Тільки для справжніх пані!

Що таке коротка вуздечка порожнини рота у новонародженого?

Що таке коротка вуздечка порожнини рота у новонародженого?

Далеко не всі батьки знають, що таке коротка вуздечка мови у дитини і не надають цій проблемі особливого значення. Але з часом наслідки порушення стають все помітнішими, і лише тоді малюка показують лікарю. Між тим своєчасна діагностика і лікування патології під’язикову вуздечку у дитини істотно знижують ризик появи деяких супутніх захворювань. Як же визначити, що у новонародженого коротка вуздечка, і що робити, щоб виправити становище?

Що таке вуздечка порожнини рота

Будь-який, навіть самий, здавалося б, незначний елемент в тілі людини має свою певну функцію. Це стосується і вуздечок порожнини рота. Вуздечка являє собою слизову зв’язку (тяж), зовні схожу на тонку перемичку. Таких перемичок у роті три людини. Всі вони знаходяться на рівні передніх різців. Одна з’єднує верхню губу і ясна, друга знаходиться внизу між губою і яснами, а третя розташовується під язиком і прикріплюється до нижньої частини ротової порожнини. Всі три вуздечки здатні впливати на прикус, стан зубів, мова, зовнішній вигляд дитини і якість годування груддю, тому при патології будь-якої з цих зв’язок рекомендується проводити відповідне лікування.

В нормі вуздечки губ у новонароджених тонкі, слабо виражені і закінчуються в 2-3 мм від альвеолярного відростка (частини щелепи, звідки в подальшому будуть прорізуватися зуби). Якщо в розвитку перемичок ніяких відхилень не спостерігається, вони не перешкоджають руху губ. Однак занадто товсті або короткі вуздечки, а також зв’язки, розташовані неправильно, можуть обмежувати рухи губ. Якщо подібні відхилення залишити без уваги, це може призвести до множинних дефектів мови.

Особливу увагу приділяють під’язикової вуздечці у дитини. Вона повинна бути тонкою і довгою, прикріплятися далеко від кінчика мови і не заважати його рухливості. Нормальна довжина під’язикового тяжа у дітей першого місяця життя – 8 мм. Коротка вуздечка мови у новонародженого не дозволяє йому правильно захопити груди. З-за цього малюк погано їсть і не набирає вагу, що обов’язково позначається на його розвитку. У майбутньому цей дефект може викликати різні мовні порушення, викривлення зубів та захворювання порожнини рота.

Відхилення у формуванні під’язикову вуздечку – одна з найбільш часто зустрічаються патологій ротової порожнини у новонароджених. Причини аномалій вуздечки під язиком найчастіше пов’язані зі спадковістю. Крім того, ця проблема може виникати з-за того, що в першому триместрі вагітності мама брала сильнодіючі лікарські засоби або шкідливі речовини.

Коротка вуздечка може призвести до ряду неприємних наслідків у новонароджених, у тому числі у віддаленому майбутньому:

Звичайно, всі ці стани можуть виникнути тільки в тому випадку, якщо лікування не було проведено вчасно. Саме тому дуже важлива рання діагностика порушень під’язикової і губних вуздечок.

Як зрозуміти, що у новонародженої дитини коротка вуздечка

В більшості випадків визначити, чи є у дитини відхилення в формуванні вуздечок у роті, можна вже в перші дні після народження. Зазвичай на наявність патології звертає увагу дитячий лікар, що спостерігає за здоров’ям новонародженого в умовах пологового будинку. Злегка потягнувши за підборіддя і відкривши рот дитини, він зможе оцінити стан під’язикову вуздечку і визначити, чи відповідає її довжина нормальним показникам. Якщо зв’язка прикріплюється до самого кінчика мови, це досить легко визначити: кінчик язика як би роздвоюється і утворює форму серця. Це може побачити і сама мама, уважно вивчивши рот малюка. Але іноді педіатр не зазначає порушень у стані порожнини рота, а симптоми цього відхилення стають помітні для батьків вже після виписки з пологового будинку. Основні ознаки короткої вуздечки мови у дитини першого місяця життя можуть бути наступними:

Всі ці симптоми пояснюються тим, що коротка вуздечка мови не дозволяє малюкові правильно захоплювати груди. Щоб висмоктати молоко, немовляті потрібно прикласти деякі зусилля, а його язичок повинен знаходитися в потрібному для смоктання положенні. Якщо під’язикова вуздечка у дитини занадто коротка, він просто не може «підкладати» язичок під сосок і здійснювати необхідні рухи. Не отримуючи молока після всіх своїх старань, дитина втомлюється і відмовляється від грудей. Крім того, під час таких годувань малюк заковтує занадто багато повітря і страждає на кишкові коліки. Щоб бути впевненою в тому, що описані вище симптоми пов’язані саме з відхиленнями у будові порожнини рота, мамі з допомогою педіатрів необхідно виключити інші захворювання, при яких дитина може мляво є, відмовлятися від грудей і мати недобір ваги (наприклад, порушення в роботі ЦНС).

Зауважити коротку вуздечку у новонароджених дітей, що перебувають на штучному вигодовуванні, дещо складніше, так як висмоктувати їжу з пляшечки набагато легше, ніж з грудей, і правильний захват соски тут не так важливий. Тому візуальний огляд порожнини рота для таких малюків дуже важливий. Якщо у мами є підозри на те, що вуздечка мови у дитини сформована неправильно, їй обов’язково слід сказати про це педіатра.

Що робити, якщо у дитини коротка вуздечка

Якщо у новонародженого виявлено коротка вуздечка вже в пологовому будинку, то позбутися від проблеми можна буде ще до виписки. Не варто переживати: операція швидка, зовсім нескладна і абсолютно безболісна для малюка, адже слизовий тяж у таких малюків не має нервових закінчень. Проводиться вона без анестезії шляхом хірургічного надсечения вуздечки. Поріз заживає швидко і ніякого особливого догляду не потребує. Після проведення оперативного втручання новонародженого відразу прикладають до материнських грудей. Незабаром дитина починає правильно захоплювати груди при годуванні і наздоганяє своїх однолітків за показниками ваги. Для закріплення результату після загоєння ранки рекомендується робити спеціальний артикуляційний масаж.

Якщо відхилення в розмірах і положенні під’язикової зв’язки виявилися вже після виписки з пологового будинку, батькам слід звернутися до хірургів, не чекаючи, коли дефект буде видно неозброєним оком. Верхня і нижня вуздечки в такому ранньому віці зазвичай не підрізають, так як дефекти цих зв’язок у новонародженого визначити дуже важко. Варто пам’ятати: чим старша дитина, тим товщі вуздечки ротової порожнини. Тому у більш дорослих дітей операція буде болючою, потребує анестезії та накладання швів. Гоїтися надріз буде трохи довше і важче, ніж у новонароджених. Крім того, після оперативного втручання необхідно ретельно доглядати за порожниною рота, щоб не допустити потрапляння інфекції, і деякий час дотримуватися дієти.

Не варто лякатися, якщо у новонародженого малюка виявили коротку вуздечку порожнини рота. Найголовніше – вчасно помітити відхилення і провести необхідне лікування. Виконана в ранньому дитинстві корекція дефекту вбереже малюка від наслідків порушення, не заподіявши йому ніякого дискомфорту.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Що потрібно і не можна говорити дитині: поради на кожен день

Зміст статті: Цінність любові та підтримки Як зробити дитину впевненим у собі, але не розпестити? Правильне осуд Щоб дитина розвивалася, з ним необхідно розмовляти із самого його народження, причому в…

Що можна давати дитині в 4 місяці в якості прикорму?

Зміст статті: Про процес переходу з грудного на звичайне харчування Годувати або не годувати Чим саме годувати Основні правила З маленькими дітьми слід бути особливо уважними і турботливими. Необхідно знати,…

Що робити, якщо у дитини знижена температура

Зміст статті: Як розпізнати проблему? Причини Як робити батькам? Грудні діти та гіпотермія Всі батьки знають, що високої температури у малюка не буває, якщо організм повністю здоровий. Вона є знаком…