Тільки для справжніх пані!

Симптоми краснухи у дітей: як протікає захворювання

Симптоми краснухи у дітей: як протікає захворювання

Краснуха у дітей – заразне інфекційне захворювання. Воно вимагає негайного звернення до лікаря. Хвороба може бути вкрай небезпечна для малюків до року, а у старших діток в деяких випадках викликає стан важкого імунодефіциту. Знання симптомів захворювання, того, як воно проявляється, допоможе батькам вчасно звернутися за медичною допомогою і попередити появу ускладнень, захистити свою дитину в період поширення інфекції.

Як можна заразитися краснуху?

Вірус передається повітряно-крапельним шляхом при розмові, кашлі, чханні. При цьому збудник володіє великою стійкістю і живе поза організмом людини протягом 6-8 сов, тобто захворювання може поширюватися через предмети загального користування, іграшки. Ситуація ускладнюється тим, що хворий стає заразним вже на другий день після впровадження вірусу, а період без симптомів може тривати до 24 днів.

Збудник миттєво гине при кварцуванні приміщення або впливі прямих сонячних променів, що стримує поширення захворювання. Краснухою найчастіше хворіють діти у віці від півтора до 4 років, в основному випадки відзначаються навесні та в осінньо-зимовий період. Так як хвороба небезпечна, при виникненні випадку зараження в дитячому колективі оголошується карантин.

Ознаки краснухи

Захворювання передує інкубаційний період триває від 10 до 24 днів, найчастіше 20-21 день. В цей час дитина іноді скаржиться на підвищену втомлюваність, періодичний головний біль, може бути дратівливим, сонливим. Злегка збільшуються пахвові, пахові, підщелепні лімфовузли. Найчастіше симптоми інкубаційний період відсутні.

Краснуха у дітей починається з відчуття слабкості, загальної розбитості, «ломоти» у суглобах. Ниють м’язи, виникає головний біль. Може закласти ніс, злегка болить горло. Через добу або трохи збільшуються потиличні лімфовузли, вони стають твердими, досягають 1 см в діаметрі. Дитина скаржиться на біль у задній частині шиї. Температура підвищується до 38°С.

Майже відразу починається сухий кашель приступами, прогресує закладеність носа, слизові виділення відсутні.

Через 2 дні після збільшення лімфовузлів на тілі з’являється висип. Вона виглядає як дрібні овальні або круглі цятки червоного кольору. Спочатку висип локалізується навколо вух, на носогубному трикутнику, щоках, спереду на шиї. Протягом доби з’являються цятки на плечах, животі, спині, потім поширюються на пахову область і стегна. В цей період температура може «скакати» – вона то підвищується, то знижується. Виникнення висипу пов’язано з тим, кров наповнює капіляри, і вони стають видні крізь верхній шар шкіри. На дотик шкіра гладка, не болить і не свербить.

Через три доби після появи висипання поступово сходять нанівець. Найдовше висип тримається на стегнах, передпліччях, стегнах. Шкіра повністю очищається через 5-7 днів від початку захворювання. Дитині швидко стає краще, малюк виглядає повеселішали, до нього повертається апетит. Респіраторні симптоми зникають. А ось лімфовузли можуть залишатися збільшеними протягом ще двох-трьох тижнів після зникнення висипань.

Проблеми діагностики захворювання

Перші симптоми хвороби нагадують ГРВІ, тому стан малюка насторожує батьків не відразу. Потрібно уважно ставитися до появі симптомів, особливо у маленьких дітей, так як при безконтрольному протіканні захворювання можуть виникнути такі ускладнення, як:

Визначити, що у дитини саме краснуха, може тільки лікар, тому при будь-яких тривожних симптомах необхідно викликати додому дільничного педіатра. Діагностуючи захворювання, лікар задасть батькам наступні питання:

Додатково буде врахована епідемічна обстановка в районі проживання, у дитячому садку, в школі.

Іноді при цієї хвороби проявляються висипання у роті малюка: на зіві, верхньому небі. Їх може побачити лікар при безпосередньому огляді. Поки не з’явилися явні ознаки краснухи, у дітей це захворювання може бути діагностовано за аналізом крові. У безсимптомний період лікарі лабораторії визначають кількість антитіл до збудника. Якщо їх число в 4 рази перевищує норму, то діагноз вважається підтвердженим.

Чому важливо діагностувати краснуху вчасно?

Найчастіше краснуха у дітей протікає легко, без ускладнень і не залишає ніяких наслідків. В госпіталізації потребують наступні групи осіб:

Якщо мама не хворіла на краснуху і не прищеплювалася, то організм новонародженого не буде мати уявлення про цей вірус. Щеплення, згідно з Національним календарем, дитині зроблять тільки в 12 місяців. У малюків в період першого року життя, чий імунітет не знайомий з цим захворюванням, хвороба може прийняти стрімку форму. У цьому випадку розвиваються серйозні мозкові симптоми, може дійти до менінгіту, енцефаліту.

Ускладнення, які найчастіше зустрічаються при краснусі:

Рідше спостерігаються артрити, отити, запалення органів малого тазу, серцевого м’яза.

Щоб уникнути ускладнень, важливо вчасно почати правильне лікування. Крім того, своєчасне введення карантину допоможе зупинити поширення захворювання не тільки серед дітей, але і серед дорослих, так як вони переносять краснуху набагато важче, ніж малюки.

Як лікуватися?

При виникненні у дитини симптомів краснухи батькам необхідно звернутися до лікаря. Самолікуванням можна зробити гірше, крім того, прийом деяких препаратів здатний змазати картину і утруднити діагностику.

Лікар на кілька днів прописує дитині постільний режим, дробове харчування, рясне питво. Хворого ізолюють, поміщають в добре провітрюване приміщення. Рекомендується щодня проводити прибирання, підтримувати оптимальні температурні і вологісні умови (18-22°С, вологість повітря 40% і вище). Такий режим зберігається до одужання.

Ліки від краснухи в природі не існує, організм дитини повинен сам впоратися з вірусом. Лікування відповідає симптомам: за необхідності дається жарознижуючу, знеболюючу, антигістамінну.

Вакцинація від краснухи проводиться у віці 12 місяців. Ревакцинація – у 6 років. Крім того, в 28 років щеплення повторно ставлять всім жінкам, які раніше не переносили дане захворювання. Вірус особливо небезпечний для внутрішньоутробного розвитку плоду, тому всім жінкам, які планують вагітність, необхідно здати аналіз на TORCH-комплекс, який виявить наявність імунітету до краснухи. Якщо жінка заразиться на ранньому терміні, дитина може народитися з вадами зору, слуху, головного мозку або серця.

Один раз перехворівши на краснуху, людина отримує стійкий довічний імунітет, вакцинація та ревакцинація після перенесеного захворювання не потрібні. Повторне зараження можливе тільки при наявності важкої патології імунної системи.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Свободу маминим рукам: як відучити дитину від рук і навіщо це потрібно

Зміст статті: Чому дитина проситься на руки? Потрібно носити дитину на руках? Як відучити немовляти від рук без стресу і сліз? Мабуть, для молодої матері немає нічого приємніше, ніж тримати…

Ріжуться зубки у дитини: як допомогти малюку

Зміст статті: Терміни прорізування зубів, встановлені медиками Температура і плаксивість Підвищене слиновиділення й прагнення щось гризти Допомагаємо дитині правильно Перша посмішка, спроби підкорювати все нові території (перевертатися на животик, сідати…

З якого віку можна привчати дитину до горщика?

Зміст статті: Коли почати? Вибір горщика З чого почати? Варто звертатися до лікаря? Діти дуже швидко ростуть і розвиваються. І одного разу наступає момент, коли потрібно привчати дитину до горщика….