Тільки для справжніх пані!

Ниркова недостатність: причини, симптоми, лікування

Ниркова недостатність: причини, симптоми, лікування

Зміст:

Патологія нирок дуже поширена серед населення. Деякі захворювання протікають майже непомітно протягом всього життя, а інші здатні призвести до інвалідності і навіть смерті за короткий період. Яскравим представником другої групи виступає ниркова недостатність.

Види ниркової недостатності

Дана патологія має дві форми: гостру і хронічну. Вони сильно різняться з причин розвитку, своїм перебігом і прогнозами.

Остря ниркова недостатність (ОПН) – гостра патологія видільної функції нирок, що супроводжується зменшенням кількості сечі, швидко наростаючим рівнем азоту в крові, важкими розладами водно-сольового і кислотно-лужної рівноваги.

Хронічна ниркова недостатність (ХНН) – порушення екскреторної (видільної) та інкреторної функцій нирок внаслідок значного зменшення кількості працюючих нефронів, обумовленого їх загибеллю при первинних або вторинних захворюваннях нирок.

Причини ниркової недостатності

Причини ГНН досить різноманітні і поділяються на кілька груп:

Преренальная ОПН:

Ренальна ГНН:

Постренальна ГНН:

До основних причин розвитку ХНН відносяться наступні фактори:

З усіх перерахованих вище причин на частку хронічного пієлонефриту та гломерулонефриту припадає 80% розвитку ХНН.

Симптоми і ознаки ниркової недостатності у чоловіків і жінок

Для ОПН характерно швидке початок з важким перебігом. Летальність навіть при своєчасному медичному лікуванні дуже висока – близько 60%. ХНН має більш повільний початок, поступове прогресування, і при своєчасному виявленні і розпочатому лікуванні протікає благополучно.

Симптоми ХНН

В клінічній картині ХНН спочатку з’являються наступні симптоми – сонливість, слабкість, апатія. При наростанні уремічного синдрому приєднуються шкірний свербіж, носові кровотечі, а також з’являються помірні шлунково-кишкові і маткові кровотечі, крововиливи («зірочки» і синці). При тривалій затримці сечі, розвивається ураження суглобів – подагра.

Яскравими ознаками уремії (підвищеного вмісту в сечі крові) є диспепсія: нудота, блювання, втрата апетиту. При огляді лікарем часто спостерігається блідо-жовтий колір обличчя, що викликана анемією і затримкою урохромов. Мова при ХНН має коричневе забарвлення, нерідко він сухий. Видихуване повітря часто має запах сечі.

Прогресування ХНН призводить до артеріальної гіпертензії, яка в свою чергу посилює захворювання. Поєднання підвищеного АТ з анемією приводить до ураження серця – розвивається хронічна серцева недостатність, аж до анасарки. Також однією з ознак ураження серця при ХНН є випотной перикардит.

Подальше посилення ХНН призводить до ураження центральної нервової системи – з’являються судоми, наростає енцефалопатія, в кінці приводячи до уремічної коми.

Симптоми і періоди ОПН

У перебігу ГНН виділяють 4 періоди розвитку захворювання, в кожному з яких є властиві симптоми:

 • Період початкового дії етіологічних факторів. Для цього періоду характерні симптоми того захворювання, яке призвело до гострої ниркової недостатності. Досить швидко відбувається наростання кровообігу в нирках, загибель клітинних структур. Лабораторні показники в цьому періоді сильно не змінені – може спостерігатися гіперкаліємія, як результат гемолізу або миолиза або переливанні несумісної крові.
 • Олигоанурический період – спостерігається різке зменшення або припинення діурезу. Відбувається збільшення азотистих основ у крові, з’являються нудота і блювота, нерідко люди впадають в коматозний стан. Із-за застою рідини в організмі в цей період з’являються масивні набряки внутрішніх органів – легень і мозку. Тривалість цього періоду в середньому 2 тижні, але може досягати і 1 місяця.
 • Період відновлення сечовипускання – у цей період поступово відновлюється об’єм сечі, досягаючи 2л на добу. Спочатку організм видаляє рідина, яка накопичилася в органах в попередньому періоді, і далі може виникнути небезпечна дегідратація (зневоднення) організму внаслідок поліурії. Цей період зазвичай триває близько місяця, рівень азотистих шлаків в крові нормалізується.
 • Період одужання – самий тривалий, до 1 року. У цей період зникають клінічні ознаки ниркової недостатності, зменшується анемія. При цьому тривало є ознаки інфекції сечовивідних шляхів.
 • Діагностика ниркової недостатності

  При обстеженні ОПН проводяться такі обстеження:

  Лабораторні:

  Інструментальні:

  Слід пам’ятати, що при підозрі на ниркову недостатність абсолютно протипоказані рентгенконтрастні дослідження.

  У проведенні діагностичного дослідження при ХНН є свої особливості:

  Лабораторні методи дослідження:

  Інструментальні методи:

  Лікування хронічної форми ниркової недостатності

  Консервативне лікування ХНН можна представити схематично.

  Дієтичні заходи:

  Застосування фітопрепаратів підсилюють сечовипускання, знижують вміст азотистих шлаків, що володіють уроантисептическим ефектом:

  Заходи, спрямовані на поліпшення циркуляції, зниження швидкості руйнування ниркової тканини:

  Симптоматична терапія:

  Дезінтоксикаційна терапія:

  При важкому перебігу і швидкому прогресуванні захворювання потрібне проведення гемодіалізу.

  Лікування гострої форми ниркової недостатності

  Терапія ОПН повинна починатися з попередження її появи. Основну роль у цьому відіграє активне лікування ДВЗ-синдрому з використанням гепарину, вливань свіжозамороженої плазми і очищенням плазми. Особливо хороший ефект може бути отриманий при акушерських ДВЗ-синдромах, де вчасно розпочате переливання замороженої плазми ліквідує його.

  При олігурії допустимо застосувати одноразово плазмаферез або гемосорбцію, які повністю не можуть замінити гемодіаліз. При анурії (відсутність сечовипускання), яка триває більше доби, необхідно проведення маніпуляцій з очищення крові. Гемодіаліз проводиться щодня по 2,5-3 години. Весь період часу, поки пацієнту проводиться гемодіаліз, продовжують лікування гепарином, дезагрегантами, свіжозамороженою плазмою. Таке лікування дозволяє позбутися від геморагічного синдрому, розпаду крові усередині судин.

  У більшості випадків хворим з ГНН потрібно застосовувати антибіотики. Терапія з застосуванням антибіотиків стає актуальною в стадію поліурії, коли з’являються симптоми пієлонефриту. Флора, яка викликає інфекцію, найчастіше відноситься до госпітальних, резистентним до антибіотиків штамів.

  У полиурическую стадію потрібно вводити пацієнтам велику кількість рідини і солей, які, природно, вводять внутрішньовенно. Зазвичай вводиться близько 7-10 літрів на добу. Зручними для цих цілей є препарати серії «Ионосерил».

  Профілактика

  До профілактичних заходів щодо ГНН можна віднести запобігання захворювань і станів, що призводять до шокових станів, масивної крововтрати і падіння артеріального тиску. Домогтися цього, звичайно ж, досить складно.

  Щоб запобігти розвиток ХНН, слід своєчасно лікувати захворювання, що призводять до порушення функцій нирок: цукрового діабету, ВКВ, сечостатевих інфекцій, аденоми простати, сечокам’яної хвороби.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Подагра: симптоми, ознаки, діагностика, лікування в домашніх умовах і профілактика

  Зміст: Подагра – що це за хвороба? Симптоми і ознаки сечовий подагри у чоловіків Симптоми: перші та наступні Як проявляється подагра у жінок: особливості симптомів і ознак Рання діагностика Загострення…

  Вітаміни для пам’яті, мозку і уваги: вітаміни для поліпшення пам’яті

  Зміст: Які вітаміни покращують пам’ять Вітамінні комплекси для дорослих для поліпшення пам’яті і роботи мозку Які вітаміни купити дитині або школяреві для пам’яті Замість ліків: продукти і дари природи Поради…

  Імбир від кашлю – ТОП 10 кращих рецептів і методів лікування

  Зміст: Корисні властивості імбиру: як імбир бореться з кашлем Імбир від кашлю – найбільш ефективні рецепти Імбир для лікування кашлю у дітей та вагітних Протипоказання Поради і рекомендації лікарів Імбир…