Тільки для справжніх пані!

Небезпеки та загрози пасивного куріння

Небезпеки та загрози пасивного куріння

«Пасивне куріння» – термін, яким називається мимовільне вдихання повітря з розчиненим у ньому тютюновим димом людьми, оточуючими затягивающегося сигаретою. Найбільш помітно таке явище в закритих приміщеннях. Саме тому приймається все більше заходів по забороні куріння в громадських місцях.

Чим небезпечне пасивне паління для організму людини? Чому воно так само шкідливо, як і активний? Які наслідки для людини несе систематичне перебування в компанії курців?

Механізм пасивного куріння

У процесі куріння утворюється дим трьох типів:

Пасивне куріння передбачає мимовільне вдихання диму першого і третього типів. Різницю між ними можна побачити навіть неозброєним оком. Вторинний дим менш щільний, має більш блідий колір. Однак це зовсім не означає, що він безпечніше для організму. Дослідження Всесвітньої організації охорони здоров’я показало, що вдихається пасивним курцем дим має в своєму складі повний набір канцерогенів: різних хімічних сполук в ньому більше 4000, в числі яких CO і CO2, аміак, фенол, ціаніди. В легких активного курця осідає лише частина смол і нікотину.

Додаткові дослідження, проведені тютюновими компаніями, показали, що концентрація частини сполук у вторинному димі навіть підвищується. До цього додається первинний дим, з яким організм людини отримує в десятки разів більше шкідливих речовин, ніж з минулим через фільтри.

Таким чином, шкоду пасивного куріння навіть вищий, ніж активного. Про це має знати кожен. Незважаючи на те, що активний і пасивний курець дихають одним повітрям, перший не отримує назад вийшов з його легень дим; другий же «насолоджується» повним асортиментом продуктів горіння тютюну.

Вплив диму на організм пасивного курця

Пасивне куріння та його вплив на здоров’я турбують людей у початку 1970-х років. Тютюнові компанії щосили сіяли сумніви щодо небезпеки диму для оточуючих; проте сьогодні сперечатися з цим безглуздо. Безліч досліджень показали, що пасивне куріння загрожує придбанням:

Шкідливий вплив на організм накопичується – чим більше часу людина проводить в прокурених приміщеннях, тим імовірніше прояв тих чи інших захворювань. Якщо здоров’я і без того ослаблене, наприклад, хворобами серця і судин, постійна присутність димлять людей поруч стає смертним вироком. Згідно зі статистикою, в США:

Відзначаються зміни в зовнішності пасивних курців. Дим вбирається в шкіру, состарівая її, приводячи до утворення зморшок, зміни кольору. Псуються нігті і волосся. Дим просочує одяг.

З-за відсутності адаптації організму пасивного курця до диму одним з найбільш часто зустрічаються ефектів є головний біль. Вдихувані отрути призводять до звуження кровоносних судин, що і стає причиною такого синдрому. Постійне перебування в задимленій середовищі призводить до погіршення настрою, бессонницам, перевтоми.

Вплив на жіночий організм

Тіло жінки менш стійке до дії шкідливих сполук, що містяться в тютюновому димі. Особливо страждає репродуктивна система – яйцеклітини, які, на відміну від чоловічих статевих клітин, не оновлюються, накопичують у собі частину канцерогенів. Це може привести до безпліддя або неможливості виношування здорової дитини. Пасивний курець ризикує народити малюка з уповільненням розвитку, ослабленим імунітетом і низкою генетичних аномалій, навіть якщо буде триматися подалі від сигарет безпосередньо під час вагітності.

Вплив диму на дітей

Небезпеку пасивного куріння ще вище, коли від нього страждає дитина – дитячий організм не здатний протистояти шкідливому впливу так само активно, як дорослий. Вдихання тютюнового диму малюком призводить до:

Проблеми можуть проявитися відразу, в дитячому віці, а можуть зібратися і вилитися в серйозні неприємності в майбутньому. Вплив помітно, навіть якщо батьки або доглядальниці не курять безпосередньо в присутності дитини. Продуктами горіння неминуче просочується атмосфера в будинку, що призведе як мінімум до підвищеної чутливості малюка до простудних захворювань. Вважається, що діти курців батьків хворіють в середньому вдвічі частіше, ніж некурящих.

Варто відзначити і психологічний вплив. Дитина постійно спостерігає пристрасть мам і тат до сигарет, з набагато більшою ймовірністю захоче перейняти таку поведінку в майбутньому.

Наслідки пасивного куріння при вагітності

Багато палять жінки вважають, що їм достатньо припинити диміти сигаретою в період виношування дитини, і все буде в порядку. Однак пасивне вдихання диму завдає організму майбутньої мами і плоду не меншу шкоду. Тому відмовитися від сигарет слід не тільки майбутньої матері, але й іншим домочадцям. Краще зробити це за рік до вагітності.

У пасивного курця підвищується ризик таких ускладнень:

Хімічні сполуки здатні проникати в організм плода і надавати тератогенна дія. Підвищується ймовірність того, що дитина народиться з аномаліями розвитку і мутаціями. Крім того, можлива раптова смерть новонародженого. В цілому, чим більше часу вагітна жінка проводить у товаристві курців, тим менш здоровим малюк з’явиться на світ.

Надходить у кров виношуваної дитини нікотин призводить до того, що народжується дитина з уже наявною залежністю. Помічено, що діти курців батьків у пологових будинках плачуть більше, ніж некурящих.

Таким чином, шкідлива звичка завдає шкоди не тільки самому курцеві, але і оточуючим його людям. Одноразове вдихання чужого диму не призведе до розвитку захворювань. Регулярне пасивне куріння стає не менш шкідливим, ніж активне.