Тільки для справжніх пані!

Кров з носа під час вагітності: небезпечно чи ні?

Кров з носа під час вагітності: небезпечно чи ні?

Чому йде кров з носа під час вагітності? Саме з таким питанням звертаються до лікаря майбутні мами, стурбовані раптовими носовими кровотечами. Що це – норма чи патологія? І як можуть вплинути періодичні кровотечі з носа на розвиток дитини?

Носові кровотечі у майбутніх мам: чи варто турбуватися?

Кров з носа під час вагітності може йти як на ранніх, так і на пізніх термінах, от тільки причини цього явища залежно від часу виникнення можуть істотно розрізнятися. Для початку розберемося, чому такі кровотечі з’являються в першому триместрі вагітності.

Насправді кров з носа у вагітних на ранніх термінах може бути одним з ознак фізіологічних змін, пов’язаних з виношуванням дитини. Вже на перших тижнях в організмі жінки починає підвищуватися рівень прогестерону – гормону, що відповідає за збереження і розвиток вагітності.

Цей гормон має величезний вплив на всі життєво важливі системи майбутньої мами, у тому числі і на кровоносну.

З-за дії прогестерону посилюється кровообіг у всіх ділянках тіла. Підвищена кількість крові в судинах викликає стоншування і крихкість судинних стінок, тому капіляри в носі, просто не витримують тиску і лопаються при найменшому перенапруженні, викликаючи кровотеча з носових проходів.

Прогестерон також викликає посилене продукування носовій слизу, провокуючи набряк слизової носа і риніт. Щоб очистити носові пазухи і полегшити дихання, вагітної доводиться часто сякатися, що ще більше травмує стінки судин, може призводити до їх розриву і появі крові з носових проходів. Дія прогестерону триває практично всю вагітність, зменшуючись тільки перед самими пологами, тому кровотечі з носа можуть супроводжувати і другий триместр, і останню третину вагітності.

Причини неприємного явища не завжди можуть бути фізіологічними. Після 20 тижня істотно зростає ризик розвитку небезпечного ускладнення – гестозу, який супроводжується підвищенням артеріального тиску. Гіпертонічний стрибок провокує наростання тиску в судинах і іноді на пізніх термінах кров з носа йде саме з-за цього. Третій триместр – період, коли гестоз з’являється найчастіше.

Супроводжувати носові кровотечі в цьому випадку буде не тільки високий тиск, але і наявність білка в аналізах сечі, а також помітні набряки рук, ніг та обличчя.

До інших причин появи крові з носа під час вагітності відносять:

Періодичні носові кровотечі не є приводом для занепокоєння. Але якщо при вагітності кров з носа йде занадто часто і сильно, про це обов’язково потрібно повідомити лікаря, який при необхідності призначить додаткові обстеження або направить майбутню маму на прийом до вузького спеціаліста – оториноларинголога або гематолога.

Як допомогти собі при носовій кровотечі?

Хоч кров з носа під час вагітності найчастіше не представляє для жінки та її малюка ніякої небезпеки, явище це достатня неприємне: воно здатне підштовхнути вагітну в паніку. У такій ситуації слід насамперед узяти себе в руки, заспокоїтися і постаратися самостійно зупинити кровотечу за допомогою наступних дій:

 • Присісти і злегка нахилити голову вперед. Вважається, що закидання голови назад допомагає зупинити кров, але насправді подібні рухи при носовій кровотечі протипоказані, так як в цьому випадку кров може потрапити у гортань і викликати блювоту. З тієї ж самої причини при виділенні крові з носа не рекомендується лягати.
 • Прикласти до носа змочену в холодній воді тканину чи крига, попередньо загорнутий в тонкий рушник. Холод сприяє звуженню судин і допомагає зупинити кров.
 • Не варто намагатися звільнити носові ходи від крові за допомогою сморканія – це лише підсилить кровотеча.
 • Можна притиснути ніздрі до носової перегородки і якийсь час дихати через ніс. Зазвичай через кілька хвилин кров перестає йти.
 • Якщо кровотеча досить сильне, рекомендується вставити в носові проходи вату, злегка змочену перекисом водню.
 • У більшості випадків ці дії допомагають швидко зупинити кров, але якщо кровотеча не зупиняється, потрібно негайно звернутися за медичною допомогою.

  Найкращим способом запобігти носові кровотечі при вагітності є профілактика. Необхідно ретельно стежити за порожниною носа, регулярно очищати слизову, використовуючи м’які зволожуючі засоби (фізіологічний розчин або спреї на основі морської води). Цих заходів може бути недостатньо, якщо вагітна постійно знаходиться в приміщенні з сухим повітрям.

  Щоб зволожити атмосферу, слід регулярно проводити провітрювання або використовувати спеціальні зволожувачі повітря. Дуже корисні будуть і прогулянки на вулиці, особливо в парку або поблизу водойм.

  Крім того, дуже важливо правильно харчуватися і приймати комплекси вітамінів для майбутніх мам. При підвищеній ламкості стінок судин рекомендується включати в раціон продукти, багаті кальцієм, рутином та аскорбіновою кислотою. При розвитку гестозу слід виключити з меню солоні страви.

  У 2-3 триместрі вагітності слід дуже уважно стежити за артеріальним тиском і набряком, щоб вчасно помітити ознаки гестозу та як можна швидше звернутися до лікаря. І все ж слід пам’ятати, що в більшості випадків рідкісні носові кровотечі, що виникають під час вагітності, викликані природною перебудовою жіночого організму і не пов’язані з якими-небудь патологіями, тому не варто впадати в паніку: це тимчасове явище, і найчастіше вона не представляє небезпеки для перебігу вагітності і розвитку дитини.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Кропив’янка на тілі при вагітності

  Зміст статті: Чому виникає кропив’янка Як вилікувати кропив’янку Народні способи лікування кропив’янки Практично всі шкірні захворювання — це результат впливу біологічних факторів, здатних викликати ураження шкіри різного ступеня тяжкості. На…

  Кольпоскопія: особливості процедури при вагітності

  Зміст статті: Що таке кольпоскопія? Підготовка Як проходить кольпоскопічне дослідження? Кольпоскопічне дослідження при вагітності Кожна жінка, що стежить за своїм здоров’ям, повинна регулярно відвідувати гінеколога. Якщо вона планує дитину, то…

  Коли у вагітних жінок з’являється молоко?

  Зміст статті: Особливості фізіології Молозиво і його функції Міфи і факти про молозиві Правильний догляд за собою Можливі проблеми Більшість людей упевнено, що грудне молоко з’являється тільки після пологів. Однак…