Благополучне протягом вагітності багато в чому залежить від кваліфікованого медичного спостереження, тому перше, що повинна зробити жінка, яка дізнається про своєму новому становищі, – встати на облік по вагітності в жіночу консультацію. Поговоримо про те, як, коли і навіщо потрібно ставати на облік і що для цього знадобиться.

Коли вагітній треба встати на облік до гінеколога?

Один з перших питань, які турбують жінок, ледь дізналися про свою вагітність, – коли саме потрібно звернутися в жіночу консультацію, щоб стати на облік по вагітності. Гінекологи рекомендують ставати під спостереження лікаря вже в першому триместрі, а точніше – до початку 12 тижня. Це дозволить уникнути ускладнень при виношуванні дитини, вчасно помітити і запобігти загрозі викидня і при необхідності скорегувати перебіг вагітності.

Бажання вагітної жінки якомога раніше звернутися до гінеколога цілком зрозуміло, але слід мати на увазі, що лікарі вкрай рідко ставлять майбутніх породіль на облік раніше 7-8 тижні.

Вони пояснюють це тим, що термін з 1 по 6 тиждень – час, коли ще занадто високий ризик мимовільного переривання вагітності. На заперечення майбутньої мами про те, що вона хоче зберегти вагітність, лікарі відповідають: якщо вагітність перервалася на перших тижнях, це свідчить про нежиттєздатність ембріона або про наявність у нього серйозних відхилень, тому можна сказати, що тут діє «природний відбір», як би сумно це не звучало для жінки. Зберігати таку вагітність не мало б сенсу.

Втім, звернутися в жіночу консультацію на ранніх термінах все ж можна, щоб підтвердити або спростувати настання вагітності. На огляді гінеколог не завжди може помітити, що жінка знаходиться в положенні, тому є ймовірність, що він відправить її на ультразвукове дослідження або на аналіз, що визначає рівень ХГЛ.

Щоб вірно визначити термін, на якому вже можна вставати на облік по вагітності, потрібно відштовхуватись не від передбачуваної дати зачаття, а від першого дня останніх місячних. У медицині це називається акушерський термін, і саме таким методом підрахунку користуються гінекологи, визначаючи, скільки тижнів вагітна жінка. Обчисливши акушерський термін, гінеколог визначає передбачувану дату пологів і час виходу в декрет.

Можна стати на облік після 12 тижня?

Про те, навіщо потрібно вставати на облік до 12 тижня, вже було сказано трохи вище. Багато вагітні цікавляться, а чи можна прийти до гінеколога пізніше. Теоретично вставати під спостереження лікаря жінка може і після 12 тижня, але тоді вона повинна розуміти, які наслідки це може мати для неї та її дитини. Перші важливі аналізи та дослідження проводяться вже в 1 триместрі, тому гінекологи радять: рекомендований термін постановки на облік краще не пропускати.

Жінок, які встали під спостереження гінеколога в жіночій консультації на ранньому терміні, держава заохочує невеликий виплатою, яка буде видана разом з декретними.

Ще одна важлива причина не затягувати з постановкою на облік – родової сертифікат. Це документ, який забезпечує жінці безкоштовне медичне обслуговування протягом всієї вагітності, під час пологів і деякий час після них. Він видається на руки в жіночій консультації, коли майбутня мама виходить у декретну відпустку, тобто на 28 або 30 тижня – в залежності від того, чи очікує вона одного або декількох дітей. Обов’язковою умовою для отримання документа є факт спостереження вагітності не менше 12 тижнів, причому обов’язково у одного фахівця. Тому навіть якщо жінка не стала на облік на ранньому терміні, їй слід з’явитися у гінеколога не пізніше 18 тижні (для багатоплідної вагітності – не пізніше 16), в іншому випадку у видачі сертифіката їй можуть відмовити на законних підставах, і тоді доведеться платити за пологи.

Як вагітні стають на облік?

Ще на початку 2000-х років вагітна жінка була зобов’язана вставати на облік по вагітності виключно за місцем прописки. Але в 2006 році був виданий указ, який регламентував видачу родового сертифікату. Цей документ був створений з метою підвищити якість медичного обслуговування в жіночих консультаціях, пологових будинках і дитячих поліклініках, грунтуючись на матеріальній зацікавленості медичного персоналу.

У той же час завдяки родового сертифікату будь-яка жінка в нашій країні отримувала право самостійно обирати, в якій жіночій поліклініці вона буде спостерігатися по вагітності і в якому пологовому будинку їй би хотілося народжувати.

Таким чином, на сьогоднішній день майбутня мама, зібравши всі необхідні документи, може сама вибирати, в якому медичному закладі їй буде краще і зручніше спостерігатися по вагітності, і має право вставати на облік практично в будь-яку жіночу консультацію – державну чи приватну, за місцем проживання, прописки або в будь-якому іншому районі населеного пункту. При необхідності зробити це можна навіть в іншому місті. Варто мати на увазі, що не всі приватні клініки акредитовані для видачі родового сертифікату, тому потрібно обов’язково уточнити цей момент, перш ніж записуватися на спостереження вагітності до того чи іншого приватного гінеколога.

Встати на облік за місцем прописки зазвичай не складає ніяких труднощів, особливо якщо це жіноча консультація, в якій жінка вже спостерігалася раніше. Для постановки під спостереження лікаря знадобляться наступні документи:

Беручи майбутню маму на облік, лікар заводить 2 карти – індивідуальну карту вагітної і обмінну карту. Перша зберігається в кабінеті гінеколога аж до самих пологів, друга видається на руки пацієнтці. Це найважливіші документи для вагітної та її гінеколога. Особливо цінною є обмінна карта. У неї буде занесена вся інформація, що стосується здоров’я матері, перебігу і результату вагітності і деякі дані про новонародженого. Жінка повинна мати обмінну карту на будь-якому плановому та позаплановому прийомі, в тому числі у профільних фахівців, і обов’язково тримати її при собі під час надходження в пологовий будинок.

Для того щоб стати на облік не за місцем проживання або прописки, треба зібрати всі ті ж самі документи, зняти з них копії та додати до заяви. Заяву на ім’я завідуючого консультацією буде містити прохання про прикріплення до даної поліклініці для спостереження за перебігом вагітності. Крім того, при собі потрібно мати копію свідоцтва про тимчасову прописку або копію орендного договору. Як показує практика, останні документи в клініках вимагають далеко не завжди, але щоб уникнути непотрібної суєти, краще подбати про це заздалегідь.

Огляд вагітної при постановці на облік

Для постановки на облік по вагітності жінці не тільки доведеться зібрати необхідні документи, але і пройти ряд обстежень. В першу чергу це буде огляд гінеколога, у якого вона планує спостерігатися.

Коли майбутню маму ставлять на облік і заповнюють її індивідуальну і обмінну карту, потрібно отримати наступну інформацію:

Лікар може провести обстеження на гінекологічному кріслі і взяти мазок на аналіз мікрофлори. На цьому ж прийомі гінеколог пояснить, які дослідження майбутня мама повинна буде пройти найближчим часом. Вагітній також треба відвідати вузьких спеціалістів – терапевта, стоматолога, офтальмолога, ЛОР-лікаря.

На терміні до 30 тижнів вагітної потрібно буде показуватися гінеколога не менше 1 разу в місяць, після цього – 1 раз в 2 тижні. Термін 36 і більше тижнів передбачає відвідування лікаря щотижня аж до пологів.

Нехтувати візитами до гінеколога, який веде вагітність, не варто ні в самому початку, ні на більш пізніх термінах: від того, наскільки відповідально ставиться до свого здоров’я і розвитку дитини сама майбутня мама і її лікар, багато в чому залежить благополучне розродження і народження здорового і міцного малюка. Тому дуже важливо вибрати якісне медичне обслуговування і вчасно встати на облік.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

На якому місяці вагітності з’являється живіт?

Зміст статті: Як і чому збільшується живіт при вагітності? Що впливає на зростання живота при вагітності? Чому не росте живіт? Багато майбутні мами, які ледь дізналися про своєму новому становищі,…

Як розпізнати початок перейм?

Зміст статті: Що таке перейми? Помилкові і справжні перейми: як розпізнати Інтенсивність переймів і інтервал між ними Особливі випадки Як зменшити біль при переймах? Вагітність – це час безліч хвилюючих…

Як проходить кесарів: чому краще народжувати самій, якщо немає протипоказань

Зміст статті: Аргументи «за» природність Ускладнення, про які повинна знати кожна Абсолютний заборона! Коли потрібні додаткові спостереження? Думаємо про те, що корисніше для малюка Не варто вірити міфам Кожна вагітна…