Тільки для справжніх пані!

Йод як важливий мінерал в організмі людини

Йод як важливий мінерал в організмі людини

Нерідко в рекламі можна почути про те, як небезпечна нестача йоду в організмі, та про засоби, які заповнюють цей недолік. Цей мікроелемент у деякій кількості міститься в людському організмі. Дійсно потрібно його поповнювати? Як правильно це робити? Та й взагалі, навіщо необхідний йод в організмі людини? Давайте дізнаємося правду.

Скільки мікроелемента в нашому тілі?

В залежності від ваги і віку людини, кількість речовини в організмі може коливатися в середньому становитиме близько 25 мг. Хоча його так мало, цього достатньо, щоб управляти багатьма процесами. Так, його велика частина міститься в щитовидній залозі, і нестача цього мікроелемента в організмі, перш за все, шкодить цьому маленькому, але дуже важливого органу.

Навіщо щитовидній залозі стільки йоду? Просто кажучи, він потрібен для нормального формування гормонів, які відповідають за обмін речовин і перетворення надходять в організм поживних речовин в енергію, необхідну для життєдіяльності людини. Крім того, без цих гормонів неможливий ріст і розвиток дитини.

Проте вміст йоду доводиться не тільки на щитовидку. Хоча близько 60% речовини зосереджено в цій залозі, решта 40% розподіляються між такими структурами:

Трохи історії

Йод займає 53-ю позицію в періодичній таблиці Менделєєва і відноситься до неметаллам. Колір речовини у вільному стані між чорним і сірим, з фіолетовим відтінком. До речі, сама назва елемента в нашій мові походить від грецького і означає «фиалкоподобный».

Речовина відноситься до хімічно активних елементів, має виражений запах. Йод належить до досить рідкісним мікроелементів, так як його вміст в земній корі мінімально, а в формі мінералу він практично не зустрічається. В сучасній хімії вперше був отриманий в 1811 році, а описаний в 1815 році.

Серед рослинного світу найбільший вміст йоду приписується морським водоростям. Добування йоду з цих рослин вважається найбільш технологічно дорогим методом.

Функції в тілі людини

Хоча в порівнянні з іншими речовинами йоду в організмі людини дуже мало, його нестача може призвести до плачевних наслідків. Для чого йод потрібен нашому тілу? Які його функції?

 • Нормальний рівень йоду забезпечує постійну температуру тіла.
 • Білковий і жировий обмін можливий також завдяки цьому мінералу.
 • Швидкість проходження деяких хімічних процесів контролюється саме цим мікроелементом.
 • Без нього більшість вітамінів не засвоюються.
 • Розвиток дитини, як фізична, так і розумова, неможливо без йоду.
 • Нормальний вміст речовини в організмі дозволяє підтримувати в тонусі нервову систему.
 • Забезпечує вироблення деяких гормонів, важливих для забезпечення життя.
 • Нормальний рівень вмісту цього мікроелемента в організмі людини дозволяє підтримувати красу і здоров’я волосся, нігтів і зубів. Збільшувати кількість споживання йоду радиться в періоди високої розумової навантаження. Також він необхідний, щоб завжди бути у відмінній формі, адже ця речовина сприяє спалюванню жирів і перетворення їх в здорову м’язову тканину.

  Як забезпечити себе потрібною кількістю

  Хоча фармацевтика прагне нав’язати нам синтетичні вітаміни, краще звернутися до природних джерел цієї речовини. По-перше, чимало таких джерел, а по-друге, такий йод краще засвоїться організмом.

  У добу людині потрібно від 120-150 мкг речовини (у середньому). Брак мінералу починається тоді, коли в тіло надходить менше 10 мкг йоду протягом тривалого часу. При вагітності потреба в мікроелементі зростає, так як тіло матері повинне забезпечувати корисними речовинами не тільки себе. Однак в добу в організм має надходити понад 300 мкг. В іншому випадку можуть розвинутися захворювання, пов’язані з надлишком йоду. Саме тому не варто захоплюватися прийомом вітамінних комплексів, адже основна потреба в речовині покривається через їжу.

  Їжа насправді може заповнити потребу в йоді. Щоб не відчувати його нестачу, намагайтеся регулярно вживати в їжу такі продукти:

  Коли цінного мікроелемента не вистачає

  Стани, пов’язані з нестачею йоду, лікарі описують як недолік або дефіцит. Брак елемента може бути викликана такими причинами:

  Важливо намагатися завжди підтримувати вміст йоду в організмі на потрібному рівні. Це дозволить уникнути багатьох проблем, зокрема, з щитовидною залозою.

  Можна визначити брак цінного мінералу на початковій стадії? Так, можна. Для цього зверніть особливу увагу на наявність таких симптомів, пов’язаних з деякими внутрішніми відчуттями.

 • Почастішали головні болі, мігрені.
 • Періодично стала турбувати безсоння.
 • Психологічний стан стало нестабільним, з’явилося нервове напруження.
 • Зменшився інтерес до життя, знизилася активність.
 • Стали помітні погіршення пам’яті, здатність концентруватися на чомусь важливому.
 • Після нічного сну немає відчуття свіжості і відпочинку.
 • Також визначити брак йоду можна, звернувши увагу на наступні зовнішні симптоми.

 • Стан волосся, нігтів і шкіри різко погіршився.
 • По ранках і протягом дня стали набрякати кінцівки, з’явилися мішки під очима.
 • Без видимої причини з’явилася зайва вага.
 • Не Можна сказати, що нестача йоду позначається тільки на одному органі або системі. По суті, від цього починає страждати весь організм, і кожен орган працює «на межі». У зв’язку з цим також можуть з’явитися такі симптоми:

  Особливу небезпеку недолік йоду становить для майбутніх мам. Це може викликати недорозвиненість малюка, відставання у розвитку, вроджені вади, зрив вагітності. Дуже важливо при перших ознаках нестачі йоду в організмі звернутися за кваліфікованою консультацією.

  Надлишок теж проблема

  Надлишок цього мікроелемента зустрічається вкрай рідко. Найчастіше це пов’язано з тим, що людина працює на підприємстві, тісно пов’язаному з його виробленням. У разі надлишкового вмісту речовини можуть розвинутися наступні симптоми:

  Якщо регулярно піклуватися про свій організм і стежити за збалансованістю харчування, всіх цих проблем можна уникнути. Будьте помірковані і здорові!  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Йод в організмі людини і утримуючі його продукти

  Зміст статті: Для чого він потрібен? Нестача і надлишок Як засвоюється мікроелемент? Морська капуста Інші джерела мікроелемента Каші і багато що інше Щоб людський організм функціонував без збоїв, його потрібно…

  Цікаві факти про користь і шкоду оцту

  Зміст статті: Основні різновиди Синтетичний продукт Яблучний сорт Винний сорт Рисовий Бальзамічний оцет Позитивний вплив на організм Широке застосування Не знайти у світі господиню, яка б ніколи не використовувала оцет….

  Імбир з лимоном і медом: рецепт для зміцнення здоров’я

  Зміст статті: Від яких недуг допомагає імбир з добавками? Імбир і лікування застуди Рецепти для очищення судин Схуднення з коренем імбиру і лимоном Про користь меду та лимона відомо давно….