Тільки для справжніх пані!

Лікувальні вправи для хребта: гімнастика цигун

Лікувальні вправи для хребта: гімнастика цигун

Поряд з медикаментозним лікуванням оздоровча фізкультура є важливою частиною терапії багатьох серйозних хвороб. Особливо часто лікарі рекомендують використовувати лікувальну фізкультуру (ЛФК) при захворюваннях опорно-рухового апарату. Однією з найстаріших і відомих методик оздоровлення вважається китайська гімнастика цигун. Вона містить в собі комплекси фізичних вправ, спрямованих на відновлення різних ділянок тіла, у тому числі хребта і суглобів.

Знайомимося з гімнастикою цигун

Отже, що ж являє собою оздоровча гімнастика цигун? Виникнення цього напряму ЛФК йде корінням в далеке минуле і пов’язана з даоської алхімією і буддистськими практиками. Спочатку ця гімнастика являла собою комплекс спеціальних вправ, які були частиною медитації і засобом на шляху до осягнення можливостей власного тіла. На сьогоднішній день глибокий зміст, який вкладали в це заняття східні мудреці, втрачений. Але ефективність і дивовижне цілющий вплив лікувальної фізкультури на організм залишилися колишніми.

Саме слово «цигун» походить від з’єднання двох китайських ієрогліфів Ці та Гун. Перший перекладається як «повітря», «дихання», другий – як «робота». Таким чином, дослівно термін «цигун» означає роботу з диханням. Тому основний акцент у цих вправах робиться на дихальну гімнастику. Це допомагає повністю оздоровити організм і зняти зайву напругу з деяких груп м’язів. Це особливо важливо при захворюваннях спини, так як саме м’язи підтримують хребет, і порушення їх функціонування негайно відбивається на стані хребетного стовпа.

Для більшої ефективності лікувальна китайська зарядка містить у собі також і фізичні заняття, які підвищують гнучкість, витривалість, рівновагу, зміцнюють хребет і суглоби, покращують самопочуття і надають заряд бадьорості. Примітно, що ніякої особливої підготовки для виконання такої ЛФК не потрібно. Їй можуть займатися люди будь-якої ваги, віку і статури, причому не тільки в умовах медичного або спортивного установи, але і вдома. До того ж оздоровчі вправи цигун легко і приємно виконувати.

У цієї форми лікувальної гімнастики практично немає протипоказань: їй можуть займатися навіть ті, чий організм ослаблений внаслідок перенесених хвороб. Втім, займатися ЛФК можна не тільки для лікування, а для профілактики. Особливо корисно це буде робити тим, хто веде сидячий спосіб життя: у цьому випадку комплекс китайських вправ допомагає зміцнити м’язи спини, знімає напругу з хребта і покращує кровообіг.

Оздоровча фізкультура цигун – це також відмінний варіант для тих, хто не може займатися активним спортом з-за травми, але не бажає втрачати рухливість суглобів і колишню фізичну форму. Лікувальні вправи не тільки дозволяють відновити функцію пошкоджених м’язів і суглобів, але і сприяють підтримці рухової активності.

Чим корисна гімнастика цигун

Одне із самих популярних напрямків ЛФК сьогодні – гімнастика цигун для хребта. Комплекс цих лікувальних вправ, що виконується регулярно, дуже ефективний при багатьох серйозних захворювань спини. Так, китайська ЛФК рекомендується в наступних випадках:

Незважаючи на те, що протипоказань до використання китайської гімнастики в лікувальних цілях немає, в деяких ситуаціях її все ж слід виконувати з обережністю. Необхідно порадитися з лікарем щодо застосування ЛФК, якщо у вас є (були) наступні порушення:

Якщо фахівець не побачить істотних підстав для повної відмови від лікувальної гімнастики цигун, можна сміливо продовжувати виконувати вправи навіть вдома, але при цьому необхідно використовувати спеціальний полегшений фізичний комплекс, який буде розроблений з урахуванням ваших індивідуальних здібностей.

Хоча древній сенс китайської гімнастики втрачено, не варто забувати про те, що деякі її принципи залишилися незмінними. Тому при заняттях ЛФК потрібно правильно дихати і вміти розслаблятися, щоб усувати напругу з тих ділянок спини, де це необхідно. Навіть найлегший комплекс необхідно виконувати при повній концентрації і з розумінням, для чого призначене те або інша вправа.

Комплекси вправ цигун для хребта

Гімнастика цигун для хребта містить в собі велику кількість різних вправ. Для початківців рекомендується використовувати самий простий комплекс лікувальної фізкультури для спини. Після того як організм звикне до навантаження, можна вводити нові завдання з більш високою складністю. Щоб домогтися бажаного ефекту, вправи необхідно виконувати регулярно (хоча б 2-3 рази на тиждень).

ЛФК можна виконувати вдома самостійно, але при будь-яких захворюваннях опорно-рухового апарату необхідно попередньо проконсультуватися з лікарем, а потім за допомогою професійного інструктора підібрати той комплекс цигун, який підходить саме вам.

Лікувальна фізкультура цигун для спини завжди починається з особливої підготовчої вправи. Це свого роду розминка, яка, за твердженнями китайських мудреців, допомагає відчути свій організм і зміцнити зв’язок між тілом і свідомістю. Виконується вона наступним чином: ноги необхідно розставити на ширину плечей таким чином, щоб стопи знаходилися паралельно один одному. Руки розслаблено розташувати уздовж тулуба, ноги трохи зігнути в колінах, таз злегка висунути вперед. Голову опустити так, щоб підборіддя не торкався грудей. У такому положенні потрібно затриматися на кілька хвилин. Після цього можна робити наступні вправи. Потрібно пам’ятати ще про одне важливе правило гімнастики цигун: якою б комплекс ви не вибрали, всі його етапи необхідно виконувати в строгій послідовності, тобто не можна міняти місцями вправи чи відмовитися від того чи іншого.

Отже, після розминки фізкультура може тривати наступним чином:

  • Встати на підлогу, ноги тримати разом. Руки підняти над головою, кисті з’єднати, щоб вийшов «замок». Встати на носки і потягнутися всім тілом вгору, як би витягаючи хребет.
  • Прийняти вихідне положення вправи №1, при цьому руки зігнути в ліктях. Погойдатися з сторони в сторону, імітуючи руху маятника. При нахилах затримуватися на одній і іншій стороні на кілька секунд.
  • Повторити вправу №2 з зігнутими в колінах ногами.
  • Встати прямо, ноги разом. Підборіддя притиснутий до грудей. Здійснювати повільні плавні нахили вперед, уникаючи ривків.
  • Встати прямо, руки розвести в сторони. Зробити повільні повороти спочатку одним плечем, потім іншим, намагаючись зберігати повну нерухомість хребта.
  • Перебуваючи в положенні стоячи, підняти руки вгору. У такому положенні виконати нахил вперед, щоб вийшов кут 90. Затриматися на 5 секунд, повторити спочатку кілька разів.
  • Встати прямо, руки розвести в сторони. Здійснювати плавні підйоми ніг, намагаючись торкнутися пальцями ніг кистей.
  • Цей комплекс відмінно підходить для початківців і може використовуватися для профілактики захворювань хребта, так і для лікування. Пам’ятайте про те, що вправи цигун принесуть максимальну користь, якщо ви будете дотримуватися дихальну техніку. Така фізкультура вимагає повільного і глибокого носового дихання, завдяки якому і настає розслаблення м’язів.

    Комплекс лікувальної гімнастики цигун – це прекрасна альтернатива дорогому медикаментозного та хірургічного лікування захворювань опорно-рухового апарату. При дотриманні техніки виконання ці вправи приносять відмінний результат навіть у випадку з серйозними порушеннями в роботі хребта.