Тільки для справжніх пані!

Кому потрібен і для чого корисний вітамін Д

Кому потрібен і для чого корисний вітамін Д

Вітамін Д (або кальциферол) – те саме речовина, яка виробляється в нашому організмі під впливом сонячних променів. За це його ще називають «сонячним» вітаміном. Цей елемент – основний засіб лікування та профілактики рахіту. Він не з чуток знайомий молодим мамам, вагітним жінкам і літнім людям. Які користь і шкода цієї речовини для нашого організму?

Вітамін Д – це ціла група речовин. Людям необхідні два з них – Д2 (ергокальциферол) і D3 (холекальциферол). У групу також входять Д4, Д5, Д6.

І Д2 Д3 – жиророзчинні речовини, організм здатний накопичувати їх. При цьому холекальциферол синтезується в шкірі під впливом сонячних променів, а ергокальциферол ми можемо отримати тільки з продуктів харчування.

Для чого потрібен

Основна користь вітаміну Д полягає в тому, що він відповідає за нормальне засвоєння кальцію і фосфору. Він регулює щільність і зростання кісток. Завдяки цій речовині кальцій потрапляє в наші зубки і зміцнює їх. У вітаміну є ще одна важлива особливість. Без нього кальцій і фосфор не засвоюються, і наростає дефіцит цих мікроелементів. Але це далеко не вся користь, яку приносить кальциферол:

В результаті медичних досліджень було доведено, що Д3, який наш організм синтезує під час сонячних ванн, корисний при лікуванні псоріазу. У хворих розгладжується шкіра, плями стають менш помітними, йде свербіж.

Так як кальцій – незамінна речовина в будові нервової системи людини, то опосередковано вітамін Д бере участь в передачі нервових імпульсів між нейронами. Офіційна медицина застосовує кальциферол у складі комплексної терапії ракових захворювань.

Звідки ми отримуємо вітамін Д?

Основним джерелом кальциферол є наша шкіра. Речовина виробляється в ній під впливом сонячних променів. Щоб отримати добову дозу вітаміну, досить провести на повітрі близько тридцяти хвилин. При цьому повинні бути відкритими обличчя і руки (у відповідності з погодними умовами). Влітку сонячні ванни безпечно приймати вранці (до 11 годин) і ввечері (після 16 годин). В цей час найважче отримати опіки і перегрітися, а довжина світлової хвилі оптимальна для засвоєння ультрафіолету. Взимку в сонячний день можна погуляти подовше, підставляючи шкіру теплим променям.

Д3 виробляється під впливом ультрафіолету, з-за чого його недолік гостро відчувають жителі північних широт і великих міст (з-за малої кількості часу, проведеного на свіжому повітрі, і великий загазованості атмосфери, яка не пропускає сонячні промені).

Д2 можна отримати з продуктів харчування. Наприклад, він міститься в кукурудзяній олії, в петрушці. Однак, щоб отримати добову кількість корисної речовини, доведеться з’їсти дуже велика кількість цих продуктів. Так що з харчуванням до нас надходить дуже мала частина сонячного вітаміну. Найвірніший спосіб заповнити недолік цієї речовини – частіше бувати на свіжому повітрі.

До чого веде Д-гіповітаміноз?

Брак кальциферол, в першу чергу, веде до крихкості кісток, передчасного руйнування зубів, м’язової слабкості. Кістки можуть зламатися навіть внаслідок незначної травми. При цьому зростатися вони будуть дуже довго.

У людини при недоліку даного речовини слабшає імунітет, із-за чого він частіше хворіє. Нестача кальцію призводить до ослаблення серцевого м’яза, відбуваються порушення в роботі цього органу.

Людини з Д-гіповітамінозом переслідують артрити, може навіть розвинутися діабет. У жінок порушується щомісячний цикл. Запідозрити недостатнє надходження в організм цієї речовини можна на основі наступних симптомів:

Найчастіше брак кальциферол проявляється у наступних груп людей:

Якщо маленька дитина стає дратівливим, примхливим і млявим, у нього підвищується потовиділення, то, можливо, у нього Д-гіповітаміноз. Необхідно терміново показати малюка педіатра.

Гіпервітаміноз

Так як вітамін Д – жиророзчинна речовина, то він легко накопичується в організмі. Якщо людина приймає синтетичні вітамінні добавки, то замість користі може завдати істотної шкоди своєму здоров’ю. При частому вживанні цієї речовини у великих кількостях розвивається Д-гіпервітаміноз. Небезпечні наслідки такого стану:

Передозування кальциферол можна запідозрити, якщо у людини спостерігаються наступні симптоми:

Сам по собі кальциферол корисний, проте його передозування набагато небезпечніше, ніж недолік, тому не приймайте це речовина самостійно. Як і будь-які інші лікарські засоби, його повинен призначати лікар. Самостійно підвищити рівень Д в крові таким чином, щоб в результаті отримати користь, а не завдати собі шкоди, ви можете, частіше буваю на свіжому повітрі.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Який рис корисніше: вчимося правильно вибирати крупу

Зміст статті: Властивості продукту Види рису та їх особливості Кілька порад щодо приготування та зберігання Здавалося б, що може бути більш звичним і банальним, ніж рис? Однак, напевно, далеко не…

Яку користь приносить чебрець і чи є від нього зло?

Зміст статті: Природний лікар Засіб від недуг Кому не рекомендовано вживання чебрецю Серед безлічі лікарських трав, що використовуються в народній та офіційній медицині, чебрець є одним з найпопулярніших, стоїть в…

Якої шкоди може завдати протеїн організму

Зміст статті: Загальні відомості Користь напою Негативні наслідки від вживання Вплив на жіночий організм Вплив на чоловічий організм Протеїн і правильне харчування Які продукти вибрати? Протеїн – концентрований білок, який…