Тільки для справжніх пані!

Коли грудна дитина починає сидіти

Коли грудна дитина починає сидіти

До п’ятимісячного віку дитина стає вже дуже рухливим і з великою цікавістю пізнає світ. Він легко вміє перевертатися на живіт і тримати іграшки. Розвиток кожної дитини відбувається індивідуально, однак існує приблизний вік, коли вони починають сидіти з підтримкою і без неї. Деякі діти в цьому віці роблять перші спроби сісти, що невимовно тішить батьків. І все ж, коли дитина починає сидіти?

Загальні відомості

Кожна мама цікавиться, в якому віці сяде її малюк. На думку лікарів, існують показники, яким має відповідати розвиток дитини. Так, наприклад, сісти він повинен приблизно до даного віку:

Проте не всі діти слідують цим графіком, хтось може мережу трохи раніше, а хтось — пізніше. На думку лікарів, у скільки місяців дитина починає сидіти, залежить від самого малюка, адже кожен розвивається індивідуально, і батькам не варто бити тривогу, якщо їх чадо не вписується в загальні стандарти.

Особливості дитячого розвитку

З моменту народження і приблизно до півроку дитина займає горизонтальне положення, і це абсолютно нормально, адже саме для цього в перші місяці життя і пристосований його хребет. Після народження хребетний стовп прямою і не має вигинів, як у дорослої людини. З віком хребет малюка набуває звичний нам вид, тобто формуються лордози і кіфози, які і відповідають за поставу під час ходіння або сидіння.

Спроба посадити дитину до того, як хребет знайшов потрібну форму (незалежно від того, якого віку), може призвести до його (хребта) викривлення.

Щоб малюк зміг присісти, його хребет і м’язи повинні бути повністю готові до цього. Повертання голови, перевертання на живіт – все це сприятливо позначається на фізичному стані спини.

Можна дитину присаживать спеціально?

Цим питанням задаються багато мами, і лікарі мають одну відповідь: спеціально цього в жодному разі робити не варто. Вся справа в тому, що для немовляти, тобто до віку шести місяців, вертикальне положення не природно. Тому, саджаючи малюка спеціально, ви ризикуєте нашкодити його здоров’ю та розвитку.

Кожен малюк робить перші спроби сісти тільки тоді, коли хребет і м’язи, що оточують стовбур, повністю готові до подібної навантаженні. Зазвичай м’язи досить міцні до напівроку, тільки після цього віку можна присаживать дитини.

Як стать впливає на вміння сидіти?

Існує думка, що хлопчики вчаться сідати швидше дівчаток, і тому присаживать їх можна раніше. Проте ця думка є помилковою, і статева приналежність не впливає на розвиток хребта, м’язового корсета і вміння сідати. Присаживать хлопчика або дівчинку до досягнення нею віку півроку – вкрай небезпечно.

Якщо ж новонароджена дівчинка сідає раніше покладеного віку, то в майбутньому це загрожує ускладненнями, так, наприклад, можлива деформація кісток тазу і, як наслідок, у майбутньому проблеми з репродуктивною системою жінки. Багато педіатри старшого покоління сходяться на думці, що дівчинку взагалі не варто присаживать, поки їй не виповниться 6-7 місяців. В даний час лікарі менш категоричні і не бачать великої проблеми, якщо дівчинка сама робить спроби сісти у віці 5-6 місяців.

На вміння сідати ніяк не впливає, якого дитина підлоги, а ось фізичний розвиток має пряме відношення до того, хто раніше здійснить спробу зайняти вертикальне положення.

Як зрозуміти, що організм дитини готовий сидіти?

Люблячі батьки дуже пильно стежать за кожним рухом свого чада і зазначають будь-які зміни в поведінці.

Деякі малюки розвиваються трохи повільніше, з небажанням перевертаються і сильно вередують, якщо це роблять за них. З-за відсутності активності їх м’язовий корсет і хребет зміцнюються повільніше, тому і присаживать таких дітей треба починати пізніше.

Інші діти з самого народження більш активні і рухливі, перевертаються, повертають голову в усі боки, енергійно рухають руками і ногами. Такі діти сідають раніше, а першу спробу сісти роблять, не досягнувши віку 6 місяців.

Але щоб бути спокійними і не нашкодити дитині, краще показати його педіатра, який точно скаже, чи готовий малюк займати вертикальне положення, або ще немає.

Комплекс вправ для м’язів спини

Дуже корисні і зміцнюють вправи для дитини. При досягненні дитиною віку 3 місяців можна починати займатися спеціальною гімнастикою, робити масаж і плавати у ванній. Такі вправи добре зміцнюють м’язовий корсет.

При досягненні 4 місяців можна починати вправи, що дозволяють дитині сісти. Виконувати їх необхідно на твердій поверхні.

Перша вправа. Необхідно вкласти дитину на тверду, рівну поверхню. Далі акуратно підняти його за ручки так, щоб попа залишилася на поверхні, а спина була на 45 градусів від неї. Затримати малюка в такому положенні на декілька секунд і повернути в колишнє положення.

Друга вправа. Перевернути дитину на живіт і підняти його, притримуючи однією рукою під грудьми, а інший – під ногами. Ніжки малюка уперти в свою груди. Малюк повинен дивитися вперед. Утримуйте його в такому положенні на декілька секунд і поверніться в попереднє положення.

Третя вправа. Покладіть дитину на рівну поверхню і акуратно потягніть своєю правою рукою за ліву. Ноги притискайте до поверхні вільною рукою. Але нехай малюк не сідає, просто дозвольте йому повисіти на ваших руках.

Четверта вправа. Притримуючи дитину, поставте його на стіл, однією рукою тримайте за ноги, а другий тримайте під животиком. Акуратно натиснувши на спину, нахиліть малюка вперед, після чого рукою підштовхніть під животик, щоб він випростався.

Всі вправи виконуються після консультації з лікарем і бажано, щоб досвідчена медсестра показала правильну техніку виконання.

Якщо під час присаживаний малюк починає вередувати і плакати, не варто продовжувати. По всій видимості, він ще не готовий. Можна буде повторити спробу, коли дитина проявить більше інтересу до навколишнього світу.

Деякі діти опираються сидячого положення досить довго, і перед тим як навчитися сідати, вони вже можуть щосили повзати і навіть вставати. В цьому немає нічого страшного, така поведінка – в межах норми. Однак рекомендується показувати чадо педіатра, щоб він міг оцінити, наскільки добре розвивається дитина.

Молоді мами часто переживають, якщо їх дитина розвивається не так, як до цього всі звикли, і сідає пізніше за своїх однолітків. Пам’ятайте, що кожна дитина індивідуальна і розвивається з тією швидкістю, якої необхідно саме йому, а любляча мама йому в цьому може лише трохи допомогти. Тому в якому віці він сяде, залежить в першу чергу від його фізичного стану.