Тільки для справжніх пані!

Що таке лактація і чим вона важлива

Що таке лактація і чим вона важлива

Що таке лактація? Більшість жінок вперше замислюються над цим питанням, коли їм належить важлива подія – народження малюка. Деякі і зовсім починають цікавитися цим процесом тільки після пологів. Між тим, період лактації – один з найважливіших етапів у житті матері та її новонародженої дитини.

Як відбувається процес лактації?

Під лактацією розуміють процес продукування та виділення грудного молока у жінок, які народили дитину. Однак по суті цей механізм запускається ще задовго до пологів. Вже у 2 триместрі вагітності майбутня мама може помітити зміни в грудях, що знаменують початок підготовки організму до грудного вигодовування: груди збільшується в розмірах, соски стають більше і помітно темніє. Крім того, розширюються грудні протоки, по яких вже під час вагітності буде просуватися молозиво – провісник молока. Воно виглядає як густа рідина білого, кремового або жовтуватого кольору. У деяких жінок молозиво не виділяється аж до самих пологів, і це не є ознакою патології.

Саме молозиво – перша їжа новонародженої дитини в перші 2-3 дні його життя. Грудне молоко у звичному розумінні приходить тільки на 3-4 добу після пологів. Але не варто турбуватися: молозиво – дуже поживна рідина, і навіть невелика його кількість здатне наситити дитину. Про те, що молоко нарешті прийшло, жінці підкажуть певні відчуття: відчуття «розпирання» в молочних залозах, поколювання і набухання грудей.

Іноді поява грудного молока дещо затримується, і цьому є свої причини. Дуже багато залежить від того, як протікали пологи, від самопочуття мами і її післяпологового гормонального фону. Безпосередній вплив на процес лактації мають саме гормони пролактин і окситоцин. Перший бере участь у виробництві молока, другий – у виділенні. Вироблення пролактину і окситоцину в організмі мами тісно пов’язана не тільки з її самопочуттям, але і з дитиною: коли малюк починає смоктати груди, рівень гормонів в крові підвищується, і у відповідь на це починає вироблятися необхідну кількість молока. Саме тому лікарі настійно рекомендують прикладати новонародженого до грудей на вимогу. Це допоможе швидше встановити лактацію і захистить жінку від такої проблеми, як нестача грудного молока. До речі, в нічний час пролактин виробляється сильніше, ніж в денний, тому нічні годування дуже важливі.

Процес лактації встановлюється не відразу. У перший місяць молока може бути мало або занадто багато: організму потрібно звикнути до нового стану. Але якщо жінка регулярно і правильно годувати немовля груддю, дуже скоро вироблення молока буде відбуватися саме в тій кількості, яка потрібна малюку. Через кілька місяців припливи живильної рідини в грудях будуть відбуватися тільки одночасно з прикладанням.

Скільки триває період лактації? Більшість жінок самі можуть регулювати його тривалість. Одні відмовляються від грудного вигодовування вже через кілька місяців після пологів, інші продовжують годувати груддю дитину до 2-3 років. Поступове природне згасання лактації припадає на період 2,5-3 років після пологів.

Які труднощі виникають при лактації і як з ними боротися?

Нерідко під час грудного вигодовування молодим мамам доводиться зіткнутися з певними труднощами. Особливо важко доводиться тим, хто вперше відчуває радість материнства. Це пов’язано з тим, що при народженні першої дитини у багатьох жінок є вельми смутні уявлення про те, як правильно прикладати новонародженого до грудей. Це породжує масу проблем – від тріщин на сосках до недобору ваги у немовляти з-за недостатньої кількості одержуваного молока. Якщо матуся має намір зберегти грудне вигодовування, їй буде важливо дізнатися, як впоратися з цими труднощами.

Отже, які проблеми виникають в період лактації найчастіше?

Не варто боятися труднощів лактаційного періоду: для кожної з цих проблем є прийнятні шляхи вирішення. Крім того, годуюча жінка завжди може звернутися за допомогою до педіатра або консультанта по грудному вигодовуванню. Досвідчений фахівець допоможе не розгубитися у складній ситуації і розповість, як можна зберегти грудне вигодовування.

Значення лактації життя матері і дитини

Важко переоцінити значущість грудного вигодовування в житті дитини і матері. Це абсолютно дивовижний процес, створений самою природою. Все в ньому влаштовано таким чином, щоб дати максимальну користь дитині. Жодне штучно створене харчування не зможе замінити грудне молоко.

Молоко матері – природна їжа дітей перших місяців життя, що містить у собі все необхідне, що потрібно в цей період дитині. Це комплекс білків, жирів, вуглеводів, незамінних амінокислот, мінералів і вітамінів. Крім того, в перші 6 місяців життя молоко замінює малюкові і пиття, тому додатково додатково поїти його водою не рекомендується.

Грудне вигодовування допомагає дитині рости здоровим і міцним, сприяє формуванню нормальної кишкової мікрофлори, підвищує імунітет і позитивно впливає на його психоемоційний розвиток.

Не менш важливе природне вигодовування, і для самих жінок: воно покращує вироблення окситоцину, який, крім усього іншого, сприяє більш швидкому відновленню матки після пологів. До того ж в процесі годування груддю молода мама витрачає велику кількість калорій, і зайві кілограми йдуть практично непомітно. Грудне вигодовування – прекрасна профілактика онкологічних захворювань молочної залози.

Педіатри всього світу закликають жінок годувати грудьми як можна довше і зазначають: лактаційний період – прекрасна пора в житті матері і її дитини, і для новонародженого немає нічого краще, ніж поживне мамине молоко.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Чим небезпечний гайморит при вагітності і як його лікувати?

Зміст статті: Особливості перебігу хвороби при вагітності Чим небезпечний гайморит для вагітної і плода? Лікування під час вагітності Народні методи лікування Гайморит – серйозне захворювання верхніх дихальних шляхів, що характеризується…

Що робити, якщо при вагітності виявлені глисти

Зміст статті: Загальні ознаки глистової інвазії Які глисти можуть оселитися в людському організмі? Шляхи зараження Діагностика Небезпеку Як правильно лікувати? Про глистів, які по-іншому називаються паразитами або гельмінтами, більшість з…

Чим лікувати горло при вагітності: традиційні методи і народні поради

Зміст статті: Чим небезпечне запалення горла при вагітності? Лікуємо горло традиційними методами Рецепти народної медицини від запалення в горлі Біль в горлі – один з найбільш часто зустрічаються симптомів застуди….