Тільки для справжніх пані!

Корисні властивості і наслідки нестачі вітаміну D

Корисні властивості і наслідки нестачі вітаміну D

З самого дитинства всім відомий сонячний вітамін Д. А що ж він насправді собою являє, яка його роль в функціонуванні організму і чим загрожує його недолік – це теж цікава й корисна інформація. Розберемося у всьому по порядку.

Вітамін Д – це ціла група хімічних речовин, які виконують в організмі людини одні і ті ж функції. Вчені об’єднали всі ці елементи під однією назвою «кальциферол». Він незамінний для здоров’я людей і виконує декілька дуже важливих функцій.

І це ще не все. Кальциферол необхідний для здоров’я кісток, нігтів, шкіри, волосся, зубів. А, значить, дуже важливий для краси. Він бере участь у будівництві захисних оболонок для нервових клітин і, отже, сприяє стійкій роботі нервової системи. Вітамін Д забезпечує профілактику виникнення злоякісних новоутворень. Він дуже важливий для ефективної роботи серцево-судинної та статевої систем, а також шлунково-кишкового тракту. Кальциферол незамінний для щитовидної залози і всієї гормональної регуляції в цілому.

Нещодавно вченими була відкрита ще одна унікальна здатність вітаміну Д, завдяки чому він привертає до себе увагу дієтологів і спортсменів. Ведуться дослідження про прямий взаємозв’язок між вагою тіла і його вмістом в організмі. Досліди показують, що у людей з ожирінням зміст даної речовини низька. Коли знижується вага, підвищується рівень вітаміну D в крові. Також спостерігається зворотна взаємозв’язок. Підвищення вітаміну D призводить до зниження ваги. Крім того, доведено, що кальциферол бере участь в утворенні м’язової маси.

Джерело вітаміну Д

Існує два різновиди вітаміну D.

Краще всього споживати вітамін D (Д2 і Д3) двома доступними способами: збалансовано харчуватися і щодня бувати на сонці.

Проте завжди є можливість отримувати вітамін Д3 з синтетичних препаратів. Тільки не слід їх пити без призначення лікаря і збалансованого харчування. Коли вітаміну Д3 в організмі багато, а мінеральних речовин недостатньо, кальциферол починає поставляти кальцій в нервові клітини з кісткової системи організму. Це призводить до того, що кістки стають крихкими і ламкими.

Чим небезпечна нестача вітаміну Д

Недолік вітаміну характерний для 75% населення в світі. Головною небезпекою є ризик виникнення захворювання кісткової системи. Якщо споживання вітаміну Д в недостатніх кількостях тривало і інтенсивно, це приводить до порушення роботи серцево-судинної та статевої системи, виникають такі захворювання, як остеопороз і остеомаляція (розм’якшення кісток) у дорослої людини. Недолік кальциферол знижує імунітет, підвищує ризик появи онкологічних захворювань. Нерідко на тлі браку Д3 розвивається діабет. Крім того, вона позначається на зовнішньому вигляді, стан зубів, нігтів, волосся та шкіри.

Існують фактори ризику, що провокують недолік даного речовини:

Якщо людині властиво 2-3 пункти з цього списку, є сенс провести аналіз на кількість вітаміну Д в організмі.

Його нестача дуже часто спостерігається у вагітних і годуючих жінок, саме тому більшість акушерів-гінекологів призначають їм полівітамінні комплекси. Тому так важливо стежити, щоб потрібна концентрація речовини досягалася природним шляхом, без прийому препаратів.

Маленькі діти віком до 2 років перебувають в особливій зоні ризику, так як при народженні запас кальциферол невеликий, а з молоком матері його надходить дуже мало. Тому всі педіатри призначають дітям середньої смуги, вітамін Д в спеціальних препаратах.

Дефіцит вітаміну D досить часто спостерігається у малюків. Якщо це триває довго, у них розвивається рахіт. До його перших ознак належать: поява зубів із запізненням, повільне заростання тім’ячка, підвищене потовиділення (особливо голови під час сну), примхливість і поганий сон. Дбайливим батькам варто обов’язково звернути увагу на такі прояви у дитини для попередження цього захворювання.

Також високий ризик нестачі вітаміну D у жінок у віці старше 55 років. Саме тому у них часто спостерігається підвищена крихкість кісток. Цій категорії жінок необхідно переглянути свій раціон, включити в нього більше кисломолочних продуктів, риби і частіше бувати на сонці. Знають лікарі часто призначають для жінок, що вийшли на пенсію, спеціальні препарати з вмістом вітаміну Д3.

Ознаки нестачі вітаміну

Ось ознаки, які можуть свідчити про нестачу кальциферол в організмі незалежно від статі та віку:

Всі ці ознаки можуть говорити і про наявність інших захворювань. Тому перш ніж починати прийом вітамінів з вмістом Д3, необхідно проконсультуватися з лікарем. Адже надлишок кальциферол теж може негативно позначитися на стані здоров’я і призводить до захворювань. Достовірно вказувати на нестачу вітаміну Д може тільки біохімічний аналіз крові.

На перших стадіях недолік вітаміну D лікується легко. На самому початку його дефіцит протікає непомітно. В запущеній формі він викликає незворотні зміни.

Основними заходами профілактики дефіциту кальциферол є збалансоване харчування, прогулянки на свіжому повітрі в будь-яку погоду не менше 2 годин на день. Особливо це важливо для жінок, які піклуються про свою зовнішність. Також слід бути уважним до свого здоров’я і своєчасно звертатися за консультацією до лікаря.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Корисні властивості і застосування перги бджолиної

Зміст статті: Походження Корисні якості Як правильно вживати пергу Продукт в гранулах: особливості застосування та дози Коли мова заходить про корисні продукти бджільництва, більшість людей згадують тільки мед. Можуть назвати…

Корисні властивості і основні протипоказання до вживання фенхелю

Зміст статті: Загальні відомості Медицина Кулінарія Парфумерія Протипоказання і побічні ефекти Наш вибір Лікувальні трави. Багато хто з вас чули розповіді бабусь про їх чудодійні ефекти. Наприклад, фенхель: корисні властивості…

Корисні властивості та недоліки гарбуза

Зміст статті: Загальні відомості Склад продукту Корисні особливості Профілактика хвороб Застосування в косметологічних цілях Особливості гарбузового соку Насіння гарбуза Гарбузова олія В яких випадках вживати гарбуз не рекомендується? Раніше гарбуз…