Тільки для справжніх пані!

Причини і лікування акне у дорослих, огляд засобів з доведеною ефективністю

Причини і лікування акне у дорослих, огляд засобів з доведеною ефективністю

Зміст:

Акне – поліморфний дерматоз, викликаний порушенням роботи апарату сальних залоз. Це саме поширення шкірне захворювання в підлітковому періоді, зустрічається у 90% дівчат і 100% юнаків. В останнє десятиліття вугрова хвороба все частіше рецидивує в більш зрілому віці.

За даними досліджень, частка жінок з угревими висипаннями у віці 25-40 років становить 40-55%. Але із зростанням захворюваності, розвиваються і методи лікування. За останні 5 років дерматологи розробили схеми ефективної терапії дерматозів. Також медицина просунулася в поясненні конкретних причин вугрових висипань.

Причини вугрової висипки

Акне розвивається на тлі жирної себореї, яка пов’язана з підвищеним синтезом шкірного сала, зміною його формули. У нормі себум виділяється для змащування, захисту і зволоження епідермісу. Але з-за ущільненого рогового шару порушений відтік себума, він накопичується в фолікулах, змішується з відмерлими клітинами, утворюючи забиті пори або комедони.

Важливо: Себорейними зонами є: лоб, носогубний трикутник, підборіддя, груди, плечі, волосисті зони голови, пахвових западин і «бікіні».

На секрецію шкірного сала впливають статеві стероїдні гормони: андрогени, естрогени. Провідна роль в утворенні акне належить активному метаболиту тестостерону – дігідротестостерону. У жінок такий дисбаланс гормонів називають – гиперадрогенией.

Вона має такі сприятливі чинники:

 • Підвищений вміст вільного тестостерону в крові.
 • Підвищена чутливість волосяних фолікулів до андрогенів.
 • В шкірному покриві розташована маса гормональних рецепторів, які реагують на андрогени, підвищують синтез міжклітинних ліпідів. Чутливість клітин епідермісу до андрогенів проявлятися ще такими симптомами:

  Загальні симптоми гиперадроегнии: порушення менструального циклу, виражений ПМС, аменорея, полікістоз яєчників, безпліддя.

  Андрогенна теорія розвитку акне підтверджується особливостями перебігу захворювання:

  Жирна себорея – це сприятливе середовище для розвитку бактерій. Епідермальна флора людини різна, її формують корисні і патогенні мікроорганізми. Запальний процес в жирних фолікулах запускає розмноження Propionibacterium acnes. Саме вони провокують появу пустул, гнійників, фурункулів.

  Види акне

  Акне – поліморфний захворювання, висипання класифікують в залежності від характеру освіти на такі види:

  Комедони або жировики з’являються в порах або фолікулах, коли порушується механізм відтоку шкірного сала через ущільнення рогового шару.

  Чорні точки «народжуються» за тією ж схемою, що і комедони тільки у відкритих фолікулах. Тоді жир набуває темний колір, окислюючись при контакті з киснем.

  Гнійники або пустули з’являються, коли в комедонах та сусідніх тканинах розмножуються патогенні мікроорганізми. Це червоні, запалені елементи з гнійним вмістом.

  Кісти – це підшкірні болючі гнійні інфільтрати, які погано піддаються терапії.

  Папули (вузлики) – бесполосние щільні елементи, які довго загоюються, залишають фіолетові або коричневі плями.

  Стадії захворювання

  В залежності від вираженості запального процесу виділяють 4 стадії вугрової хвороби:

 • Шкіра обличчя жирна або комбінована, присутні розширені пори, дрібні комедони, кілька неглибоких запалень (до 10).
 • На шкірі 10-20 папул, чорні точки, закриті комедони, присутні кілька запалень на тілі (груди, плечі).
 • Кількість папул від 20-40 на обличчі, плями, рубці від глибоких вугрів, розширені порти, комедони. Шкіра тіла також проблемна.
 • Понад 40 запальних елементів на обличчі, кісти, підшкірні пустули, рубці. Іноді запалені ділянки провокує локальне підвищення температури тіла.
 • Поширеність важких форм становить, за даними американських дослідників, 6-14% загальної статистики захворюваності.

  Способи лікування акне

  Акне з хронічним, рецидивуючим перебігом вимагає грамотного послідовного лікування. Сучасна дерматологія може надати хворим на вугрову хворобу варіанти ефективної терапії.

  Складний механізм розвитку акне складається з таких етапів:

 • Гиперсинтез шкірного сала викликаний андрогенами.
 • Ущільнення рогового шару перешкоджає відтоку себума.
 • Розвитку патогенних бактерій в сальних залозах, які провокують запалення.
 • Медицина має способи вплинути на перебіг захворювання на кожному з етапів.

  Протизаплідні засоби і антиадрогени для лікування акне

  Гіперпродукція шкірного сала відбувається у відповідь на надмірне виділення тестостерону. За стандартами ендокринології, гиперадроению починають лікувати тільки, коли вона впливає на репродуктивну функцію та роботу внутрішніх органів.

  Способів гарантовано вирівняти гормональний фон не існує. Для корекції дисбалансу призначають протизаплідні або комбіновані оральні контрацептиви (Діані, Жанін, Три Мерсі). Вони пригнічують синтез андрогенів, але дають тимчасові ефект і мають виражений синдром відміни.

  Також на синтез тестостерону впливають антиандрогени: спиролоактон у високих дозах, андрокур, рослинні естрогени (матка борова, червона щітка, екстракт пальми Сереноа, примули, пажитник).

  Ведуться дослідження з приводу взаємозв’язку між виділенням інсуліну і переходом тестостерону в активну акнеобразующую форму. Проміжні результати доводять кореляцію між споживанням цукру і збільшенням картини акне. Тому для корекції андрогензависимого акне призначають низкоуглеводную дієту.

  Третиноїн і адапален

  Загальна назви цього класу препаратів – ретиноїди. Це форми вітаміну А. Для лікування гіперкератозу, як фактору акне, ефіри ретинолу, ацетат і пальмітат, а також чистий ретинол не володіють високою активністю.

  Третиноїн або ретиноева кислота – ця активна форма вітаміну А, він має виражену ексфоліірующее дію, истончает роговий шар, але ущільнює дерму. Це «золотий стандарт» лікування вугрової хвороби, його використовують не тільки в догляді за проблемною шкірою, але і за віковий.

  Стійкий ефект від застосування тетиноина з’являється на 2-3 місяць терапії. У перші дні після початку використання можливі побічні ефекти у вигляді підвищення чутливості, лущення. Необхідно точно слідувати інструкції по застосуванню препарату: не наносити на вологу шкіру нанести живильний, що містить пантенол догляд, використовувати СПФ.

  Препарати на основі третиноина: Ретин-А, Айрол, Ретино-А, Весаноид, Локацид, Tretin 0,05%, Stieva-A, Vitacid.

  При кістозному акне 4-го ступеня призначають внутрішні третионоини (Роаккутан, Акнекутан), вони допомагають навіть, якщо всі засоби «до» виявилися неефективними.

  Вагітність – перше протипоказання до застосування третиноина. Доведено, що він викликає вади розвитку плода у 40% піддослідних. Також на весь період ретинолової терапії потрібно користуватися контрацептивами зі 100% гарантією.

  Адапален – синтетичне похідне нафтойной кислоти з ретиноподобним дією, забезпечує виражений ефект оновлення епідермісу.

  Препарати на основі адапален: Діфферін, гель Безугрей.

  Кислоти від вугрової висипки

  Для лікування вугрової хвороби використовують BHA і AHA.

  BHA – саліцилова кислота пригнічує розмноження Propionibacterium acnes, звужує пори, форсує процес оновлення шкіри.

  AHA, так ще називають фруктові кислоти: азелаїнова, цитрусова, молочна гліколева, мигдальний гліколева, молочна. Вони забезпечують потужну ексфоліацію, вирівнюють рельєф.

  Також кислоти здатні змінювати формулу себума, вони його розріджують і сприяють вільному виведенню з пор. Тому AHA призначають для зволоження шкіри, хоч самі вони не доставляють вологу в клітку, але відновлюють природний гідробаланс епітелію.

  Високою активністю проти Propionibacterium має азелаїнова кислота. На її основі виробляють препарат Скінорен і його джененрики: Азогель, Скиноклир, Азик-дерм.

  Кислоти використовують у вигляді пілінгів, сироваток, у складі тоніків і засобів для вмивання. Продукт нового покоління – пади з комбінацією эксфолиантов, наприклад від CosRx, Dr. Jart, ‘PIEU, DR Dennis Gross.

  Препарати від акне з бензоилпероксидом

  Пероксид бензиола використовується в косметологи з 90-х. Це потужний окислювач, при його руйнуванні на шкірі утворюється бензойна кислота, яка пригнічує активність бактерій, оновлює шкіру.

  Препарати з бензоилпероксидом: Базирон, Дуак (бензоилпероксидом+клиндомицин), Экларан, Угресол.

  Їх використовують при 1-2 стадії акне, так як їх активність нижча, ніж у третиноина. Але пероксиди коштують дешевше, поширені в аптечних мережах і починають діяти швидше.

  Антибіотики від прищів

  При сильному запальному процесі, неможливо вилікувати вугри без антибіотиків. Якщо папули розташовуються на тілі, то доцільно призначити курс внутрішніх антибактеріальних препаратів. Активністю проти Propionibacterium acnes, мають тетрацикліни, линкозамиди, клиндомицин.

  Зовнішні препарати: синтомициновая маль, левомицетинвий розчин, клиндомициновая бовтанка. Зовнішні препарати також можна використовувати тільки курсами, але на великих ділянках шкіри.

  Гучний препарат Зинерит, на основі еритроміцину, вважається провальним на Заході, але через маркетингової кампанії до сі пір користується невиправданої популярністю на вітчизняному ринку. Еритроміцин не рекомендують використовувати проти акне з-за високого порогу резистентності бактерій до нього.

  Істотний недолік антибіотиків: вони діють тільки на папули або гнійнички, знімають запалення, але ніяк не впливають на загальний стан шкіри (а кислоти і ретиноїди впливають), не ефективні проти комедонов, кіст і чорних крапок.

  Також антибіотики порушують баланс флори в зоні нанесення. При придушенні бактерій, активізуються грибки, віруси. Захоплення антибактеріальними препаратами може спричинити в рідкісних випадках (2-8%) висівкоподібний лишай або шкірний герпес.

  Лікування вугрової висипки у косметолога (лазер, чищення, пілінги)

  Індустрія краси пропонує безліч опцій для корекції акне. Найбільш поширені процедури – Мікродермобразія і Механічна чистка.

  При активному запаленні всі ці опції протипоказані, плюс механічне чищення травмує шкіру. Хоч вона і звільняє пори від забруднень, але ефект нетривалий. Мікродермобразія – по суті, апаратний скраб, але відлущування відбувається мікрокристалами алюмінію, що не травмує шкіру.

  Обидві процедури дуже болючі і невиправдано дорогі в силу низької ефективності.

  Лазерна шліфовка – це ексфоліація верхнього шару відмерлих рогових клітин лазером. Процедура запускає оновлення шкіри, допомагає вирівняти її текстуру, звузити пори. Але ціна лазерних чисток позамежна, період загоєння довгий і вимагає контролю спеціаліста.

  Без правильного домашнього догляду (за участю кислот або ретиноїдів) ця процедура не забезпечує належного ефекту, так як акне «успішно» рецидивує після того, як роговий епітелій відновлюється.

  Пілінг, мабуть, найефективніша з косметологічних процедур, особливо, якщо фахівець після сеансу пропише пацієнту схему домашнього догляду з кислотами. Пілінг проводять AHA і ВНА, найчастіше молочної, гліколевої, саліцилової.

  Трехуксусная кислота – це серединний пілінг. Він потребує тривалого періоду адаптації, але допомагає при дуже серйозних проблемах: рубці, шрами, сильна пігментація після акне.

  Важливо: Кислоти, ретинол та інші процедури провокують витончення рогового шару шкіри, збільшуючи цим самим ризик появи пігментних плям. Необхідно проводити лікування в період низької сонячної активності або використовувати кошти з СПФ фільтром.

  Крім того, сьогодні б’юті співтовариство популяризує важливу інформацію про необхідність застосування кремів для УФ захисту на щоденній основі. Доведено, що сильна інсоляція провокує фотостаріння, сухість шкіри і навіть утворення злоякісної меланоми.

  Домашній догляд за проблемною шкірою

  Якщо на обличчі є осередки бактеріального запалення (білі папули, кісти, підшкірні вугри) потрібно дотримувати акуратність при контактах зі шкірою:

  Підібрати уходовие засоби для проблемної шкіри складно і просто одночасно. На американському ринку кошти без ризикованих інгредієнтів маркуються non-comedogenic – не комедогенних, це означає, що вони не провокують закупорку пір. Але не всі європейські та вітчизняні бренди дотримуються нюанси маркувань.

  Найпоширеніші комедогенних компоненти, яких треба уникати в догляді за проблемною шкірою: рицинова, соєва, кокосова, какао масло, тальк, альгінат, ізопропіл, вазелін.

  Сіль в тому, що багато анти-акне лінійки від культових марок містять «забійну дозу» комедогенних компонентів, наприклад La roche posay, Mary Kay, Garnier, Чиста Лінія.

  Важливо: Не наносити на проблемною шкіру підозрілі субстанції за порадами форумчан, сусідів і сумнівних подруг.

  Анти-рейтинг коштів від акне

  Народні засоби, які не позбавляють від проблеми повністю, але впливають позитивно на проблемну шкіру: блакитна, зелена глина, календула, ромашка, череда, алое, йод (точково!), лимон.

  Міфи про лікування акне

  Можливості вилікувати акне назавжди існує, однак відсутність наочних терапевтичних посібників з достовірною інформацією штовхає жінок на пошуки сумнівних способів позбавлення від вугрів. Звідси і народжується маса міфів про лікування акне.

  Міф 1. Особа обліплює від косметики. Потрібно припинити мазати на себе декоратівку і шкіра стане чистою.

  Макіяж, який псує шкіру, давно в минулому. Сьогодні б’юті-компанії випускають декоративні продукти з уходовим компонентами, які можна наносити щодня. Але треба уникати коштів з комедогенними інгредієнтами. І, вже, тим більше, при реальній вугрової хвороби проста відмова від макіяжу ніяк не вплине на проблему.

  Міф 2. Шкіра – дзеркало здоров’я. Потрібно «лікувати себе зсередини», правильно харчуватися, висипатися і проблеми відступлять.

  Здоровий спосіб життя – це чудово. Але, при серйозному акне його недостатньо. Потрібна цілеспрямована терапія. Теорія, що прищі свідчать про «забруднення» організму, не витримує ніякої критики. Не потрібно підозрювати у себе дисбактеріоз, рак, діабет або інші болячки тільки через акне. У цього дерматозу є конкретні причини. Не потрібно розвивати у себе хелс-фобії тому, що черговий геній фармацевтичного маркетингу хоче продати непотрібний пілюлю, яка нібито «вилікує кишечник і шкіру заодно».

  Міф 3. Тільки натуральні засоби, краще народні, вони точно не зашкодять, а хімія – це зло.

  Натуральні компоненти – може і не зашкодять, але навряд чи допоможуть. Якщо акне вище 1 ступеня, то вся народна мудрість надаватися безсилою. Краще піти і купити препарат з доведеною ефективністю, ніж душити сік подорожника.

  Запорука успішного лікування акне – це віра в успіх. Налаштуйте себе на те, що сучасна дерматологія пропонує масу реально ефективних способів лікування вугрової дерматозу. Відкинувши віру в міфи і стереотипи, і вдавшись до допомоги правильних препаратів, можна назавжди нормалізувати шкіру.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Яєчна маска позбавить від акне – чорних крапок на обличчі

  Зміст статті: Як яєчна маска діє на обличчя Рекомендації по застосуванню Попередня підготовка Маска з серветкою і яйцем Цукрова маска для глибокого очищення Огіркова аплікація від чорних точок Білок з…

  Ефективні вправи і процедури від другого підборіддя

  Зміст статті: Причини Вправи Що ще можна зробити? Вправи від другого підборіддя – питання, яке цікавить багатьох жінок. Він актуальний не тільки для страждаючих від зайвої ваги, але й для…

  Ефективні масла для волосся від постійно посічених кінчиків

  Зміст статті: Чому січеться волосся Як вибрати базовий масляний склад Найпопулярніші бази Особливості ефірних масел Правила застосування масел для локонів Популярні рецепти масляних сумішей для локонів Кінчики волосся, що січеться,…