Тільки для справжніх пані!

Що таке вітаміни і навіщо вони потрібні

Що таке вітаміни і навіщо вони потрібні

З дитинства ми знаємо, що нашому організму необхідні вітаміни. Однак, благополучно упустивши з пам’яті відомості, отримані на шкільних уроках, ми часто забуваємо про їх важливості. А між тим, знання про природу і функції цих речовин і свідоме ставлення до свого харчування дозволить нам вести довгу, активну і плідну життя.

Вітамінами є органічні сполуки, які вступають в реакції розщеплення і окислення в нашому організмі. Відкриті вони були на рубежі століть – XIX і ХХ. До того часу накопичилось досить багато відомостей про загадкової хвороби, що отримала в Азії назва «бери-бери», а також про цинзі, від якої гинули люди, що мали недолік в рослинній їжі. Вже тоді вчені здогадувалися, що жирів, білків і вуглеводів недостатньо організму для нормального функціонування. Ціла група хіміків і анатомів, першим з яких був поляк Казимир Функ, відкрили дивовижні сполуки, які допомагають організму функціонувати.

Якими бувають вітаміни?

На сьогоднішній день відкрито більше 30 сполук, які вчені відносять до вітамінів. Половина з них добре вивчена та використовується у лікарських цілях.

Роль у життєдіяльності людини

Процеси, що відбуваються в організмі, мають потребу у вітамінах, так як без них належним чином не буде здійснюватися оновлення тканин і клітинне будівництво. Особливістю цих сполук є те, що вони практично не синтезуються в організмі, але необхідні людям. Винятком є нікотинова кислота – вітамін РР – але його проводиться мала кількість, чого явно не вистачає для правильної роботи всього тіла людини.

Саме тому так важливо регулярне надходження вітамінів з їжею. При їх нестачі порушуються природні процеси в організмі, наприклад, статева функція або складна машина обміну речовин. Таке значення даних сполук для людини дозволило Функу назвати їх «амінами життя».

Вітаміни прискорюють обмін речовин і хімічні реакції, чого не може досягти жодна зовнішній фактор. Вони протистоять мікроскопічним розповсюджувачам інфекції, здатним нашкодити людині, покращують захисні властивості організму. Також вітаміни наділені здатністю зв’язувати і виводити токсини, радикали і радіонукліди – речовини, які завдають людині і його здоров’ю великої шкоди.

Ці речовини не можуть входити до складу органів, тканин, клітин, вони зовсім не калорійні, однак саме від них напряму залежить бадьорість і працездатність кожного з нас.

Механізм дії

Говорячи про те, навіщо потрібні вітаміни, варто зазначити, яким чином дані сполуки допомагають людині і його здоров’ю? Їх дію можна умовно розділити на три групи.

Особливості

Знання про ролі конкретних вітамінів, тих, які зараз добре вивчені – це те, чого не вистачає багатьом, щоб правильно скорегувати свій раціон. А адже кожне з цих унікальних сполук володіє своїми корисними функціями!

Вітамін А є одним з головних захисників імунітету в організмі. Він виробляє антитіла, необхідні для боротьби з вірусами. До того ж, його вживання в достатній кількості – це профілактика хвороб шкіри. Взагалі гарний колір обличчя, розкішне волосся і гарний зір – заслуга вітаміну А. Фрукти жовтого кольору – прекрасне джерело цього унікального помічника організму.

Вітаміни групи B:

Вітамін С – найбільш відомий нам з раннього дитинства. Його головна функція – зміцнення імунітету, здоров’я зубів, міцності кісток. Важкою формою дефіциту вітаміну С є цинга – хвороба мандрівників, полярників, які раніше не мали доступу до свіжих овочів і фруктів. Аскорбінова кислота руйнується високими температурами. Міститься в шпинаті, капусті, чорній смородині, перці і багатьох інших рослинних продуктах.

Вітамін D – провідник кальцію і фосфору в клітини. Недолік цього з’єднання може трансформуватися у дітей рахіт, а у дорослих – в м’язову слабкість і біль.

Вітамін Е – це речовина продовження роду. Крім підтримки здоров’я статевої системи, він допомагає імунітету і перешкоджає старінню. Важливий для шкірних покривів. Рафіновані рослинні олії, горіхи і зелені овочі – його багаті джерела.

Вітамін Р допомагає організму виробляти «цемент» для клітин – колаген. Дефіцит вітаміну Р виражається в ламкості капілярів, синцях. Міститься в апельсинах, грейпфрутах та інших цитрусових, а також у різних насінні та горіхах.

Вітамін К – це засіб для згортання крові. Він сприяє синтезу білка в кістках. Вітаміну багато у різних видах капусти і салату, в шпинаті.

Знаючи, навіщо, для чого потрібні вітаміни людям, ми можемо більш свідомо ставитися до свого раціону, формуючи його так, щоб наш організм не відчував дефіциту в будь-яких корисних для нього з’єднаннях. А це запорука довгого і повноцінного життя.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Що відбувається в організмі при надлишку білка

Зміст статті: За які процеси відповідають білки Чим загрожує підвищений рівень За яким принципом оцінюють необхідну кількість Білок є фундаментом красивого підтягнутого тіла. Він виконує в організмі досить багато найважливіших…

Що можна їсти на вечерю при правильному харчуванні і від чого варто відмовитися

Зміст статті: Вечеряти або голодувати – ось в чому питання Неквапливо, вдумливо, уважно! В якому вигляді є їжу? П’ять груп продуктів для ідеального вечора Вода, трав’яні чаї, свіжовичавлені соки… Тижневе…

Чорна редька і мед – високоефективний народний рецепт від кашлю

Зміст статті: Традиційний засіб Прості способи одержання ліків Правила вживання Протипоказання Гірка на смак чорна редька володіє великою кількістю лікувальних властивостей, а в поєднанні з медом стає відмінним засобом від…