Тільки для справжніх пані!

Особливості періоду розвитку в перші дні життя новонародженого

Особливості періоду розвитку в перші дні життя новонародженого

Перші дні життя новонародженого відносяться до неонатальному періоду, протягом якого організм дитини пристосовується до нових умов існування. Це дуже відповідальний момент у житті малюка, тому що в перший місяць виявляються багато вроджені вади. У цей час потрібно уважно спостерігати за рефлексами дитини, щоб не пропустити симптоми, що вказують на вроджену патологію. Здорові діти добре їдять і сплять, що вказує на стійку нервову систему.

Перший місяць життя лікарі ділять на два етапи. Ранній етап проходить протягом першого тижня після народження, пізній починається з другого тижня і триває до 28 днів.

Особливості першого тижня

У малюка перші дні проходять під пильною увагою медичного персоналу в стінах пологового будинку. Лікарям потрібно переконатися, що здоров’ю матері і дитини нічого не загрожує.

У перші хвилини після народження лікар проводить тест, по якому дає оцінку стану новонародженої дитини. Якщо малюк правильно дихає, у нього присутні всі рефлекси, то це вказує на його життєздатність. При виявлених патологіях малюкові надають першу медичну допомогу, стимулюючу систему дихання і серцеву діяльність. При необхідності новонародженої дитини містять в окремому, спеціально обладнаному кювезами приміщенні, де за ним спостерігає спеціально навчений персонал. Перші дні життя будинку належать до найбільш небезпечного періоду життя, коли у малюка відбувається адаптація до нових умов життя.

У малюка після відрізання пуповини втрачається звична зв’язок з матір’ю, і він починає самостійно дихати. Разом з цим включається малий коло кровообігу. Системи організму активно перебудовуються, і в будь-який момент можуть дати збій.

Стерильний кишечник поступово заселяється мікрофлорою, тому стілець у малюка після виходу меконію буде погано перевареним.

Система терморегуляції пристосовується до нових умов існування.

Переохолодження, як і перегрів, в цей момент неприпустимі.

Нервова система малюка недосконала, і всі процеси уповільнені. Дитина більшу частину часу спить, а в проміжках їсть.

Відразу після народження часто розвиваються фізіологічні перехідні стани. До них відносяться:

Всі ці стани мають тимчасовий характер і не вплинуть на подальший розвиток малюка вдома.

Симптоми гормональних змін

Статевий криз відбувається, коли в організмі новонародженої дитини починається різке зменшення рівня жіночих статевих гормонів – естрогенів. Симптоми з’являються у народжених вчасно малюків. Криз частіше спостерігають у дівчаток, ніж у хлопчиків. Протягом статевого кризу вказує на те, що дитина добре адаптується, а його внутрішньоутробне життя була без патологій. Якщо статевий криз почався, то він триватиме до кінця неонатального періоду. У цей час у новонародженого немовляти будуть розвиватися такі симптоми, як:

Виділення з піхви пояснюються активної заміною верхнього шару епітелію. Вони можуть мати домішки крові, які будуть присутні в слизу протягом двох днів. Дитину потрібно утримувати в чистоті, щоб виділення змивалися, і в них не розвивалася умовно-патогенна мікрофлора.

Мелкоточечние вузлики з’являються на обличчі з-за активної роботи сальних залоз, викликані гормональним збоєм. Такі висипання минають самостійно, і їх не потрібно лікувати. Якщо є запальний процес, то їх потрібно точково обробити Мірамістином.

Розвиток новонародженого після пологового будинку

Мати і дитину виписують додому, коли починається пізній неонатальний період.

При наявності грудного молока малюка потрібно годувати на вимогу. Природне харчування дуже корисно для будь-якої дитини, тому що молоко матері є збалансованим і легко засвоюваним продуктом.

Якщо харчування дитини вдома буде штучним, то потрібно використовувати спеціальні суміші, призначені для вигодовування новонароджених. Штучне харчування потрібно давати за схемою, зазначеної на продукті, не порушуючи рекомендації. При появі висипу на тілі дитини, продукт слід змінити, вибравши іншого виробника.

У перші дні життя у дитини спостерігаються рефлекси, розвинені в внутрішньоутробного життя. Одні поступово вгасають, тому що більше не застосовуються, але деякі з них можна використовувати для раннього розвитку малюка.

Його здатність затримувати дихання при потраплянні на обличчя води дозволяє підтримувати цей рефлекс і навчати дитини поступово плавати, використовуючи рекомендації фахівців. Це не дасть рефлексу згаснути, і дитина зможе навчитися пірнати і плавати у віці до року. Починати перші тренування потрібно під час купання з першого місяця життя.

Мами повинні пам’ятати, що в перший місяць у немовляти робота всіх органів і систем організму нестабільна, і є небезпека розвитку інфекції. Якщо дотримуватися правила догляду за немовлям вдома, то він не буде хворіти в цей період. Малюк має вологості повітря і температурного режиму води.

Як контролювати процеси розвитку

Наявність безумовних рефлексів буде спостерігатися на протязі першого місяця. Їх можна спостерігати вдома, переодягаючи дитини в чистий одяг або змінюючи гігієнічні засоби, що застосовуються для догляду за немовлям. Деякі зникають раніше, інші пізніше, але при хорошій нервової системи вони повинні згаснути до трьох місяців.

Для малюків цього віку характерні такі рефлекси:

 • Смоктальний, що допомагає дитині вижити. Він проявляється при дотику ніжної шкіри губ немовляти до соска.
 • Рефлекс повзання, який перевіряється, коли малюк лежить на животі.
 • Захисний, спостережуваний при несподіваних звуках, коли малюк піднімає ручки.
 • Хапальний рефлекс, що з’являється при безотчетном стисканні кисті в кулак після того, як до неї доторкнутися.
 • Підошовний, коли після натискання на стопу біля пальців вони згинаються, а при проведенні пензлем по зовнішньому краю підошви – розтискаються.
 • Деякі люди впевнені, що дитина народжується сліпий і глухий. Це невірне переконання. Після виписки з пологового будинку дитина вже може затримувати погляд на яскравих кольорових предметах.

  Найчастіше інтерес у нього викликають яскраві предмети, що мають овальну форму, з червоними плямами. Передбачається, що він приймає їх за обличчя людини і радіє цьому. Яскраві промені сонця викликають у новонародженого звуження зіниць. Малюк при цьому стискає повіки й відкидає голову. Така реакція вказує на те, що він бачить.

  Чути звуки і реагувати на них він починає ще в утробі матері. Новонароджений здригається від різких звуків і рефлекторно виставляє ручки вперед. Якщо потрібно провести перевірку слуху, можна провести нескладний тест. Якщо голосно грюкнути у нього над вухом, то очі мимоволі моргнуть.

  У малюка є реакція на вплив тепла, і він може повзти по ліжку в пошуках грудей.

  Мами повинні бути готові до того, що реакція малюка на неприємні подразники може бути різко негативною. Голодний, мокрий дитина може реагувати на дискомфорт голосним плачем. Таким способом він хоче довести до відома своїх батьків, що йому погано. Здорові діти заспокоюються швидко після того, як неприємна для них причина ліквідована. Постійно плаче дитина може мати приховані генетичні дефекти, які розкриються в більш пізньому віці.

  У перший місяць свого розвитку у здорового малюка хороший апетит і сон. Він багато спить, а мама в цей час може що-небудь зробити або відпочити поруч. Перебуваючи в сонному стані, дитина може рухатися, напружувати м’язи спини і гримасувати. Якщо дитину спеленать перед сном, то це завадить йому здійснювати такі рухи і правильно розвиватися. Тому сповивання відходить у минуле, а сучасні мами одягають новонародженому повзунки і кофтинки, щоб дитина від народження правильно розвивався.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Особливості новонародженого: як повинна спати дитина

  Зміст статті: Умови для сну немовляти Оптимальні пози сну Сон дитини з батьками Сон дитини в ліжечку Як заспокоїти малюка? Нещодавно народжена дитина проводить у сні більше половини дня. Не…

  Нормальна вага дитини – один з показників здоров’я малюка при народженні

  Зміст статті: Вага малюка при народженні Яким повинен бути вагу? Зв’язок між вагою і ростом Чому вага може відхилятися від норми? Надлишок і недолік маси тіла: небезпека Перше, що роблять…

  Новонароджений часто не спить: рекомендації молодій мамі

  Зміст статті: Що відбувається, коли малюк спить Норма тривалості сну Як перемогти причини поганого денного сну Кишкові коліки Порушення комфорту Дотримання режиму Емоційний настрій Ви з малюком повернулися додому з…