Тільки для справжніх пані!

У скільки місяців можна починати садити хлопчиків

У скільки місяців можна починати садити хлопчиків

Коли в родині з’являється перша дитина, батьків турбує безліч питань, пов’язаних з його розвитком, особливо в перший рік життя. Коли можна присаживать хлопчиків? Скільки часу дитині можна давати сидіти? Чи можна саджати малюка у стільчик для годування? Такі питання задають собі багато мами. Хтось поспішає і бажає скоріше посадити малюка, а інші, навпаки, турбуються, що дитина занадто рано намагається сісти. В якому віці або на якому етапі розвитку можна садити малюка? Давайте розбиратися.

Допомагати йому або чекати?

Мабуть, самий хвилюючий питання в темі фізичного розвитку дітей першого року життя – чи треба допомагати дитині керувати своїм тілом? Піднімати за нього голову, перевертати на живіт і назад, присаживать, підштовхувати, щоб навчити повзати, ставити на ніжки, робити перші кроки, тримаючи за підняті догори руки – чи виправдане таке активну участь батьків у формуванні рухових навичок малюка? Відповідь на це питання досить простий.

Щоб здійснити черговий ривок у розвитку, дитина повинна бути до нього готовий. Всі процеси в розвитку немовляти пов’язані між собою. Неможливо навчити перевертатися новонародженого, якщо він ще не вміє тримати голову. Щоб навчитися стояти, спочатку потрібно навчитися сідати, і т. д.

Основне завдання батьків у догляді за дитиною першого року життя – створення відповідних умов для його гармонійного розвитку. Інакше кажучи, щоб малюк навчився сідати, не треба його садити, набагато важливіше забезпечити йому безпечне місце для тренувань своїх навичок і стежити за станом його здоров’я. Здоровий малюк, без неврологічних захворювань, не потребує того, щоб його садили, він легко впорається з цим сам, як тільки буде готовий. Якщо нервова система, опорно-руховий апарат в нормі, дитина отримає відповідні сигнали в мозок і почне рух.

Дуже часто при народженні першої дитини батькам не терпиться скоріше навчити його всьому. Цікавість, прагнення до зростання, рівняння на інших призводять до того, що дитини заганяють в рамки, чекають від нього стрімкої рухової активності. Коментарі подруг в дусі «Ми вже 5 місяців навчилися сидіти, а ви скільки?» змушують недосвідчену маму нервувати і турбуватися про те, чи правильно розвивається її дитина.

Щоб заспокоїтися і переконатися, що з дитиною все в порядку, важливо розуміти: традиційно усталені терміни освоєння того або іншого навику, на які орієнтується більшість мам, не збігаються з реальними нормами розвитку моторики дитини. Наприклад, думка про те, що новонароджений повинен тримати голову до 2 місяця життя, помилково. В неврології на це відводиться 3, а то і 4 місяці. Розмови про те, що в 10 місяців дитина має вже робити перші кроки, також не підтверджуються педіатричними нормами. З точки зору неврології, нормальним віком для початку самостійної ходьби вважається 12-18 місяців. Саме в цей період хребет повністю готовий до навантажень, сформувалися його вигини.

Що стосується присаживаний малюка, тут медичні норми сильно відрізняються від загальноприйнятих термінів, на які орієнтуються батьки. Пов’язано це з тим, що багато діти сідають раніше покладеного терміну, при цьому найчастіше у них не спостерігаються порушень в опорно-руховому апараті. Можливі відхилення в розвитку скелета при прискореному розвитку непомітні, і у скільки років вони дадуть про себе знати, передбачити важко. Коли таких ранніх малюків набирається велика кількість, інші діти, які розвиваються за нормами, на їх тлі здаються відстаючими.

Ознаки нормального розвитку

З точки зору неврології, дитина має навчитися сідати самостійно без опори на 9 місяців. Якщо в 9-10 місяців малюк не вміє сидіти або сидить, спираючись на руки, не може сісти з положення лежачи на спині, лікар-невролог оцінить моторику малюка, поставить діагноз «затримка моторного розвитку» і призначить курс лікування (масаж, ліки, фізіопроцедури). Не варто боятися цього діагнозу і намагатися раніше посадити малюка, щоб він раптом не отримав затримку розвитку. Дуже часто діти, які до 8 місяців не вміли сідати на попу без опори на руки, 9 місяців легко цього вчаться самі, без підтримок. Діагноз «затримка моторного розвитку» в такому випадку не ставиться або знімається.

Щоб переконатися, що дитина розвивається правильно, слід звернути увагу на наступні показники. Якщо він готовий сідати, значить, він вже вміє:

Коли перераховані навички освоєні, малюк готовий самостійно сідати. Скільки часу йому потрібно, щоб впевнено сидіти, визначити не вийде. Дуже часто буває так, що сьогодні малюк не вміє сидіти, а завтра він вже сам сів.

Під час годування з 6 місяців життя допускається садити малюка в положення напівлежачи. Починати садити можна періодично, з обов’язковою підтримкою спини. Не слід садити в стільчик для годування малюка, який ще не вміє сидіти. Це призведе до підвищеного навантаження на незміцнілий хребет.

Гімнастика для зміцнення хребта

Щоб дитина швидше і легше сідав, корисно кілька хвилин на день присвячувати фізичних занять. Комплекс нескладних вправ допоможе зміцнити спину, підготувати ручки і шию до плавного переходу від горизонтального до вертикального положення. Скільки разів на день проводити гімнастику, батьки вирішують самостійно. Якщо процес доставляє малюкові задоволення, можна починати заняття з ранку, а потім після денного сну і ввечері. Після купання гімнастику не роблять, щоб не перезбуджувати нервову систему малюка. Робіть вправи стільки, скільки дозволяє малюк, не змушуйте.

Вправи для зміцнення шиї:

 • Починайте викладати малюка на живіт відразу після пробудження. У віці 4-5 місяців він вже може легко піднімати голову, спиратися на лікті, починає намагатися піднімати сідниці. Викладання на живіт дитини старше 4 місяців допомагає зміцненню не тільки шиї, але і рук. Скільки разів на день проводити вправу? Орієнтуйтеся на настрій малюка, але не поспішайте відразу ж перевернути його на спину, якщо він відразу починає плакати. Потримайте його в такому положенні не менше 1 хвилини.
 • Покачайте малюка на фітболі. Великий гімнастичний м’яч яскравого кольору приверне увагу малюка і допоможе зміцнити не тільки шию, але і м’язи живота. Щоб не злякати дитину викладанням на холодний гумовий м’яч, накрийте фітбол пелюшкою.
 • Покладіть малюка на спину, дайте йому вхопитися за ваші пальці і плавно потягніть на себе. Якщо захоплення у малюка слабкий, він відразу ж відпустить пальці, тоді можете притримати його за зап’ястя.
 • Вправи для зміцнення рук:

 • Розтирання і погладжування рук під час загального масажу.
 • Покладіть малюка на спину, розведіть руки в сторони, потім схрестіть на грудях, знову розведіть. Підніміть обидві руки над головою, опустіть вздовж тіла. Такі елементарні рухи роблять сильний вплив на зростаючий організм.
 • Давайте малюкові плавати у повній ванні. Перебуваючи у воді, він буде рефлекторно, а потім і з цікавістю, смикати ручками і ніжками, плескати по воді, тренуючи і руки, і ноги.
 • Вправи для зміцнення ніг:

 • Покладіть дитину на спину, зігніть ноги в колінах і плавно розведіть в сторони. Якщо тонус м’язів в нормі, ніжки спокійно розлучаються, коліна торкаються опори. Виконайте по 4-5 кругових рухів кожної зігнутою в коліні ногою.
 • Зігніть праву ногу в коліні, а ліву руку в лікті. Притягніть ногу до руці так, щоб коліно соприкоснулось з ліктем. Виконайте те ж саме з лівою ногою і правою рукою.
 • Зігніть ніжку малюка і спробуйте торкнутися пальцями ніг його носик, лобик, вушка. При нормальному м’язовому тонусі це вправа виконується дуже легко, і діти самі часто захоплюють ніжки і тягнуть пальці в рот.
 • Ця гімнастика – базова. Виконувати її можна вже з першого місяця життя новонародженого. Незважаючи на простоту, вона є фундаментом для подальшого розвитку дитини. Якщо дитина радісно реагує на заняття, вправи даються йому легко – значить, він розвивається правильно і незабаром почне сидіти. Якщо ж ви помітите, що у малюка проблеми з розтяжкою, ніжки не розводяться або руки важко піднімати догори, зверніться до педіатра або невролога. Можливо, маляті потрібні курс професійного масажу або фізіопроцедури.

  Пам’ятайте: щоб навчити дитину сидіти, достатньо виконувати прості вправи і щодня робити масаж з легкими погладжуваннями, розтираннями і постукуваннями. Змушуючи дитину сидіти, коли він ще не вміє робити це сам, ви заважаєте природному формуванню опорно-рухового апарату.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  У скільки місяців можна і найкраще садити дівчаток

  Зміст статті: У чому небезпека Методики Індивідуальна особливість Висновок Народження дитини – це завжди радісна подія в родині, хоч і клопітка. Батькам необхідно заздалегідь підготуватися до появи майбутнього малюка. Бажано…

  Адаптація малюка в дитячому садку: секрети успішного звикання

  Зміст статті: Готуємося до саду На що звернути увагу для підготовки до саду? Перший раз в дитячий сад Допомога в адаптаційному періоді з боку батьків Дитинство пролітає дуже швидко, особливо,…