Тільки для справжніх пані!

Що таке плацента для чого вона потрібна

Що таке плацента для чого вона потрібна

Що таке плацента? Це унікальний орган, який існує тільки у жінок і тільки під час вагітності. Однак незважаючи на такий короткий термін функціонування, плацента, відома також як дитяче місце і послід, має величезне значення і для розвитку плоду, і для протікання вагітності, і для успішних пологів. Яка саме – з’ясуємо далі.

Будова органу

Назву «плацента» відображає зовнішній вигляд органу і перекладається з латинської мови як «коржик». Послід насправді нагадує коржик або плоский диск з певним діаметром. Цей орган розвивається в матці безпосередньо в період вагітності. Початок росту дитячого місця співвідносять із зачаттям: між цими двома подіями проходить в середньому 7 днів. Приблизно до початку другого триместру плацента формується практично повністю, однак протягом усього терміну виношування немовляти вона ще не раз змінить свою структуру, підлаштовуючись під потреби зростаючого малюка. При цьому вона проходить 4 етапи зрілості – 0, 1, 2, 3. На терміні до 30 тижнів орган має зазвичай нульову ступінь зрілості, від 30 до 34 – першу, після 34 – другу. Незадовго до пологів функції дитячого місця згасають, а на УЗД чітко простежується старіння органу. Це означає, що плацента знаходиться на останньому етапі дозрівання, і організми матері та дитини повністю готові до пологів. До речі, виявити ступінь зрілості органу можна виключно при ультразвуковому дослідженні.

Унікально також будову плаценти. Вона складається з часточок, які розділені між собою перегородками. Часточки поцятковані величезною кількістю дрібних кровоносних судин. При цьому в плаценті поєднуються 2 кровоносні системи: одна належить матері, інша – дитині. Плацента влаштована таким чином, що кровотік матері і дитини в ній не перетинаються: між цими двома системами знаходиться клітинна мембрана. Однією частиною орган прикріплений до стінки матки (зазвичай до задньої, але нерідко зустрічається також прикріплення до передньої стінки). Інша сторона посліду з’єднується з плодом за допомогою пуповини. На цій частині плаценти знаходиться також амніон – водна оболонка плоду.

Найважливіші показники нормального розвитку дитячого місця у вагітних – вага і розмір органу. У першому триместрі плацента зростає набагато швидше, ніж плід. Наприклад, на 12 тижні вона важить близько 30 м, тоді як дитина має вагу всього 4 р. На завершальній стадії вагітності маса посліду становить приблизно 600 г, діаметр – 16-18 см, товщина – 2-3 см. Для певного строку вагітності існують свої норми розмірів плаценти. Найбільше значення для визначення стану органу має товщина. Її можна визначити за допомогою ультразвукової діагностики після 20 тижня пренатального періоду.

Роль плаценти в протіканні вагітності

Плацента відіграє величезну роль протягом усього періоду внутрішньоутробного розвитку плода. Які її функції?

Незважаючи на те, що мати і дитина вважаються одним цілим, на генетичному рівні це два чужорідні одне одному організму. У цьому випадку неминучий імунний конфлікт між ними. Однак дитяче місце виконує роль бар’єра і перешкоджає виникненню конфлікту, завдяки чому не відбувається відторгнення плоду (при нормально протікає вагітності).

У процесі природних пологів послід виходить з порожнини матки через кілька хвилин після народження малюка. І навіть після того, як плацента покинула організм жінки, вона все ще має деяке значення. Саме за станом посліду лікарі визначають, як протікала вагітність і пологи, чи не було ускладнень, і немає необхідності звільнити матку від залишків плаценти. Крім того, дитяче місце відправляють на додаткове дослідження, якщо пологи закінчилися загибеллю дитини або в тому випадку, коли в посліді були виявлені новоутворення неясного характеру.

Порушення в роботі плаценти

В період виношування дитини жінка проходить безліч досліджень. При цьому лікарі звертають увагу не тільки на розвиток і самопочуття плоду, але і на стан плаценти. Порушення в роботі органу здатні викликати серйозні відхилення в протіканні вагітності – аж до викидня і передчасних пологів.

Фахівці виділяють наступні найбільш часті проблеми, пов’язані з функціями плаценти:

 • Відшарування. При цьому порушення відбувається передчасне часткове або повне відділення посліду від стінки матки. Відшарування може статися на будь-якому терміні, а лікування патології буде залежати від конкретних обставин. На ранніх термінах плацента знаходиться у стадії зростання, тому існує можливість відновити її функції. На останніх тижнях вагітності відшарування посліду є, як правило, показанням до екстреного кесаревого розтину.
 • Передлежання плаценти. Виникає, коли послід розташовується в нижній частині матки та частково або повністю закриває родові шляхи. У цьому випадку поява дитини на світ стає проблематичним. Однак при належному підході навіть з таким порушенням пологи можуть пройти цілком успішно, при цьому жінка може народити природним шляхом.
 • Прирощення посліду означає сильне вростання його судин стінки матки. З-за вростання відділення плаценти на заключному етапі пологів ускладнюється, зростає ризик маткової кровотечі.
 • Затримка відділення посліду відбувається, коли він не виходить з порожнини матки більш 60 хвилин після народження дитини. Це стан загрожує породіллі різними ускладненнями і вимагає обов’язкового лікарського втручання.
 • Фетоплацентарна недостатність – комплекс різних порушень в роботі плаценти, що характеризуються зниженням живильної і дихальної функції органу і здатних викликати різні відхилення у розвитку плоду. Лікування фетоплацентарної недостатності у кожному випадку вимагає індивідуального підходу і залежить від ступеня вираженості порушення.
 • Лікарі поспішають заспокоїти вагітних жінок: сучасна медицина дозволяє вчасно визначити патології в розвитку плаценти, тому в більшості випадків будь-який з попередніх діагнозів не є перешкодою до успішного завершення вагітності. Найголовніше в такій ситуації – уважно ставитися до свого стану, своєчасно звертатися за лікарською допомогою і чітко виконувати всі рекомендації фахівців.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Що таке помилкова вагітність і із-за чого вона виникає?

  Зміст статті: З-за чого виникає уявна вагітність? Як розпізнати псевдобеременность? Діагностика і лікування помилкової вагітності Природа жінки така, що рано чи пізно кожна представниця слабкої статі починає відчувати бажання стати…

  Що таке лактація і чим вона важлива

  Зміст статті: Як відбувається процес лактації? Які труднощі виникають при лактації і як з ними боротися? Значення лактації життя матері і дитини Що таке лактація? Більшість жінок вперше замислюються над…

  Чим небезпечний гайморит при вагітності і як його лікувати?

  Зміст статті: Особливості перебігу хвороби при вагітності Чим небезпечний гайморит для вагітної і плода? Лікування під час вагітності Народні методи лікування Гайморит – серйозне захворювання верхніх дихальних шляхів, що характеризується…