Тільки для справжніх пані!

Наскільки небезпечні трансгенні жири для людини?

Наскільки небезпечні трансгенні жири для людини?

На жаль, мало хто замислюється над тим, що таке трансгенні жири і в якому вигляді вони потрапляють на стіл. А адже вони у великих кількостях містяться у багатьох звичних продуктах. Вони є в кондитерських виробах, вершковому маслі і маргарині, майонезі, плавлених сирках, шоколад, морозиво. Часте і регулярне споживання небезпечних продуктів може призвести до серйозних ускладнень зі здоров’ям.

Що з себе представляють трансгенні жири?

Трансжири – це тверда жироподібна маса, яку отримують на виробництві з олій рослинного походження. В результаті хімічного втручання (гідрогенізації) відбувається насичення натурального продукту бульбашками водню, що призводить до спотворення молекулярної структури і отримання нового продукту з іншими якостями.

У ході досліджень, проведених у 20 столітті, було виявлено, жири рослинного походження набагато менш шкідливі для людини, ніж їх тваринний аналог. Останній служить джерелом холестерину – головного винуватця ожиріння та проблем з серцево-судинною системою.

Рослинні жири є джерелом полінасичених жирних кислот, що настільки важливі для повноцінної роботи організму, однак вони мають серйозний недолік – занадто короткий термін зберігання і визначені умови утримання.

Звісно, такий стан речей не влаштовував виробників. У підсумку вченими були створені змінені рослинні жири, здатні зберігатися тривалий час навіть в умовах кімнатної температури. Звичайно ж, нові властивості значно здешевили продукт, однак при цьому серйозно постраждала і його якість. Так в харчовому виробництві з’явилися трансжири.

Потенційна небезпека

Опинившись в організмі, трансжири на молекулярному рівні виявляють агресивний вплив, блокуючи ферменти і витісняючи важливі жирні кислоти за межі мембран. Як наслідок, порушується злагоджена робота клітин, їх повноцінне харчування, виведення продуктів розпаду, обмінні процеси. З часом це стає причиною розвитку різних патологій.

Сучасний світ давно вже стурбований тим, наскільки сильно такі жири заполонили харчову промисловість. В ході численних дослідів і лабораторних досліджень у багатьох країнах вчені прийшли до єдиного висновку – це речовина синтетичного походження здатне завдати колосальної шкоди людському організму. При регулярному споживанні небезпечних продуктів зазначається:

Регулярне вживання в їжу продуктів з високим вмістом трансгенних жирів призводить до зниження опірності організму до різних стресових ситуацій, як зовнішнім, так і внутрішнім, ослаблення загального імунітету. Як наслідок, це дає поштовх для розвитку багатьох захворювань, у тому числі і смертельно небезпечних.

Небезпека трансжирів і шкоду, яку вони несуть, очевидні для дорослих. Але найбільшу проблему вони можуть створити для незміцнілого дитячого організму. Оскільки імунна система дитини остаточно ще не сформована, він ненадійно приховується від різних інфекцій. Трансжири, які надходять з їжею, ще більше послаблюють і без того слабкий імунітет. До того ж доведено, що ці шкідливі речовини можуть істотно вплинути на розвиток інтелекту в дитячому і підлітковому віці.

Список найбільш небезпечних продуктів

Щоб, по можливості, убезпечити себе від шкідливого впливу потенційно небезпечних продуктів, важливо знати, де містяться трансжири.

Один з найбільш небезпечних для здоров’я людини продуктів. Для більш тривалого зберігання, здешевлення товару і поліпшення форми в нього вводять дуже багато синтетичних жирів – в межах 20-40%. Найбільшу небезпеку представляє спеціальний маргарин для випічки. З цього випливає простий висновок. Вся «купівельна» випічка з листкового тіста, містить неймовірно багато небезпечних синтетичних жирів.

Натуральне якісне масло готують на основі молока, однак у результаті цього складного процесу виходить невелика кількість готового продукту, термін зберігання якого не перевищує п’яти днів. Щоб знизити собівартість і продовжити терміни зберігання, на виробництві його «збагачують» гідрогенізованими жирами, відсоткове співвідношення яких мало чим поступається маргарину.

Будь-який, навіть самий якісний і дорогий майонез містить у своєму складі шкідливий компонент. Оптимальним варіантом для тих, хто не відмовився від цього соусу, вважається приготований самостійно. Однак при покупці його в магазині слід звертати увагу на термін придатності: чим він нижчий, тим менше в продукті трансжирів. Велике значення відіграє й упаковка – вона не повинна бути виконана з поліетилену, оскільки оцет і рослинне масло, що входять до складу майонезу, не можуть контактувати з таким матеріалом.

Практично всі рослинні масла містять у своєму складі гідрогенізовані жири, проте відсоток їх незначний і не перевищує 1%. Однак кількість їх суттєво збільшується під час смаження, оскільки відбувається зміна молекулярної будови продукту. Саме тому шкідливі страви, приготовані у великій кількості рослинного масла, в так званому фритюрі.

На жаль, багато несумлінні виробники, бажаючи знизити собівартість готового продукту, замінюють масло какао на лауринову або стеаринову кислоти, які є продуктами синтетичного походження. Особливо небезпечний такий десерт для дитячого організму. Тому, якщо ви все ще купуєте шоколадні цукерки, необхідно уважно вивчати склад і пам’ятати, що натуральний шоколад високої якості не може бути дешевим, і знайти його у продажу не так-то просто.

Як убезпечити себе від шкідливих жирів?

На жаль, сподіватися на те, що харчова промисловість відмовиться від синтетичних жирів або значно зменшити їх вміст у продаваних продуктах, нереально.

Але можна самостійно контролювати якість свого харчування, уважно читаючи написи на упаковках. Знаючи, в яких продуктах містяться трансжири у великих кількостях, слід відмовитися від них повністю або звести до мінімуму їх споживання.

Бажано повністю виключити зі свого щоденного раціону маргарин, спред, майонез. Соуси можна готувати самостійно, використовуючи натуральні продукти, в якості яких немає жодних сумнівів. Поступово відмовившись від шкідливої їжі і нормалізувавши харчування, ви захистите себе від безлічі проблем зі здоров’ям і підвищити якість життя!