Тільки для справжніх пані!

Ріжуться зубки у дитини: як допомогти малюку

Ріжуться зубки у дитини: як допомогти малюку

Перша посмішка, спроби підкорювати все нові території (перевертатися на животик, сідати і вставати), перші кроки – такі важливі досягнення дітей і невимовний захват батьків! Звичайно, і перший зубик у роті улюбленої крихітки – привід для радості і гордості, адже це означає, що дитина росте і готується до нових відкриттів. Батькам хочеться допомогти йому пережити цей стан безболісно і комфортно, але як зрозуміти, що ріжуться зубки, а не болить, наприклад, животик?

Процес прорізування зубів у кожного немовляти протікає індивідуально, у всіх малюків ознаки цієї події різні. Один із задоволенням виявляє у себе в роті новий об’єкт і захоплено досліджує його своїми поки ще не дуже слухняними пальчиками. У іншого сверблять десни, і він заспокоюється лише тоді, коли мама дає йому груди. А третій не хоче ні їсти, ні спати і плаче, поки зуби нарешті не проріжуться. Тим не менш, існують спільні для більшості дітей симптоми, що вказують на прорізування зубів:

Терміни прорізування зубів, встановлені медиками

У медиків існують норми прорізування зубів, але вони скоріше описують те, як це відбувається у більшості дітей. Зубки можуть почати рости на півроку раніше чи пізніше, та й порядок може значно відрізнятися. Ніхто не може точно знати, коли це станеться саме у вашої дитини. Приблизні терміни появи перших зубів у дітей такі:

 • Нижні передні зубки прорізуються в 6-8 місяців.
 • Верхні передні – в 8-10 місяців.
 • 9-12 місяців у верхніх передніх зубів з’являються сусіди – бічні різці.
 • Бічні різці знизу ріжуться в 11-14 місяців.
 • Один за одним з 12 до 15 місяців прорізаються моляри – спочатку знизу, потім зверху.
 • Ікла – спочатку верхні, а потім нижні – прорізаються в 18-22 місяці.
 • Другі моляри починають зростати, починаючи з 24 місяців і до 3 років більшість дітей можуть похвалитися 20 молочними зубами.
 • Пам’ятайте, що абсолютно нормально, якщо у малюка, наприклад, спочатку ростуть тільки нижні або тільки верхні зуби, виникло відразу кілька зубів і навіть якщо він народився вже з різцями. Ніяких втручань з боку лікарів і батьків не потрібна, якщо зуби вирішили прорізатися за своїм сценарієм.

  Температура і плаксивість

  Зростання перших зубів найчастіше супроводжується підвищенням температури. Пов’язано це з тим, що запалюються ясна дитини, і стан легкого спека є імунною відповіддю дитячого організму на запалення, а отже, ознакою здоров’я. Якщо температура при вимірі пахвою не піднімається вище 38 °С, а самопочуття малюка не викликає занепокоєнь, можна відвідати педіатра, щоб переконатися в тому, що причина такого стану в зростанні зубів. Хоча в цей період причин для підвищення температури багато: і початок формування власного імунітету (антитіла материнського молока захищають дітей до півроку), і введення прикорму, і більш часті, ніж раніше, контакти з людьми. Часто буває так, що за ознаки появи перших зубів приймають симптоми застуди.

  Як зрозуміти, що у дитини саме «зубна» температура?

  Якщо температура підвищується і тримається довше 3 днів, з’являються симптоми, не властиві прорізуванню зубів – дитині необхідний огляд педіатра, можливо, справа не тільки в прорізуванні зубках.

  В цей час малюк може стати більш плаксивою, ніж зазвичай. Багато хто пов’язує це з тим, що у нього болять ясна, але насправді різкий біль при прорізуванні зубів у дітей – рідкість. Ознаки сильної болі – виснажливий безперервний плач, відсутність інтересу до навколишнього світу.

  Дитини турбує свербіж і припухлість ясен, тому він реагує на звичні подразники з більшим, ніж зазвичай, невдоволенням. Не можна забувати, що для піврічного дитини плач – єдиний спосіб висловити емоції і повідомити батькам про дискомфорт. Голод або спрага, холод чи спека, мокрі пелюшки або незручна складки на простирадлі, бажання побути на ручках – все це може бути приводом для плачу дитини, а коли у нього ріжуться зубки, плач буде особливо вимогливим.

  Підвищене слиновиділення й прагнення щось гризти

  Найяскравіший ознака того, що у малюка на підході новий зубик – це водоспад слини з рота і постійне бажання щось гризти, будь то ручка, ніжка, іграшка або бабусині намиста. Пов’язано це із запаленням ясен. Найкраще «ліки» для малюка на цьому етапі – спеціальний прорізувач, всередині якого знаходиться холодна вода. Коли дитина гризе його, масажуються ясна і охолоджуються, це допомагає зняти набряк і свербіж, а також відволікає дитину від неприємних відчуттів, адже в цьому віці головними органами дотику є ще поки не руки, а губи і язик. Саме тому в дітях так сильно прагнення спробувати все на смак – так вони пізнають світ.

  Дуже часто батьки дають дітям погризти щось їстівне: морквину, яблука, печиво або сухарик. Робити цього не варто: коли у малюка ріжуться передні зуби, а молярів ще немає, він вже може відкусити шматочок. До речі, це може статися, навіть якщо прорізалися тільки нижні або тільки верхні різці. Давати дитині щось гризти можна тільки тоді, коли у нього проріжуться жувальні зуби.

  Крім того, що дитина може вдавитися, слід мати на увазі ще один момент: прорізування зубів – це певний стрес для малюків, а даючи можливість зняти свербіж чимось смачненьким, можна сформувати чітку взаємозв’язок між дискомфортом і їжею, як засобом для його усунення. Щоб у майбутньому доросла людина не «заїдав» проблеми, не слід з раннього дитинства привчати його до цього. Набагато корисніше показати дитині, коли зростають його зубки, що впоратися зі стресом допомагають ніжні обійми і веселі ігри.

  Допомагаємо дитині правильно

  Саме головне в цей період – ставитися до нього без зайвої тривожності. Звичайно, батькам завжди хочеться заспокоїти дітей, що плачуть, особливо якщо вдалося дізнатися причину плачу, і все кругом готові порадити що-небудь перевірений і ефективний. Але все-таки іноді потрібно дати дитині виплеснути свої емоції. Коли зростають перші зуби, діти є більш чутливими, неспокійними і дратівливими, ніж зазвичай, але поряд із спокійними, впевненими в собі і розуміючими батьками вони будуть відчувати себе в безпеці. Якщо ви хочете, щоб прорізування зубів пройшло найбільш комфортно і для малюка, і для батьків, необхідно слідувати простим радам, перевіреним часом:

 • Купіть 2-3 прорізувача, і нехай вони завжди лежать в холодильнику. Це можуть бути прості гумові колечка, наповнені водою, або розвиваючі іграшки з прорізувачем, брязкальцем і рельєфними рухомими деталями. Не забувайте про те, що бажання щось гризти і жувати – це не голод, а цікавість, прагнення почухати ясна і реакція на появу зубика у роті.
 • Намагайтеся якомога рідше заглядати малюкові в рот і не щупайте десни пальцями. По-перше, зайві мікроби зараз дитині ні до чого, його несформировавшаяся імунна система отже відчуває серйозне випробування. По-друге, будь-які механічні дії можуть призвести до зригування. Краще відвернути увагу дитини від ясен і зацікавити його чимось іншим, крім нових відчуттів у роті.
 • Дозвольте дитині внести зміни в розпорядок дня, якщо зараз йому це необхідно. Під час прорізування зубів може порушитися нічний сон, малюк часто прикладається до грудей, а вдень може засипати на короткий час. Відпочивайте як можна частіше, коли дитина спить, щоб бути готовим до його пробудженню в незвичний час.
 • Не переймайтеся, якщо зубки ростуть у незвичному порядку. Не існує способів прискорити або сповільнити зростання перших зубів або ще якось вплинути на їх розвиток на цьому етапі. Зросли верхні, а нижніх все немає і немає? Просто дозвольте цього процесу йти так, як це задумано природою. Але якщо є якісь сумніви, зверніться до лікаря. Найчастіше дитячий стоматолог заспокоює батьків, повідомляючи, що все гаразд і всі симптоми вказують на те, що зубки ростуть правильно. До речі, визначити необхідність застосування знеболюючих гелів теж повинен лікар. Не потрібно скуповувати весь аптечний асортимент для власного заспокоєння, якщо для цього немає свідчень.
 • Почніть формувати гігієнічні звички. Чистити перші зубки ще рано, а от стежити за тим, щоб малюк не ховав їжу за щокою і потихеньку навчався полоскати рот, вже необхідно.
 • Прорізування зубів – це здоровий, природний і довгоочікуваний процес у житті дитини, у хід якого краще втручатися якомога менше. Існує безліч ліків або народних методів, покликаних прискорити або знеболити проростання перших молочних зубів або усунути симптоми, але насправді вони швидше заспокоюють не дітей, а їх батьків. Дитина тонко відчуває психологічний стан мами і тата, тому намагайтеся сприймати кожний новий зубик, як досягнення вашої дитини, і скоро він порадує вас чудовою білосніжною посмішкою.