Тільки для справжніх пані!

Коли ріжуться молочні зуби

Коли ріжуться молочні зуби

Прорізування зубів – це процес, за допомогою якого молочні зубки дитини послідовно і попарно (кілька років поспіль) з’являються на світ через ясна. Ріжуться зуби з шостого-восьмого місяця народження малюка. А всі двадцять ви побачите через кілька років. Під час процесу, як показує практика, частіше треба заспокоювати батьків, ніж дитину. Як зрозуміти, коли проріжеться перший зуб малюка? Які зуби ріжуться першими? Що робити, щоб полегшити дискомфорт у роті? Потрібно чистити перший зуб? Давайте розберемося по порядку.

Ознаки швидкого появи

Рівень болю, який відчуває дитина, коли ріжуться зуби, індивідуальний для кожного. У деяких дітей вона слабка і проходить швидко, в інших – навпаки. Але біль і набряк ясен є причиною дратівливості і примхливості малюка. Погіршення настрою починається приблизно від трьох до п’яти днів до того, як зуб прорізується на поверхню, і припиняється після його появи. Деяких дітей взагалі не турбує їх прорізування.

Загальні симптоми: слинотеча, зміна поведінки, дратівливість, припухлі десни і тяга все засунути в рот. Плач, безсоння, неспокійний сон у нічний час та підвищення температури також пов’язано з появою зубиків. Лізуть вони, починаючи з трьох місяців, і продовжують до третього року життя малюка. Область над зубиком, який лізе, може бути заповнена рідиною, це робить процес більш болючим, але в цьому немає нічого страшного. Часто біль виникає при появі корінних зубів, так як вони проникають через десну важче, на відміну від інших.

Деякі батьки помічають, що у дитини ріжуться зубки, якщо він пальчики кусає або іграшки (для ослаблення тиску на ясна). Діти можуть відмовлятися від їжі і пиття із-за болю. Доведено, що легше прорізування зубів проходить у дітей, сосавших груди.

Звичайно вищезазначені симптоми зникають самі по собі, але якщо вони спостерігаються тривалий час, зверніться до лікаря, щоб виключити порушення в роботі інших органів. Часто дитина тягне себе за вуха, чекаючи полегшення болю, так як саме туди в нормі йдуть нервові закінчення. Якщо ви помітили таку тенденцію, злегка масажуйте вушка малюка.

Послідовність появи зубів

Зуби у дітей, як правило, прорізуються парами. Наприклад, спочатку один верхній різець, а відразу за ним – інший верхній різець. Загальна картина появи зубів і те, скільки їх у нормі, наступна:

Скільки у дитини молочних зубів? До трьох років у малюка їх має бути близько двадцяти. Молочні зуби, якщо все в нормі, лізуть раніше у дівчаток, ніж у хлопчиків. Структура і час прорізування зубів визначається генетично і може відхилятися від норми в класичній схемі. Коли і як з’являються зуби у дитини, не має ніякого відношення до майбутнього здоров’ю.

Як зменшити дискомфорт і біль

Прорізування зубів – це нормальна частина життя дитини. Але цей процес викликає біль, зміна поведінки і дискомфорт, який стає стресом для малюка в перший рік життя. Щоб заспокоїти біль, викликану появою зубів, ви можете використовувати різні домашні засоби, скористатися помічниками і медичною допомогою.

 • Потріть ясна дитини чистим пальцем. Іноді, просто натискаючи на десну, ви зменшите біль. Якщо вам незручно робити це за допомогою пальців, використовуйте злегка зволожену тканину. Масажуйте стільки, скільки потребує дитина.
 • Охолодіть десни. Холод допомагає полегшити больові відчуття. З цією метою використовуйте холодну ложку, тканину або прорізувач для зубів, попередньо поклавши його в холодильник. Але ні в якому разі не робіть перераховані предмети крижаними, це вплине на розвиток зубів у дітей. Не кладіть їх в морозильну камеру.
 • Купіть прорізувач. Придбайте його в найближчій аптеці. Це можуть бути кільця або брязкальця з прогумованими частинами. Чим менше дитині років, тим менший за розміром прорізувач варто купувати.
 • Давайте тверду їжу. Якщо ваша дитина достатньо доросла, щоб їсти тверду їжу, вона йому допоможе. Він може гризти і жувати такі продукти харчування, як очищений огірок або моркву. Тиск на ясна зменшують болісні відчуття.
 • Прибирайте слину. Коли у дитини ріжуться зуби, виділяється багато слини, яка може призвести до подразнення шкіри навколо рота. Витирайте слину чистим рушником. Можна наносити навколо рота дитини вазелін або крем на водній основі, також проробляйте це перед сном малюка.
 • Відволікайте дитину грою, якщо він переключає увагу, то забуває про несильний біль. Приділяйте йому увагу, обіймайте, говорите, і співайте.
 • Помилковий діагноз

  Прорізування зубів не викликає високу температуру або діарею. Однак віра в те, що цей процес провокує такі симптоми, – поширена серед батьків. Є деякі докази, що розвиток зубів у дітей викликає підвищення температури, але не вище 37,8-38,3°С. Існує ризик, що вона (температура) свідчить і про інших захворюваннях малюка, наприклад, інфікування вірусом герпесу.

  Так співпало, що ріжуться зуби приблизно з періоду, коли дитина втрачає захист материнських антитіл проти вірусу герпесу. Крім того, симптоми температури, дратівливості, безсоння і небажання є схожі з симптомами прояви герпесу, а поєднуючись з висипом, стають ознаками вітрянки. Інші віруси також викликають температуру і помилково тлумачаться як прорізування зубів. Тому якщо у вашої дитини жар, сильний висип, він відмовляється від їжі більше однієї доби, зверніться за консультацією до лікаря.

  Як вибрати прорізувач

  Вибір прорізувача – справа індивідуальна, залежить від потреб і смаку дитини. Краще, якщо ви дозволите дитині зробити вибір самостійно. Тому він повинен мати кілька прорізувачі в своєму розпорядженні.

  Тим не менш, варто знати, що існують гризунки, щоб задовольнити різні потреби дитини протягом декількох років. Коли його десна сильно напухло і болить, тобто безпосередньо перед виходом зуба, кращим прорізувачем буде охолоджений – заповнений водою або гелем. Він «остуджується» в холодильнику і добре втамовує біль.

  В інший період, коли верхні і нижні ясна починають свербіти, дитині треба дати щось покусати. Кращим рішенням стане купити еластичний прорізувач, який зроблений з м’якого, але міцного матеріалу одночасно. При виборі грызунка переконайтеся, що він легкий, зручний, що дитина зможе тримати його в своїх маленьких ручках протягом року.

  Існують прорізувачі, які поєднуються з функцією іграшки, в ньому елементи, виготовлені з різних матеріалів, мають безліч кольорів і звуків. Така різноманітність дає можливість легко вибрати прорізувач, який підходить саме вашій дитині.

  Потрібно чистити?

  Це питання цікаве для дорослих, тому що вони хочуть бачити зуби дитини здоровими протягом багатьох років. Стоматологи кажуть, що з появою перших зубів їх потрібно чистити. Скільки їх – немає різниці. 50% дітей, яким виповнилося від одного до чотирьох років, мають карієс. Погані перші зуби можуть нашкодити зародкам постійних.

  Як почистити зубки дитині? Це можна зробити за допомогою марлі, змоченою теплою водою або спеціальною пальчикової силіконової щітки. Через кілька років чистка зубів «передовіряється» дитині. Придбайте зубну щітку з м’якою щетиною і маленькою голівкою.

  Інгредієнти, що містяться в зубній пасті і призначені для захисту зубів, можуть завдати серйозної шкоди маляті. Таким чином, діти мають потребу в зубній пасті, яка повністю відрізняється від дорослої. Такий параметр не визначається розміром упаковки та написом «для дітей», а виключно складом зубної пасти. Наприклад, абразивних частин в пасті для дітей має бути значно менше, вона не повинна містити фтор. Також паста не може містити сильні відбілюючі інгредієнти або добавки, такі як триклозан. При цьому вона зобов’язана забезпечити дбайливе та ефективне очищення зубів.

  Як навчити малюка доглядати за порожниною рота? І скільки для цього потрібно часу? Щоб навчитися чистити зуби, дитина повинна бачити, як протягом року чистять зуби батьки та інші члени сім’ї. Поясніть дитині, навіщо потрібно чистити зуби.

  Переважно для демонстрації гігієнічної процедури вибирати вихідний або святковий день, коли ніхто не поспішає на роботу. У вас повинно бути стільки часу, стільки потребує дитина. Приведіть дитину у ванну кімнату, щоб показати рухи кисті під час чищення, супроводжуючи їх відповідними коментаріями. Скільки пасти використовувати, залежить від її виду. В середньому це маленька горошинка. Нехай малюк почистить верхні і нижні зубки лялькам, а потім і собі. Навчіть дитину мити після себе щітку.

  Здоров’я молочних зубів впливає на якість постійних, функціонування шлунка і формування форми обличчя у дитини. Будьте терплячими в період появи зубок на світло. Ваша уважність і турбота допоможе стати вашій дитині усміхненою і щасливою.