Тільки для справжніх пані!

Коли починають випадати молочні зуби у дітей

Коли починають випадати молочні зуби у дітей

Все в природі зовсім. І те, що людина народжується без зубів, продумано тією ж силою, яка подбала про те, щоб на першому етапі свого життя дитина могла повноцінно і безболісно вживати грудне молоко. Підростаючи, малюк починає знайомитися з навколишнім світом через призму нюху, зору і смаку. Вживаючи нову дорослу їжу, малюкові необхідний такий досконалий природний апарат, як міцна щелепу. Трохи пізніше батьки прагнуть дізнатися з різних джерел, коли випадають молочні зуби з’являються перші постійні. В якому віці це відбувається у дітей і скільки їх випадає?

Трохи теорії

Вже до 2-3 років у дитини прорізається близько 20 штук – практично цілий комплект. Їх називають молочними. Вони не є постійними, мають невеликі розміри, на них менше горбків, так як їжа дітьми в цей період вживається ще не занадто жорстка.

Оновлення молочних на постійні зуби зазвичай спостерігається у віці 5-6 років. Першими покидають ротик дитини молочні різці, які знову з’явитися в оновленому вигляді не поспішають. Спочатку на постійне місце перебування вилазять моляри – так іменується найбільш віддалена пара кісткових утворень. Їх появу можна помітити у дитини у віці близько 6 років. Саме в дошкільному віці дитячі щелепи надзвичайно схильні до поразки карієсом, оскільки імунітет малюка занадто слабкий. Для порятунку початківців виростати постійних різців рекомендовано регулярно відвідувати дитячого стоматолога.

Тільки після появи малярів у дітей «прокидаються» перші різці. Вони виростають практично одночасно – всі чотири. Інші активно починають мінятися трохи пізніше. Скільки для цього потрібно часу? Проміжок між вісьмома роками і одинадцятою. При цьому схема їх зміни (за віком дитини) така:

Однак зазначені вище строки здатні суттєво відрізнятися від реальної картини. Для деяких дітей характерно раннє випадання молочних зубів, для інших – пізніше. Швидкість цього процесу залежить від різних факторів.

Індивідуальні особливості

На терміни заміни зубів у дітей впливають такі індивідуальні особливості:

Причому цілком припустимою слід вважати різницю термінів заміни молочних зубів, яка відрізняється від вищенаведеної схеми навіть на 8 років. Крім цього, досить суттєвий порядок їх випадання. Серед дитячих стоматологів поширений такий термін, як «просторовий баланс». Він передбачає, що кожна молочна кісткова одиниця неодмінно відповідає за подальше розташування постійного аналога, його правильного розташування на щелепі.

Іноді процес заміни молочних зубів затягується до досягнення віку 14 років. Однак батькам хвилюватися не має нікого резону, оскільки впливу на дитяче здоров’я таке запізнення абсолютно не надає. Тим не менш, якщо спостерігається занадто велика затримка, причину необхідно шукати в різних ендокринних відхилень, наявність в організмі прихованої інфекції, порушення розвитку дитини.

Перші корінні елементи у дітей, наприклад, ікла, вилазячи, послаблюють місце кріплення і відривають корінь молочних, внаслідок чого ті, що легко відокремлюються від щелепи. Корінні зуби мають аналогічні молочним функції, лише з однією відмінністю – вони твердіше, мають щільну емаль.

Процедура зміни зубів вельми важлива, оскільки з’явилися сильні кісткові освіти значно витриваліше тимчасових – молочних. Дитячий організм завдяки цьому процесу пристосовується до поглинання дорослої їжі.

Важливим моментом для батьків є уважність до процесу оновлення. Слід контролювати, щоб молочні ікла у дитини не посипалися раніше терміну. Адже таке явище часто вказує на нерівний зростання корінних зубів.

Якщо у дітей не випав до семирічного віку ні один зуб, то їм також потрібна допомога фахівця. Можливо, доведеться зробити знімок ясен, щоб переконатися, що у дитини з появою корінних зубів все в порядку.

Коли зуби починають випадати до 4 років – це занадто ранній процес. Таке іноді виникає із-за отриманих травм, розвитку карієсу або спеціального розхитування. Оскільки раннє випадання сприяє появі на цьому місці вільного простору, то в нього поступово починають переміщатися сусідні зуби.

У такій ситуації, коли настає черга з’являтися постійного зуба, для нього просто немає місця, з-за чого він росте неправильно, криво. Неодмінно відвідайте дитячого стоматолога, коли у малюка занадто рано випадає зуб. Проблему необхідно вирішити, використовуючи протез, здатний замінити прогалину в ряду. Це пристосування попередить можливе зміщення сусідніх зубів.

Особливості зміни

У процесі зміни зубів у дитини іноді починають спостерігатися деякі проблеми. Одна з них – «акулячі ікла», коли корінні елементи прорізаються поруч з ще наявними молочними. Як правило, швидке поява постійних зубів допомагає прискорити випадання молочних. Однак коли 2 ряду спостерігаються більше трьох місяців – це вимагає консультації стоматолога.

Іноді в процесі зміни молочних зубів на постійні у дітей можуть з’явитися сильні болі, викривлення зростаючих кісткових утворень, набряклість ясен.

Щоб допомогти дитині в подібній ситуації, бажано дати йому болезаспокійливі засоби, рекомендовані вашим фахівцем. Причиною кривизни зубів часто буває занадто повільний ріст щелепи або шкідливі звички дитини, а саме смоктання пальця, ручки.

Терміни оновлення

Початком зміни молочних зубів постійними вважається вік 6-7 років. Скільки років буде протікати період оновлення – відповісти не зможе ні один стоматолог. Від моменту випадання першого молочного моляра у дитини до появи повного комплекту жувального апарату може пройти 5-8 років. Хоча у багатьох дітей цей процес закінчується приблизно до середини навчання в школі. Саме тоді останній тимчасовий зуб залишає ротову порожнину.

Ось скільки є основних причин, за яких спостерігається затримка цього процесу:

Отже, випадання дитячих перших зубів – природний процес, що не викликає ніяких захворювань у дитини.