Тільки для справжніх пані!

Можна літати на ранніх і пізніх термінах вагітності?

Можна літати на ранніх і пізніх термінах вагітності?

Нерідко трапляються ситуації, коли жінка, готуючись до довгоочікуваного відпочинку та захоплюючого подорожі, раптом дізнається про те, що чекає малюка. Це прекрасна новина її напевно порадує, але вже зовсім скоро майбутня мама почне турбуватися: не зашкодить дитині переліт на літаку?

Повітряні подорожі в 1 триместрі: небезпечно чи ні?

Незадовго до подорожі на літаку багато вагітні жінки відправляються в жіночу консультацію, щоб розвіяти свої сумніви і отримати чітку відповідь на питання, чи можна літати на ранніх термінах вагітності. Але виявляється, лікарі досі не мають однозначної думки на цей рахунок, адже провести дослідження, які б показали залежність розвитку ускладнень і викиднів з перельотами в 1 триместрі, дуже важко.

Тим не менш, фахівці найчастіше не рекомендують літати на літаку на перших тижнях вагітності, так як певний ризик для майбутньої мами і її малюка тут все ж є.

Перший триместр – дуже важливий і в той же час досить складний період. По-перше, саме на ранніх термінах закладаються всі системи і органи плоду, і будь-який негативний вплив може викликати аномалії розвитку. По-друге, в 1 триместрі існує велика небезпека втратити дитину, особливо коли вагітність протікає не так добре, як би цього хотілося майбутньої матері. І, нарешті, по-третє, багато вагітних у цей період страждають сильним токсикозом. Політ на літаку може посилювати всі ці фактори і ставити під загрозу благополучне протягом вагітності. Чому? Фахівці пояснюють:

 • Людина, що літає на літаку, відчуває великі навантаження в момент зльоту і посадки. Вони пов’язані з перепадом тиску. Подібний стан може сильно погіршити самопочуття вагітної.
 • Жінкам, які страждають анемією, перельоти при вагітності взагалі протипоказані, так як вони супроводжуються браком повітря, хай і незначним. Навіть невелике кисневе голодування в цій ситуації може стати згубним для плоду.
 • Багатогодинний переліт під час вагітності суттєво підвищує ризик розвитку тромбозу – виникнення згустків крові у венах, що надзвичайно небезпечно для майбутньої мами. Слід мати на увазі, що у вагітних схильність до утворення тромбів збільшується в 5 разів.
 • Незважаючи на всі можливі наслідки перельоти на ранніх термінах вагітності все ж таки можливі, але лише за умови, що вагітність протікає абсолютно спокійно, а сама жінка почуває себе добре.

  Перельоти у другому і третьому триместрах

  У 2 триместрі переліт для вагітних вже менш небезпечний: закладка основних органів плоду завершується, ризик викидня сильно знижується, плацента працює в повну силу. До того ж сама жінка в 2 триместрі вагітності зазвичай відчуває себе набагато краще, ніж на ранніх термінах, так як токсикоз до початку цього періоду в більшості випадків закінчується. Це означає, що летіти на літаку їй буде легше і спокійніше.

  Майбутньої мами, однак, завжди слід уважно стежити за своїм станом і пам’ятати про тих факторах, які вже були описані. Перепади тиску можуть сильно позначитися на самопочутті вагітної, якщо вона і без того схильна до гіпертонічним порушень. Також слід пам’ятати про аерофобії: стрес у 2 триместрі все ще загрожує підвищенням тонусу матки, який якщо і не призведе до загрози викидня або передчасних пологів, може значно погіршити кровопостачання плаценти і викликати кисневе голодування.

  Тим жінкам, у яких відзначається низьке розташування плаценти, лікарі взагалі не рекомендують зайвий раз переміщатися на тривалі відстані. Вже з середини 2 триместру літати на літаку таким вагітним категорично протипоказано. При багатоплідній вагітності не слід літати в літаку після 24 тижня.

  До перельотів на літаку під час вагітності на пізніх термінах лікарі теж ставляться скептично. В першу чергу це пов’язано з підвищеним ризиком передчасних пологів.

  Пілоти в цьому випадку будуть зобов’язані здійснити посадку, але швидко подати дитячу реанімацію на аеродром вдається далеко не завжди. До речі, саме тому багато авіакомпанії відмовляють у перельоті вагітним на великому терміні, якщо їм не надають письмове запевнення лікаря про те, що жінці нічого не загрожує і вона зможе благополучно перенести політ.

  Далеку повітряну подорож може стати для майбутньої мами, яка перебуває на останніх місяцях вагітності, справжнім випробуванням, адже їй доведеться кілька годин провести в одному положенні, а робити це з животиком значних розмірів і отекающими ногами дуже важко. Крім того, з-за великої ваги плода в 3 триместрі сильно підвищується навантаження на судини нижніх кінцівок, тому ризик розвитку тромбозу в цей час особливо великий. Фахівці настійно радять не літати на літаку після 36 тижня (при багатоплідній вагітності – після 32 тижня).

  Як перенести переліт без наслідків для себе і дитину?

  На якому терміні не перебувала жінка, їй обов’язково слід відвідати свого гінеколога перед тим, як відправитися у повітряну подорож. Тільки фахівець може з точністю сказати майбутній мамі, чи є у неї протипоказання до перельотів в літаку. Якщо у лікаря виникнуть сумніви, він може направити вагітну на позапланове УЗД, щоб переконатися, що перебігу вагітності нічого не загрожує.

  Стани, при яких слід повністю відмовитися від польотів на повітряному судні, можуть бути наступними:

  Навіть якщо у майбутньої мами не виявлено ніяких патологій, їй потрібно обов’язково враховувати своє самопочуття.

  При будь-яких ознаках нездужання дозволений політ варто відкласти до поліпшення стану.

  Багато лікарі схиляються до думки, що без особливої необхідності літати на літаку під час вагітності не слід. Проте бувають ситуації, коли відмовитися від польоту немає можливості. При відсутності протипоказань вагітна може здійснити переліт, зробивши все можливе, щоб перенести його без наслідків і погіршення самопочуття.

  Ось основні правила, які варто запам’ятати майбутньої мами:

 • Намагайтеся купувати квитки в бізнес-клас: літати там набагато зручніше і комфортніше. Якщо ж вам дістався економ, попросіть місце в першому ряду: по-перше, там можна витягнути ноги, і вони не будуть упиратися в інші крісла, а по-друге, в цій частині літака набагато легше дихати. Краще сідати ближче до проходу, щоб було простіше виходити і повертатися на своє місце.
 • Подбайте про одяг та взуття: предмети гардеробу не повинні тиснути і заважати руху. Взуття під час перельоту рекомендується знімати. Щоб ноги не затекли, робіть прості вправи, обертаючи стопи і періодично напружуючи ікри.
 • Перед польотом пийте просту воду і уникайте вживання напоїв, які містять кофеїн. Газована вода – теж не кращий вибір для вагітної жінки в цьому випадку.
 • Візьміть в літак кілька невеликих подушок. Їх можна буде підкласти під голову або спину, це дещо зменшить можливий дискомфорт від тривалого перебування в одній позі.
 • Збираючись в політ на літаку, вагітна жінка повинна обов’язково зважити всі «за» і «проти» і оцінити можливий ризик подорожі. По можливості слід перенести поїздку, щоб максимально убезпечити себе і малюка від небезпеки ускладнень. Якщо ж відмовитися від перельоту з тих чи інших причин не вдалося, майбутній мамі варто вибрати для подорожі найбезпечніше з точки зору акушерства час – другий триместр вагітності.