Тільки для справжніх пані!

Причини і симптоми варикозу нижніх кінцівок

Причини і симптоми варикозу нижніх кінцівок

Варикозне розширення вен, при якому численні надувшись вузли покривають поверхню ніг, є не тільки естетичним дефектом, але і серйозним патологічним станом. Проігнорувавши перші симптоми варикозу вен, людина ризикує досить швидко відчути весь дискомфорт захворювання. З часом сигнали будуть ставати тільки очевидніше, а несвоєчасно введені профілактичні заходи перестануть приносити полегшення. Якщо перші прояви патології можна усунути консервативним шляхом, то на останніх стадіях нерідко доводиться вдаватися до хірургічного втручання.

Визначення та особливості розвитку

Під варикозним розширенням вен нижніх кінцівок мається на увазі стійка зміна ширини даних утворень, викликане порушенням процесу кровотоку з-за некоректної роботи венозних клапанів. Якщо говорити простіше, то це візуально помітне випинання вен над поверхнею шкіри ніг в результаті розтягування їх стінок і наповнення порожнин кров’ю. Це може бути обумовлено генетично (особливий тип будови судин) або відбуватися під впливом зовнішніх факторів, що призводять до погіршення роботи клапанного апарату.

За статистикою, варикоз тій чи іншій мірі вираженості зустрічається у 15% населення планети. У людей у віці старше 70 років захворювання спостерігається в 70% випадків. Жінки схильні патології більше, ніж чоловіки, в силу особливостей будови тіла. У них симптоми стану зазначаються в 5 разів частіше. Якщо виявити хворобу на ранніх стадіях, то з нею можна успішно боротися. Запущені етапи нерідко переходять у тромбофлебіт (запалення стінок вен і закупорка їх просвітів тромбами), який лікується переважно шляхом хірургічного втручання.

Стадії захворювання і характерні симптоми

При розвитку варикозу зазвичай уражаються поверхневі вени ніг, глибоко розташовані судини в патологічний процес включаються вкрай рідко. Розвиток захворювання може тривати десятки років, вносячи суттєві зміни в стан пацієнта.

Для клінічної картини, що говорить про розвиток варикозного розширення вен, характерні наступні симптоми:

Перераховані симптоми варикозу бувають особливо виражені в жарку погоду, у вечірній час, навіть якщо на ноги не припала серйозне навантаження. Стабільна зміна звичної фарбування тканин свідчить про перехід процесу в хронічну фазу. Відсутність лікування в цьому випадку загрожує появою трофічних виразок.

Розвиток патології складається з наступних стадій:

 • На початковому етапі (період компенсації) вже з’являються перші характерні ознаки варикозу у вигляді судинних зірочок. Скарги при цьому відсутні.
 • Другу стадію можна розпізнати по появі розширених видимих вен на тлі набряклості ніг і періодичних нічних болів.
 • Третя стадія (період субкомпенсації) відрізняється посиленням вираженості симптомів. Шкіра пігментована, з’являються нічні судоми, м’язи «розпирає», ноги швидко втомлюються.
 • Четвертий етап (період декомпенсації) можна визначити з вираженим і стійким набряків, гострим болю і свербіння в тканинах, регулярним судом, сильному зміни ширини судин. Можуть з’являтися ознаки трофічних виразок і тромбофлебіту.
 • Поступове прогресування варикозу не тільки доставляє чимало неприємних хвилин і змінює уклад звичного життя, але і небезпечно серйозними наслідками. При тромбозі судин виникає ризик відриву тромбу з подальшою закупоркою просвіту легеневої артерії. Порушення цілісності роздутих вен супроводжується рясною кровотечею, яке неможливо зупинити без допомоги фахівця.

  Основні та другорядні причини патології

  Перші ознаки варикозу виникають в результаті зниження еластичності судинних стінок. Вони розтягуються під тиском крові, яка дає зворотний струм через зниження функції клапанів. На тлі розвитку венозної недостатності починається запалення. Це відбувається з-за того, що лейкоцити, які повинні розноситися по органам і системам, затримуються у «вузлах», розташованих по ходу вен. Результатом стає формування трофічних виразок на поверхні ніг.

  Основні причини таких процесів можна розділити на три категорії:

 • Проблеми зі згортанням крові. Надмірне загущення рідкої сполучної тканини може відбуватися на тлі гормональних порушень природного (збої в роботі залоз) або штучного типу (прийом контрацептивів, гормональних препаратів). Варикоз на тлі згущення крові нерідко спостерігається при деяких порушеннях серцевого ритму. Ослаблена серцевий м’яз не справляється з роботою, і рідина починає текти по судинах повільніше, що впливає на її консистенцію.
 • Наслідки порушення цілісності судинної стінки. Витончення венозної стінки в результаті аутоімунних захворювань призводить до її стрімкому або повільного руйнування. Не менш небезпечні наслідки травм ніг (розрізи, кульові й ножові поранення, укуси), що призводять до рубцювання судинних стінок. Сполучнотканинні освіти перешкоджають нормальному току крові, що негативно впливає на тканини, викликаючи їх розширення.
 • Патологічне тиск тканин, розташованих поруч. Регулярне формування набряків призводить до зменшення межтканевого простору і їх заповнення лімфою. Так виникають ділянки підвищеного тиску на судини. Внаслідок дефіциту кисню та поживних компонентів починається відмирання тканин, яке може завершитися появою трофічних виразок. Такий сценарій вважається найбільш небезпечним і вимагає реагування, як тільки з’явилися перші, навіть суб’єктивні симптоми варикозу ніг.
 • Виходячи з механізму розвитку захворювання, варикоз зазвичай виникає під дією наступних факторів:

  Симптоми варикозу є сигналом до обов’язкової оцінки харчування, режиму дня, рухової активності і загального стану. Виявлення чинників, що провокують проблему, та їх усунення – обов’язкова умова результативного лікування.

  Ефективні методи профілактики стану

  Фахівці виділяють цілий ряд заходів, здатних запобігти патологічне зміна судин ніг. До них відносять:

 • Ведення активного способу життя з обов’язковим спортивним ухилом. Максимальною ефективністю в даному плані мають плавання і їзда на велосипеді.
 • При сидячій роботі необхідно кожні 45-60 хвилин влаштовувати розминки для нижніх кінцівок і корпусу.
 • При стоячій – у міру стомлення м’язів ніг рекомендується регулярно давати їм відпочинок, розміщуючи на височині щодо нижньої частини тіла.
 • Ожиріння рідко обходиться без варикозу, тому потрібно уважно стежити за своєю вагою.
 • Не варто зловживати гарячою ванною, лазнею, сауною.
 • Хоча б раз у рік необхідно відвідувати флеболога.
 • При появі підозри на розвиток варикозної хвороби краще відправитися до лікаря та отримати професійні рекомендації, а не відтягувати час, застосовуючи профільні засоби без поставленого діагнозу.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Причини і лікування нічних болів у шлунку

  Зміст статті: Причини та особливості нічних неприємних відчуттів Перша допомога Діагностика і лікування Правильне харчування при хворобах шлунка Додаткова допомога Профілактика Коли починає боліти шлунок, особливо по ночах, потрібно, не…

  Причини виникнення темних кіл під очима і способи позбавлення від них

  Зміст статті: Фактори, викликають подібне явище Способи позбавлення від неприємного явища Нестача сну Перевтома і стрес Шкідливі звички Незбалансоване харчування Поганий догляд або застосування неякісної косметики Хвороби Профілактичні заходи Одна…

  Застосування гірчичного порошку при застуді

  Зміст статті: Користь і протипоказання Зігрівання ніг Традиційний метод Інші методи лікування Інші цілі застосування Коли болить горло, закладений ніс, з нього тече слиз, мучить слабкість, хочеться як можна швидше…