Тільки для справжніх пані!

Правша або лівша: як визначити провідну руку у дитини

Правша або лівша: як визначити провідну руку у дитини

Не Можна вибрати, ким буде ваша дитина – правшею або лівшею. У міру дорослішання діти самі визначаються з тим, якою рукою їм зручніше здійснювати різні дії. Коли це відбудеться, вже можна буде судити про те, праворукий або ліворукий у вас дитина. Деякі діти можуть робити всі справи однаково добре обома руками – таких називають амбидекстрами. І невелика група дітей використовує поперемінно то праву, то ліву руку для різної діяльності.

Що таке ведуча рука

Домінування однієї руки означає, що людина вважає за краще виконувати цією рукою завдання, що включають як велику, так і дрібну моторику. Сюди відносяться лист, вирізання ножицями, гра з м’ячем. Не можна сказати, що людина вибирає домінуючу руку, тому що насправді це відбувається несвідомо ще в дитинстві. Яка рука виявиться ведучої, залежить від спадкових факторів і особливостей роботи мозку кожної конкретної людини.

Можна перевчити лівшу

Не рекомендується намагатися перевчити дитину писати і малювати іншою рукою – в цьому немає ніякої необхідності. Також не хвилюйтеся, якщо малюк поперемінно користується то правою, то лівою рукою, і поки не може визначитися, якою рукою йому зручніше виконувати всі дії. Дозвольте справі йти своїм чередом, а якщо це вас сильно турбує, то поговоріть з компетентним психологом або педіатром. У давні часи побутував варварський звичай переучувати ліворуких на правшів. Ті, хто це пережив, із здриганням згадують той час. На жаль, всього 20-30 років тому наука не володіла такими обширними знаннями про роботу мозку, і феномен ліворукості бачився як порушення, відхилення, яке необхідно усунути. Але насправді ліворукість – це не причина, а наслідок певного порядку нейронних зв’язків у головному мозку. Переучування порушує усталений порядок і завжди стає стресом. До того ж, в процесі дитина нерідко переносить приниження: за ним пильно стежать, карають, якщо він у задумі взяв олівець «забороненої» рукою, його соромлять.

Все це не проходить безслідно для психіки маленької людини. Часто спостерігаються ознаки сильного стресу: дитина стає дратівливою, замкнутою, втрачає апетит, може навіть почати мочитися в постіль. Варто сумнівна перевага праворукости таких жертв?

Багато вчителів намагаються переучувати ліворуких, тому що їм зручніше, коли всі діти в класі все роблять однаково. Лівшу треба садити на певне місце, йому треба по-іншому класти зошит і тримати ручку при письмі. З почерком у лівшів теж доводиться працювати довше. Ці діти часто ріжуться ножицями на уроках праці. Вчителів почасти можна зрозуміти: нікому не хочеться робити додаткову роботу. Однак тут мова йде не просто про звичкою школяра, а про особливості його головного мозку. Сучасна наука однозначно стверджує, що переучувати ліворуких дітей немає ніякої необхідності, і це навіть шкідливо. Тому вчителям варто присвятити один-два вечори вивчення матеріалів з теми, зате в класі буде на одного щасливого дитини менше. Хто знає, можливо, з часом цей учень проявить себе на олімпіадах, конкурсах, адже праве півкуля мозку, задіяне при письмі лівою рукою, відповідає також за креативність і нешаблонное мислення.

Коли у дитини починає домінувати права чи ліва рука

Деякі діти досить рано починають віддавати перевагу одній руці. Ви можете помітити, що ваш син або дочка користується набагато частіше правою або лівою рукою навіть у такому ранньому віці, як 7-9 місяців. Однак пам’ятайте, що все ще може змінитися. У більшості випадків ведуча рука виявляється у дітей у віці 1,5-2 років, хоча деякі діти не можуть «визначитися» до 6-річного віку. Це можуть підтвердити шкільні вчителі: вони хоч раз, та помічали, що хтось з учнів поперемінно пише то правою, то лівою рукою. У малої частки дітей це явище збережеться на все життя, і вони поповнять ряди амбидекстров.

Цікавий факт: серед близнюків приблизно 20% парах один буде ліворуким, а інший – праворуких.

4 варіанти домінування правої чи лівої руки

 • Правші: це люди, які воліють всі справи (або переважна більшість справ) робити правою рукою. Ходові інструменти, такі як ножиці, консервні ключі і навіть блокноти влаштовані так, щоб ними було зручно користуватися праворуких людей.
 • Лівші: невелика, але зростаюча частка людей, яка виконує більшість дій лівою рукою. У повсякденному житті ліворукі люди часом стикаються з труднощами, оскільки всі інструменти, верстати та обладнання розраховані на правшів. Однак останнім часом з’являється все більше товарів для лівшів.
 • Люди, що використовують різні руки для різних справ: невелика група людей, яка змінює руки в залежності від виконуваної задачі. Наприклад, дитина може писати лівою рукою, а ловити м’яч правою.
 • Амбідекстри: 1% населення, однаково добре робить будь-яку справу як правою, так і лівою рукою.
 • Дві руки – одну спільну справу

  Хоча більшість справ ми робимо провідною рукою, є завдання, для вирішення яких потрібні дві руки. Це називається двостороння координація, і вона відіграє значиму роль при виконанні багатьох справ. Наприклад, ми задіємо обидві руки, коли друкуємо на клавіатурі, граємо на фортепіано або гітарі, ведемо автомобіль. Є думка, що такі заняття розвивають мозок, покращують пам’ять і логіку.

  Часто батьки, помічаючи, що дитина тягнеться до брязкальці лівою рукою, засмучуються: «Лівша росте!» Однак приводів для смутку немає ніяких. Просто така особливість маленької людини, і завдання мами і тата – поставитися з повагою і безумовною любов’ю до свого чада. Тоді дитина зможе впевнено пізнавати світ і жити в гармонії з самим собою.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Чому у дитини пахне з рота і як повернути дитині свіже дихання?

  Зміст статті: Від чого у дитини з’являється несвіже дихання З-за чого у грудної дитини пахне з рота? Як позбутися поганого запаху з рота у дитини? Несвіже дихання у дорослої людини…

  Чому дитина часто скрипить зубами уві сні

  Зміст статті: Привід для занепокоєння Бруксизм і нервове перенапруження Методи діагностики бруксизму Діти першого року життя періодично скриплять зубами. У більшості випадків це пов’язано з прорізуванням зубів, і батькам не…

  Чому дитина не спить вдень і що з цим робити

  Зміст статті: Для чого потрібен денний сон? З-за чого діти погано сплять в денний час? Чому це трапляється у немовлят? Як нормалізувати режим дня дитини? Повноцінний сон – одна з…