Тільки для справжніх пані!

Продукти з глютеном: де міститься, користь і шкода

Продукти з глютеном: де міститься, користь і шкода

Останнім часом все частіше зустрічається таке поняття як «глютен». Особливо він популярний в спортпите та дієтології. Воно має інше, більш звичне і зрозуміле назва «клейковина». Однак далеко не всі знають, що це таке і який вплив вона справляє на організм. Деякі стверджують, що глютен шкідливий, і продукти, що містять його, потрібно виключити з раціону повністю. Інші кажуть, що в цьому немає необхідності. Так чи інакше, варто розібратися, в яких продуктах міститься глютен і чим же викликані загальні побоювання з його приводу.

Які продукти містять глютен

Клейковина – це рослинний білок, який знаходиться в деяких злакових, а саме у пшениці, жита, вівсі і ячмені, причому, в першому його найбільше. Всі продукти, які зроблені з цих злакових, містять глютен. Часто він може додаватися у всілякі вироби разом з крохмалем.

В чистому вигляді глютен має сірий колір, він клейкий і несмачний. Він, наприклад, надає тісту еластичність, дозволяє його розкачати в тонкий пласт або формувати з нього всілякі вироби. Він також служить консервантом, який додається штучно у всілякі продукти. Глютен відомий під назвою модифікованого крохмалю і досить часто міститься у кетчупах, майонезі, йогуртах, соєвому соусі і т. п. Він використовується в багатьох продуктах як загусник. Речовина міститься навіть в шоколаді, особливо в молочному. Тому при закупівлі продуктів завжди варто ознайомитися з їх складом.

Найпростіший спосіб визначити в домашніх умовах, є глютен в чому-небудь, – скористатися йодом. Необхідно капнути трохи на продукт, і якщо він посиніє або почорніє, то клейковина присутній. Проте цей тест не завжди вірний, тому що іноді в їжу додають тільки крохмаль.

У мережі можна без праці знайти список продуктів, що містять глютен. Зазвичай це таблиця, що в ній розташовані за спаданням ті вироби, в яких є речовина.

Проте є продукти, в яких цього глютену точно немає. Це кукурудза, картопля, гречана і рисова крупа, бобові. Список продуктів, безсумнівно, набагато більше, і при необхідності його можна уточнити. Для зручності ми наведемо в порівняльній таблиці кілька основних джерел глютену і, навпаки, продуктів, які його містять.

Містять глютен Часто містять глютен Не містять глютен Пшениця Солод Гречка Жито Готові супи Рис Ячмінь Напівфабрикати Кукурудза Булгур Плавлений сир Просо Кускус Майонез, кетчуп Соя Полба Ковбаса Тапіока Манна крупа Крабові палички Картопля

Шкоду глютену

Якщо для здорової людини клейковина не представляє небезпеки, то вже тим, кому виповнилося 40 років і більше, продукти, що містять глютен, рекомендується виключити з раціону. Як пояснюють лікарі, речовина починає дратувати ворсинки, що покривають внутрішні стінки шлунка людини старшого віку, і руйнувати їх, утворюючи запалення. З цієї причини їх проникність для шкідливих речовин збільшується. Тобто, якщо стінки здорового кишечника затримують всілякі токсини, канцерогени, алергени тощо, то через запалені місця вони легко можуть проникати в організм.

З цієї причини з віком необхідно виключити продукти, що містять глютен. Як варіант можна розглянути низкоглютеновую дієту. Вона підходить для тих, хто не може повністю відмовитися від певних продуктів. Навіть для любителів випічки є можливість робити борошно з гречки або рису, готувати хліб і всілякі вироби.

Крім того, є цілий ряд людей, які навіть не здогадуються про те, що у них непереносимість глютену. Це часто проявляється в алергічних реакціях, наявності зайвої ваги і пр. Причому при застосуванні звичайних методів лікування значних поліпшень не настає. Можна скласти список тих проблем, до яких може призвести вживання глютену, якщо вчасно не розпізнати його непереносимість і не виключити відповідні продукти з раціону харчування. Це:

Є особливе захворювання, яке характеризується повною непереносимістю глютену і містять його продуктів.

Що таке целіакія?

Приблизно 1% населення планети має таке захворювання, як целіакія, яка проявляється в непереносимість глютену. При даній проблемі імунна система людини сприймає рослинний білок як небезпечний для організму елемент і починає вести з ним боротьбу. Проте найстрашнішим є те, що уражуються області органів, а саме тканини шлунка, в яке він потрапляє. Крім цього, страждає мозок, суглоби і ШКТ.

Дана хвороба може бути не тільки вродженим, але і з’явитися з віком. Вона починає давати про себе знати, коли в організмі не виробляється особливий фермент, який необхідний для засвоєння глютену.

Целіакія може виражатися в:

Це далеко не весь список симптомів. Клейковина також може викликати алергічні реакції, особливо у дітей молодшого дошкільного віку.

Дієтологи і лікарі до цих пір сперечаються про те, наскільки безпечний глютен для організму здорової людини. При будь-яких обставин для власної впевненості і спокою необхідно пройти спеціальний імунологічний тест, а також досліджувати сироватку крові на певні генетичні маркери. Ні в якому разі не можна намагатися самостійно з’ясувати, переносить ваш організм клейковину, так як це часто приводить до неприємних наслідків. В той же час без глютену людина перестає отримувати велику кількість вітамінів групи В і D, заліза і магнію.

Якщо у вас виникли підозри на непереносимість клейковини, потрібно звернутися до фахівців, пройти обстеження і здати всі необхідні аналізи. Крім того, лікар порадить прибрати деякі продукти з вмістом глютену. Список досить довгий. Якщо підозри все ж таки підтвердяться і діагноз буде поставлений, вам доведеться повністю відмовитися від глютену у своєму меню. Необхідно постійно стежити за тим, що ви купуєте, читати етикетки і контролювати харчування.

Проте така дієта часто призводить до дивних результатів. Наприклад, ті люди, які роками не могли схуднути, втрачають вагу досить швидко і без особливих труднощів. А при вживанні будь-яких глютеносодержащих продуктів вони могли набирати по кілька кілограмів у день. Це пов’язано не з накопиченням жиру, звичайно ж, а з підвищеною набряком.

Безперечно, з приводу шкоди чи користі глютену можна розмірковувати довго. Одні кажуть, що його необхідно виключати з раціону тільки в крайньому випадку, при непереносимості або в силу віку, так як він багатий вітаміном В, таким необхідним для організму. Інші твердять, що глютен – це в принципі шкідлива речовина для всіх: і здорових, і хворих. У будь-якому випадку, при появах яких-небудь з перерахованих симптомів необхідно одразу ж звернутися до фахівця.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Продукти від природи: корисні помічники для кишечника

Зміст статті: Чому необхідно підбирати харчування? Що є, щоб не шкодити? Продукти для зниження газоутворення Прості правила харчування Шкідливі інгредієнти Шлунково-кишковий тракт є одним з основних механізмів організму людини. Від…

Продукти для правильного і здорового харчування

Зміст статті: Вуглеводи Клітковина Жири Білок Кожна людина бажає бути здоровим і красивим. Віддаючи перевагу режиму правильно налаштованого харчування, цілком можна досягти поставлених цілей. Продукти здорового харчування обов’язково повинні відповідати…

Принципи смачного і здорового харчування

Як забезпечити основні принципи здорового харчування? – Потрібно дотримувати деякі правила. Вони придумані, а потім поширені безліччю публікацій. Узагальнено ці критерії програмою ВООЗ, розробленої спільно з російськими дієтологами. Цим загальноприйнятим…