Тільки для справжніх пані!

Користь і шкода вуглеводів: список продуктів з високим і низьким вмістом

Користь і шкода вуглеводів: список продуктів з високим і низьким вмістом

Вуглеводи – це невід’ємна складова повноцінного харчування людини. Багата ними їжа не тільки забезпечує організм енергією, але і відіграє важливу роль у багатьох життєво важливих внутрішніх процесах. Найчастіше, люди, які прагнуть позбавитися від зайвої ваги, приймають помилкове рішення про виключення вуглеводної їжі зі свого раціону харчування. Вони не здогадуються про те, якої шкоди вони завдають такими діями організму.

Захоплення такими дієтами стало причиною захворювань печінки та підшлункової залози у багатьох людей. Крім того, повністю видаляючи з меню вуглеводні продукти, можна настільки порушити обмін речовин в організмі, що повертати втрачений баланс доведеться під наглядом лікаря, протягом тривалого часу.

Як же бути з розхожою думкою про те, що вуглеводи в продуктах харчування – це прямий шлях до набору зайвої ваги? Насправді все не так вже й складно! Будь-який грамотний дієтолог розповість про те, що слід розрізняти між собою корисні і необхідні для здоров’я вуглеводи і шкідливі, які представляють собою калорії-пустушки і не несуть нічого позитивного для організму.

«Швидкі» та «повільні» вуглеводи

Для зручності прийнято визначати ступінь корисності того чи іншого углеводосодержащего продукту за рівнем глікемічного індексу. Чим нижчий показник, тим краще ця їжа для тих людей, які піклуються про своє здоров’я і стежить за зовнішністю. Чим вище глікемічний індекс, тим більше простих вуглеводів міститься в продукті. Отже, саме таку їжу краще вживати якомога рідше або взагалі від неї відмовитися.

Продукти, до складу яких входять складні вуглеводи, повільно розщеплюються при перетравленні, підтримуючи стабільний рівень цукру в крові, не допускаючи різких його перепадів. Вони забезпечують організм необхідною кількістю енергії протягом досить довгого часу.

Прості вуглеводи засвоюються практично моментально, так само швидко підвищується рівень цукру в крові. Не маючи можливості блискавично витратити величезну кількість енергії, організм перетворює глюкозу в жир, і накопичення зайвої ваги починає стрімко набирати обертів.

Багата вуглеводами їжа

Які продукти належать до вуглеводів? Якщо почати перераховувати їх всі, то цей перелік буде дуже довгим. Узагальнивши його, можна легко запам’ятати, що вуглеводи присутні у великій кількості солодощів, випічки з борошна, в кашах і картоплі, в ягодах і фруктах. У молокопродуктах вони містяться у вигляді лактози (молочного цукру). Але слід пам’ятати, що варіанти тваринного походження містять ще й холестерин, а їх якість не викликає сумніву. З цієї причини прихильники здорового способу життя і харчування воліють складати своє меню з рослинної їжі.

Хочеться відзначити, що майже вся їжа містить вуглеводи. Продукти відрізняються лише кількістю цих речовин та інших компонентів у своєму складі, а також глікемічним індексом. Навіть у листку салату присутні вуглеводи!

Щоб завжди мати чітке уявлення про те, що саме лежить у тарілці, багато складають таблицю з тих продуктів, які вони звикли вживати. При цьому зазначається кількість вуглеводів, що припадає на 100 м, наприклад, улюбленого зернового хліба або корисної гречаної каші, натурального меду або свіжих ягід. Користуючись такою таблицею, можна з легкістю контролювати кількість вступників в організм речовин, враховуючи наступне:

Важливо: тарілка багатою складними вуглеводами вівсяної каші здатна подарувати відчуття насичення на кілька годин вперед, забезпечуючи організм енергією.

У той же час, здобна цукрова плюшка з білої муки притупи голод максимум на півгодини, але завдяки високому глікемічному індексу (прості вуглеводи) дуже швидко і зручно влаштується на талії або стегнах у вигляді жирових відкладень.

Список продуктів

Мінімальну кількість вуглеводів (від 2 до 10 г на 100 г) міститься в продуктах харчування, таких як:

Помірна кількість вуглеводів (від 10 до 20 г на 100 г) присутній у наступних продуктах харчування:

Зміст вуглеводів вважається високим (від 40 до 60 г на 100 г) в наступних продуктах:

Найвищий рівень вуглеводів (від 65 г на 100 г продукту) спостерігається в такій їжі, як:

Як видно з цього списку, до категорії продуктів з високим вмістом вуглеводів відносяться не тільки шкідливі солодощі, які не принесуть нічого, крім надбавки у вазі, але і дуже корисні для здоров’я сушені фрукти і мед і абсолютно необхідні у здоровому раціоні каші.

Кожна людина сама вирішує, яку їжу приготувати і з’їсти на сніданок, обід або вечерю, адже від цього залежатиме не тільки його зовнішність, але і, в першу чергу, стан організму, правильна робота всіх його органів і систем, а, отже, і самопочуття, настрій і працездатність. Ставитися до себе треба уважно, і перший крок до цього – ретельний вибір страв.

Збалансований раціон

Дієтологи завжди рекомендують дотримуватися одного простого правила, щоб тримати вагу під контролем. Умовно меню на день слід поділити так:

Ще один дуже важливий рада для складання оптимального раціону: їжа з високим вмістом вуглеводів принесе найбільшу користь, якщо опиниться на тарілці в першій половині дня. Приміром, вживши на сніданок пшоняну кашу з сухофруктами, можна не турбуватися про фігуру і не згадувати про їжу до обіду.

В обід же чудово підійде гороховий або квасолевий суп з цільнозерновим хлібом і свіжими овочами. Можна навіть побалувати себе трав’яним чаєм або відваром шипшини вприкуску з сухофруктами або десертною ложечкою меду. А ось вечеря може складатися з запечених грибів з крапелькою масла рослинного і зеленого салату, оскільки білок, з’їдений ввечері, послужить матеріалом для побудови і відновлення тканин організму.

Шкідливі харчові звички

Що стосується «небезпечних» вуглеводів, зокрема, всіляких солодощів, у складі яких присутній ще й жир (тістечка, цукерки з кремовою начинкою і т. д.), то від вживання таких продуктів краще відмовитися повністю. Вони не тільки абсолютно марні, але й дійсно шкідливі.

Якщо говорити про те, де у великій кількості присутні «неправильні» вуглеводи, то список продуктів, що підлягають беззастережному виключенню, можна увінчати солодкими газованими напоями і фастфудом.

Це абсолютно «мертва» їжа, насичена цукром, жирами та консервантами настільки, що навіть здоровому організму непросто впоратися з наслідками подібної трапези. Крім того, вуглеводна їжа викликає залежність. Дуже багато, звикнувши до неї, з великою працею позбавляються від тяги до даних страв. Вибирайте кращу! Вибирайте корисне!Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Користь і шкода талої води для людини

Зміст статті: Основні особливості Чим корисна тала вода? Як забезпечити максимум користі? Як не завдати шкоди здоров’ю? Як ви думаєте, у чому секрет довголіття абхазьких і кавказьких старців? А причина…

Користь і шкода сушених бананів в раціоні людини

Зміст статті: Як засушити банани в домашніх умовах У чому схожість і відмінність сушених і свіжих бананів Протипоказання до вживання сушених бананів Один з улюблених усіма нами фруктів – банан….

Користь і шкода солодкого болгарського перцю

Зміст статті: З чого складається овоч? Вигода вживання овоча Можливі негативні наслідки Коли заходить мова про користь вітаміну С, обиватель відразу ж згадує лимон як основне джерело цього елемента. Це…