Тільки для справжніх пані!

Вправи для профілактики і лікування плоскостопості у дітей

Вправи для профілактики і лікування плоскостопості у дітей

За статистикою, у віці 6-7 років діагноз «плоскостопість» ставлять кожному дванадцятому дитині. У рідкісних випадках зміна склепінь стопи є наслідком внутрішніх вад розвитку. Діагностувати вроджені захворювання на ранньому етапі складно, так як практично у всіх малюків дошкільного віку внаслідок недостатнього розвитку опорно-рухового апарату спостерігаються елементи плоскостопості. Не допустити розвитку захворювання дозволяє комплекс спеціальних вправ. Лікувальна фізкультура допомагає також виправити наявні деформації стопи.

Причини і симптоми плоскостопості

Особливості будови дистальних відділів нижніх кінцівок людини обумовлені необхідністю стоп виконувати ресорну функцію. Їх здатність амортизувати дозволяє пом’якшувати поштовхи при стрибках, бігу, ходьбі, захищаючи тим самим кістки і суглоби від постійної мікротравматизація.

Нормальна стопа, має поперечний і подовжній звід, при русі пружинить, а її внутрішня частина не стикається з землею. Якщо ж амортизуючих властивостей немає, а площа підошви практично повністю контактує з підлогою, можна говорити про необхідність виконувати комплекс вправ для плоскостопості для дітей і дорослих.

Чому виникає деформація? Плоскостопість може бути не тільки вродженим, але і набутим. Нерідко підошва ущільнюється після перелому п’яткової або предплюсневых кісточок, щиколоток. У разі травми використання гімнастики від плоскостопості для дітей може бути частиною комплексу реабілітаційних заходів.

Ще одна можлива причина деформації стопи – слабкість кісток, викликана нестачею вітаміну Д в організмі (рахіт). Вкрай рідко зустрічається паралітична плоскостопість – наслідок перенесеного поліомієліту. Найбільш поширеною причиною захворювання є слабкість м’язів. Саме тому головне завдання ЛФК при плоскостопості у дітей – зміцнити зв’язково-м’язовий апарат стопи.

В яких випадках показана лікувальна фізкультура?

Вчасно розпізнати плоскостопість у малюка дозволяють регулярні візити до ортопеда. Навіть якщо відхилень у формуванні стопи немає, лікар, швидше за все, порадить займатися профілактикою захворювання. Зміцнити м’язи і суглоби дитини допомагає ранкова зарядка, в обов’язковому порядку проводиться в дитячому садку. Якщо ж малюк в дошкільний заклад не ходить, з ним можуть займатися батьки.

Щоденне проведення гімнастики для плоскостопості для дітей має включати виконання таких вправ:

Більшість вправ при плоскостопості у дітей можна виконувати, сидячи на стільці. Спочатку, широко розставивши ноги, роблять рух «гусениця». Для цього згинанням і розгинанням пальців пересувають стопи по напрямку від себе.

Наступна вправа від плоскостопості для дітей – зведення і розведення п’ят. Ноги при цьому повинні знаходитися на відстані 20 см один від одного. Пальці відривати від підлоги не можна. Після виконання вправи ноги ставлять разом. Далі коліна розводять в сторони, відривають п’яти від підлоги і змикають підошви. По завершенні вправи переходять до підйому пальцями ніг невеликого м’ячика з підлоги.

При виконанні гімнастики можна використовувати різний спортивний інвентар, а також підручні засоби (роликові масажери, качалки).

Добрий ефект щодо зміцнення м’язів дають такі вправи для плоскостопості у дітей, як ходьба по ребристій дошці, стрибки зі скакалкою, присідання на палиці, що розташовується під стопами. Не тільки корисне, але й захоплююче заняття для дитини – перекочування ступнями маленького шипованого м’ячика. За бажанням комплекс вправ від плоскостопості у дітей можна використовувати як елемент ігор, підігріваючи тим самим інтерес малюків.

Частина заняття бажано проводити, сидячи на підлозі, так як це дозволяє зміцнити зв’язково-м’язовий підошовний апоневроз. У такому положенні можна виконувати цілий комплекс вправ для плоскостопості у дітей:

Ці вправи при плоскостопості у дітей виконувати досить легко, до того ж їх ефективність вже неодноразово знайшла своє підтвердження.

Особливості лікування плоскостопості

Якщо діагноз «плоскостопість» все-таки пролунав, важливо якомога раніше почати лікування, адже в запущених випадках (3 ступінь) допомагає тільки оперативне втручання. На початкових стадіях впоратися із захворюванням дозволяє фізіолікування і масаж. Їх, як правило, призначають курсами по 10-15 процедур двічі на рік.

Кожна вправа для плоскостопості у дітей необхідно робити систематично – вранці і ввечері. Заняття повинно тривати від 15 хвилин до півгодини. Робити комплекс вправ від плоскостопості у дітей потрібно не раніше ніж через годину після сніданку. Увечері гімнастику проводять не пізніше ніж за 1,5 години до сну. Заняття фізкультурою потрібно проводити без взуття, під керівництвом досвідченого тренера, який буде стежити, щоб набір вправ від плоскостопості для дітей виконувався правильно.

Втім, деякі маніпуляції – прості та водночас ефективні – підходять і для домашніх тренувань. Які комплекси вправ при плоскостопості для дітей можна використовувати в рідних стінах? В положенні стоячи руки кладуть на пояс, ноги ставлять на ширині ступні. Потім виконують наступні руху по 10-12 раз:

Вправи при плоскостопості для дітей (у положенні сидячи на стільці):

В умовах комплексного лікування проблеми виконання вправ для плоскостопості для дітей допомагає сформувати потрібний звід протягом декількох місяців, але спостерігатися у ортопеда бажано і в подальшому.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

У дитини ніяк не проходить нежить: причини, лікування

Зміст статті: Що це таке? Класифікація дитячого затяжного нежитю Причини появи Симптоми дитячого затяжного нежитю Діагностика захворювання Способи лікування У будь-який час року батьки можуть зіткнутися з проблемою, коли у…

У дитини за вухом запалився лімфовузол: причини, симптоми, лікування

Зміст статті: Симптоми Причини запалення Лікування Дії батьків У здорової людини лімфовузли практично непомітні: вони мають невеликий розмір, не відчуваються при рухах, не заподіюють болю. Проте в якийсь момент вони…

У дитини уві сні сильно пітніє голова: нешкідливий факт або тривожний симптом

Зміст статті: Виключаємо об’єктивні причини Адаптація до нового життя Запобігти розвиток рахіту Така важлива заліза Серце повинно бути в порядку! Головне – стежити за малюком Турботливі батьки ретельно стежать за…