Тільки для справжніх пані!

Як кинути курити: чому важко відмовитися від залежності

Як кинути курити: чому важко відмовитися від залежності

Можливо, немає жодної людини, яка б не чув і не читав про шкода куріння. Однак дуже багато купують таку звичку і потім ніяк не можуть від неї позбутися, навіть якщо хочуть цього. У пошуках відповіді на питання, чому важко кинути курити і як все-таки можна це зробити, потрібно перш за все з’ясувати, як виникає залежність. Знаючи її причини і механізм, легше знайти спосіб впоратися з нею.

Нікотин та його вплив

Це головний компонент сигарет, який формує фізичну составляемую залежності. Нікотин – алкалоїд, що виділяється з листя та насіння тютюну. Потрапляючи в організм при вдиханні тютюнового диму, він вже через 15 секунд починає діяти на центральну нервову систему, на дофамінові структури мозку, які відповідають за емоції і поведінку людини.

У результаті в корі ацетилхолін вивільняється, і починається збудження. Також в крові підвищується концентрація адреналіну, норадреналіну, ендорфінів та інших гормонів, що підсилюють емоції. Тому після викуреної сигарети людина відчуває бадьорість, з-за цього покращується настрій, і створюється ілюзія посилення мозкової активності і підвищення працездатності.

Нікотин руйнується приблизно за 4 години, і коли його дія закінчується, виникає бажання закурити знову, щоб повторити це відчуття бадьорості. Так поступово формується залежність.

При курінні посилюється вироблення гормонів стресу, але, з іншого боку, активне виділення ендорфінів дещо зменшує відчуття збудження і викликає задоволення від нього. Тому люди закурюють, щоб розслабитися, щоб покращити собі настрій, підбадьоритися. В обох випадках їм здається, що вони свого добилися, хоча нікотин не знімає стрес, а відчуття бадьорості – нездорова реакція.

У медичній літературі часто пишеться, що існує 2 різних види тютюнової залежності – фізична і психологічна – або навіть 3 (обидва одночасно). Однак фактично куріння – це, в першу чергу, психологічне звикання до сигарет, і важко кинути буває саме тому, що цей процес стає невід’ємною частиною життя.

Деякі фізіологічні аспекти

За рахунок дії нікотину в крові значно підвищується концентрація адреналіну, норадреналіну, ацетилхоліну і подібних їм гормонів. З-за цього організм поступово перестає сам їх виробляти (через пригнічення певних центрів мозку), але потреба в них залишається.

В результаті сигарети стають єдиним джерелом бадьорості і радості. При тривалій перерві між перекурами погіршуються самопочуття і настрій, знижується працездатність. З’являється потреба в затягуванні – організм вимагає потрібні йому речовини будь-яким способом. Виникає замкнуте коло: чим менше виробляється гормонів, тим більше їх виявляється потрібно, а оскільки вони з’являються від куріння, людина поступово збільшує кількість сигарет і частоту звертання до них.

Зазвичай виділяють 3 стадії формування залежності:

Страх перед абстинентним синдромом – ще одна причина, по якій кинути дійсно важко.

Пристрасть на психологічному рівні

Оскільки нікотин стимулює вироблення гормонів, що поліпшують настрій, без сигарет людина перестає відчувати позитивні емоції. Це і є головна пастка для куріння. До того ж воно створює ілюзію вирішення багатьох психологічних проблем, що й спонукає людей спробувати і надалі викликає пристрасть.

Основні причини такої прихильності до сигарети:

Так, куріння стає для людини певним ритуалом, відмовитися від якого дуже важко.

Як можна позбутися?

Розуміння того, чому так важко кинути курити – це перший крок до звільнення. Щоб успішно позбутися згубної пристрасті, потрібно насамперед розвіяти існуючі ілюзії про позитивні сторони цієї залежності.

Добре в цьому допомагають книги Аллена Карра «Легкий спосіб кинути палити» або її покращене видання – «Кидай курити зараз, не набираючи вагу». Там детально описано, як виникає залежність, і пояснюється, що підбадьорливий або розслабляючий ефект сигарет – міф. Після прочитання кинути стає легко, адже куріння перестає здаватися чимось потрібним і важливим.

Щоб розставання з курінням дійсно вдалося, психологи рекомендують:

Проте всі ці обмеження не знадобляться, якщо ви виберете правильний метод відмови від куріння, такий як метод Аллена Карра – повністю звільнившись від своєї залежності, вам не буде хотітися курити навіть в димить компанії.

Існує думка, що позбутися від залежності допомагає спеціальне лікування: застосування пластирів, жувальних гумок, таблеток з невеликим вмістом нікотину, які задовольняють потребу в ньому, але при цьому полегшують абстинентний синдром і допомагають відвикнути. Це не так. Нікотин все одно надходить в організм і підтримує залежність. Також не допомагає поступова відмова: в такому разі бажання покурити тільки посилюється, і так легше зірватися.

Позбутися від цієї згубної пристрасті складно із-за страху перед поганим самопочуттям і зміною способу життя. Насправді, дискомфортні відчуття швидко пройдуть, а навколишній світ заграє новими яскравими мі фарбами. Щоб все вийшло, потрібно прочитати А. Карра і усвідомити безглуздість і шкода куріння, тоді потреба в ньому відпаде сама собою.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Як кинути палити і не набрати зайву вагу: прості рекомендації

Зміст статті: Чому колишні курці поправляються? Про правильному підході Що допоможе не набрати вагу? Як при необхідності знизити вагу? Курці мріють відмовитися від згубної залежності, але часто відкладають важливе рішення…

Викликають електронні сигарети рак?

Зміст статті: Що таке електронна сигарета: версія виробників Згубна залежність і онкологічні захворювання Міф про користь і його розвінчання В останні роки багато курці переходять зі звичайних сигарет на електронні….

Вся правда про наслідки куріння

Шкода куріння знають всі. Про це постійно говорять з екранів телевізорів, пишуть на рекламних плакатах і навіть на пачках сигарет. Але більшість курців ігнорують цю інформацію і продовжують труїти свій…