Тільки для справжніх пані!

Що таке раціональне і правильне харчування?

Що таке раціональне і правильне харчування?

Саме раціональне харчування стає зараз найважливішою передумовою до здорового способу життя. Таким терміном іменують збалансоване за енергетичними показниками споживання продуктів, в яких є необхідна кількість поживних речовин для людей різної статі, роду діяльності і прожитого віку.

Наші співвітчизники, на жаль, ще не досягли необхідної культури правильного прийому їжі. Досить часто корисність продукту ними зовсім не враховується, коли розглядається режим власного раціону. Тільки в дошкільних установах цей процес досить організований, часто в їдальнях та інших закладах громадського харчування досить складно вибрати корисні страви, знайти їх в меню. В школах учні безперешкодно купують в їдальнях шоколадки, полиці буфетів заставлені чіпсами, різноманітними снеками, а також іншими товарами, не дуже відповідають поняттю правильного харчування.

Такі продукти не тільки збивають смак людини, але ще й наносять певну шкоду здоров’ю дітей та дорослих. Саме самі «смачні», з точки зору дитини, продукти провокують розвиток таких поширених зараз хвороб, як:

Раціональне харчування полягає у виборі правильного набору продуктів, цілком задовольняють потребу людини в надходженні поживних речовин. Раціон харчування зобов’язаний складатися з певної кількості білків, а також жирів, необхідних вітамінів і джерел енергії – вуглеводів.

Неодмінно потрібно стежити, щоб їжа містила важливі для здоров’я мікроелементи, в ній повинні бути присутні корисні речовини. Дотримуючись правильного режиму харчування, потрібно контролювати, щоб споживані продукти містили клітковину. Окремо потрібно згадати про важливість регулярно пити чисту воду.

Харчування на кожен день

Вивчаючи рекомендації щодо того, яким повинен бути раціон харчування і його режим, слід пам’ятати як про хімічний склад їжі, так і про якісне її зміст. Фахівці в цій області представляють необхідну для правильного харчування співвідношення видів продуктів як якусь піраміду, умовно розділену на рівні по своїй висоті сегменти.

 • Нижній, найширший сектор піраміди, займають зернові продукти.
 • Над ним трохи меншу площу завоювали овочі з фруктами.
 • Ще вище – соя та інші білкові продукти.
 • Мінімум площі піраміди займають жири і цукор.
 • Досліджуючи раціон вживання продуктів сучасної людини, слід відзначити переважання в ньому останнього сегмента описаної піраміди, а саме цукру. Одночасно відчувається гострий недолік в меню овочів разом з фруктами.

  Щоб організувати раціональне харчування, що підходить для щоденного меню, потрібно чітко дотримуватися наступних правил:

  Харчування для літніх

  Зниження у літніх людей швидкості процесів обміну і одночасне зменшення у них фізичної активності передбачає мінімізацію потреби в калорійній їжі. Раціон харчування для цієї категорії населення зобов’язаний бути різноманітним, неодмінно містити достатню кількість таких продуктів, як овочі і фрукти. Їжу рекомендується вживати часто, але потроху.

  В меню деякі додають соєве м’ясо, визначені горіхи, овочі та фрукти. Обов’язково слід обмежити споживання тваринних жирів, воліючи їм рослинні олії, оскільки це, наприклад, хороший спосіб профілактики такого захворювання, як атеросклероз.

  Неодмінно знизьте кількість солі, а також цукру (останній рекомендується замінювати медом), спецій, різних копченостей, відмовтеся від міцного чаю і кави. Щоб налагодити функціонування кишечника, намагайтеся додавати в меню цільнозерновий хліб.

  Для вагітних

  Справді раціональне харчування при настанні вагітності надзвичайно важливо. Від нього залежить дозрівання плоду, а також правильна перебудова жіночого організму для майбутнього грудного вигодовування. З-за цього режиму харчування зобов’язаний забезпечувати підвищені потреби вагітної в потрібних речовин.

  Особливо необхідно дбати про поповнення організму залізом. Якщо не вживати продукти, що мають його в своєму складі, у жінки розвивається анемія. Між іншим, цей елемент присутній у спіруліні, овочі з фруктами, які мають зелене забарвлення.

  Вагітним слід обмежити себе у вживанні:

  Коли маса тіла жінки різко збільшується, лікарської рекомендації слід призначати розвантажувальні дні, необхідні, щоб організм зумів відновитися.

  Відновне харчування

  Коли людина хвора, режим правильного харчування не менш важливий, ніж прийом медикаментів. Призначена дієта часто стає визначальним фактором в успіху лікування, особливо, коли мова йде про захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту, ендокринної системи, серця, судин, нирок.

  Лікувальне харчування медики організовують, керуючись рекомендаціями, розробленими ВООЗ. Фахівці призначають дієту, іменовану «лікувальним столом». Його призначається номер чітко відповідає конкретному захворюванню, для якого така дієта застосовується. Зараз лікарі часто призначають режим правильного харчування як хворим у стаціонарі, так і тим, хто лікується вдома. У стаціонарі відповідальною за дотримання меню разом з лікарем є медична сестра, перевіряє вміст сумок з продуктами, що передаються родичами, а також контролює їх зберігання. Будинки дотримання дієти неодмінно зобов’язані контролювати близькі люди, які оточують хворого людини.

  Післямова

  Отже, в світі немає нічого універсального, придатного для будь-якої ситуації. Немає єдиного загального асортименту рекомендованих для грамотного раціонального харчування продуктів – його скласти неможливо. Бажано завжди враховувати, що кожна людина індивідуальна, всі живуть по-різному, у кожного є «ексклюзивні» особливості організму.

  З-за цього всім нам необхідно вживати різну кількість, а також різний склад продуктів. Проте основи правильного вживання їжі все ж існують, вони описують необхідний перелік необхідних для будь-якої людини речовин. Сам чоловік, беручи до уваги власний спосіб життя, неодмінно враховуючи щоденне фізичне навантаження, складе потрібний йому раціон. При цьому, природно, слід розуміти, що при нормалізації ваги меню раціонального харчування кардинально відрізняється від аналогічного переліку продуктів для тих, хто намагається набрати м’язову масу. Харчуйтеся раціонально!  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Що таке вітаміни і навіщо вони потрібні

  Зміст статті: Роль у життєдіяльності людини Механізм дії Особливості З дитинства ми знаємо, що нашому організму необхідні вітаміни. Однак, благополучно упустивши з пам’яті відомості, отримані на шкільних уроках, ми часто…

  Що відбувається в організмі при надлишку білка

  Зміст статті: За які процеси відповідають білки Чим загрожує підвищений рівень За яким принципом оцінюють необхідну кількість Білок є фундаментом красивого підтягнутого тіла. Він виконує в організмі досить багато найважливіших…

  Що можна їсти на вечерю при правильному харчуванні і від чого варто відмовитися

  Зміст статті: Вечеряти або голодувати – ось в чому питання Неквапливо, вдумливо, уважно! В якому вигляді є їжу? П’ять груп продуктів для ідеального вечора Вода, трав’яні чаї, свіжовичавлені соки… Тижневе…