Тільки для справжніх пані!

Герпес у дітей: як виявляється, чим небезпечний і потрібно його лікувати?

Герпес у дітей: як виявляється, чим небезпечний і потрібно його лікувати?

Застуда на губах, з’являється у дитини, зазвичай не викликає у батьків особливого занепокоєння і не вважається чимось небезпечним. Однак насправді подібним чином часто проявляє себе один з найбільш поширених вірусів – вірус герпесу, який, до речі, може виявлятися не тільки в області рота, але і на інших ділянках тіла. Всупереч поширеній думці про те, що це захворювання не несе в собі особливої небезпеки, дитячий герпес може завдати чимало шкоди здоров’ю дитини, тому дуже важливо вчасно помітити симптоми хвороби і провести правильне лікування.

Що потрібно знати про дитячому герпесі

У природі існує близько 200 видів герпесвірусів, але особливу небезпеку для дітей представляють 8 типів герпесной інфекції. До них відносяться:

 • Вірус простого герпесу (ВПГ) 1 типу. Це саме той різновид патогенного мікроорганізму, яка провокує всім відому «застуда» на губах – поодинокі або множинні пухирці з рідким вмістом. Нерідко такі бульбашки виникають і на слизовій оболонці рота і горла, викликаючи стоматити, гінгівіти, герпесную ангіну. З-за високої зараження вірусу може розвиватися офтальмогерпес, що вражає повіки і область навколо очей.
 • Вірус простого герпесу 2 типу. Відомий також як генітальний герпес. Хоча це захворювання відносять до інфекцій, що передаються статевим шляхом, не варто думати, що воно не може виникнути у маленьких дітей: дитина ризикує заразитися вірусом під час свого народження, проходячи по родових шляхах інфікованої генітальним герпесом матері.
 • ВПГ 3 типу (Варіцелла Зостер). Даний вид вірусу проявляється розвитком вітряної віспи – однією з найбільш частих «дитячих інфекцій». У більш старшому віці може провокувати рецидивуючий оперізувальний лишай.
 • ВПГ 4 типу (вірус Эппштейна-Бар). У цьому випадку вірус герпесу у дитини може викликати розвиток гострого інфекційного мононуклеозу – захворювання, вкрай небезпечного для маленьких дітей і здатного викликати численні ускладнення.
 • Цитомегаловірус (ВПГ-5) – найпоширеніший вид інфекції поряд з вірусом простого герпесу 1 і 2 типів – вважається, що ним заражено понад 90% світового населення.
 • Вірус простого герпесу 6 і 7 типів. Ці види герпесу у дітей вивчені ще дуже слабко, але вже зараз відомо, що вони можуть провокувати розвиток псевдокраснухи (розеола) – гострого інфекційного дитячого захворювання.
 • Відносно недавно був відкритий 8 тип герпесу у дітей. Хоча про нього теж відомо ще дуже мало, багато хто дослідники з упевненістю заявляють, що цей герпесвірус здатний викликати саркому Капоші – множинні злоякісні утворення на шкірі.

  Вважається, що діти схильні до зараження герпесной інфекції набагато сильніше, ніж дорослі. Причини цього криються в першу чергу в недостатньо сильної імунної системи дітей.

  З іншого боку, можливість інфікування в дитячому віці сильно збільшується і тому, що малюки рідко дотримуються правил особистої гігієни і з легкістю заносять збудника інфекції з шкірних покривів на слизові оболонки рота, очей і носа.

  У переважній більшості випадків вірус простого герпесу у дітей передається контактно-побутовим шляхом – від хворої людини або при контакті з зараженими поверхнями. На другому місці – вертикальний шлях зараження, тобто від матері до дитини. В окремих випадках інфекція у дітей передається повітряно-крапельним шляхом.

  ДО ГРЗ «застуда» на губах не має ніякого відношення. Уважні батьки можуть помітити, що нерідко їх малюк ходить з неприємними бульбашками на обличчі, навіть коли на вулиці літо. Єдине, що пов’язує небезпечний вірус із звичайними простудними захворюваннями, – ослаблений імунітет, на тлі якого нерідко загострюється герпес.

  Лікарі досі не знають, як вилікувати герпес. Це означає, що вірус, одного разу потрапивши в організм, назавжди залишиться в ньому і буде періодично проявлятися при зниженні імунітету.

  Чим небезпечний герпес для дітей?

  Самі по собі герпесвіруси не несуть великої небезпеки для дітей. В деяких випадках вони «мирно живуть в організмі свого носія, стримувані природним імунітетом, та ніяк не проявляють себе протягом багатьох років. Але як тільки вірус герпесу отримує можливість для активних дій, він стає здатний викликати різні захворювання і провокувати серйозні ускладнення, аж до летального результату. Особливо небезпечні ускладнення, що стосуються нервової системи і мозку: вони можуть позбавляти дитину рухливості і значно погіршувати його розвиток.

  Герпес у дітей до року виникає рідко, якщо тільки вони не були інфіковані під час пологів: у віці до 12 місяців маленький організм зберігає антитіла, отримані від матері в період внутрішньоутробного розвитку. А ось під час вагітності ризик зараження і розвитку ускладнень у плода особливо високий, якщо мати вперше у своєму житті зіткнулася з герпесной інфекцією.

  У цьому випадку у немовляти найчастіше виникають серйозні вади розвитку ще до появи на світ.

  Щоб уникнути можливих ускладнень, слід дуже уважно поставитися до появи ознак герпесу у дітей і своєчасно провести правильне лікування.

  Як проявляється хвороба?

  Герпес на тілі у дитини може виникнути практично в будь-якій області – в залежності від того, яким типом вірусу викликане захворювання. Так, герпес на обличчі у дитини виникає при зараженні ВПГ-1, а при інфікуванні ВПГ-3, ВПГ-5 і ВПГ-6 характерні висипання будуть розташовуватися і на корпусі, і на голові, і на кінцівках.

  При виникненні того чи іншого типу герпесу у дітей симптоми теж будуть відрізнятися. Яскравий прояв герпесной інфекції – сверблячі хворобливі бульбашки з водянистим вмістом, які в міру розвитку хвороби лопаються, покриваються корочками і поступово гояться. Вони, як правило, з’являються на губах, в порожнині рота або на геніталіях. Однак далеко не всі типи вірусу мають такий симптом: цитомегаловірус і Эппштейн-Бар, наприклад, можуть протікати і без шкірних висипань.

  У той же час ВПГ-4 і ВПГ-5 можна запідозрити, якщо у дитини починають з’являтися численні прозорі бульбашки по всьому тілу і одночасне збільшення лімфатичних вузлів.

  Червонувата висип без вмісту супроводжує розеолі. Найбільш характерна поява цього типу герпесу у дитини до року. Ніякого дискомфорту висипання малюкові не доставляють, але зате завжди супроводжуються сильним підвищенням температури, що свідчить про активну роботу вірусу в дитячому організмі.

  Взагалі температура досить часто підвищується при первинному зараженні, а при наступних рецидивах цей симптом може не виявитися взагалі. Інші характерні ознаки теж зазвичай кілька слабшають.

  Як усунути герпес у дитини?

  На сьогоднішній день лікування герпесу у дітей спрямоване виключно на придушення активності вірусу, так як засобу, що дозволяє раз і назавжди усунути збудника інфекції з організму, поки не існує. Щоб зрозуміти, як лікувати інфекцію у дитини, необхідно в першу чергу відвідати лікаря і здати необхідні аналізи, щоб виявити збудника хвороби.

  Відповідаючи на питання, чим лікувати герпес у дітей, медики пропонують скористатися противірусними засобами. Вважається, що по-іншому «втихомирити» вірус не вийде. Самостійно призначати своєму малюкові будь-які ліки, звичайно ж, не варто, щоб не спровокувати погіршення стану дитини і не викликати появу побічних ефектів.

  Також дуже важливо знати, як лікувати герпес у дітей зовнішньо – це допоможе швидше позбутися від хворобливих бульбашок і полегшити перебіг захворювання. Тут допустимо застосовувати і народні засоби – алое, прополіс, календулу, звіробій та інші. Так, свежесрезанным листочка алое кілька разів на день протирають герпесні бульбашки, а потім і виразки, які утворюються на цьому ж місці. Активні речовини рослини знезаражують уражену область, не допускаючи загострення запального процесу, і прискорюють загоєння тканин.

  Поряд з медикаментозними заходами, спрямованими на придушення активності патогенних мікроорганізмів і усунення зовнішніх проявів, необхідно обов’язково зміцнювати імунітет дитини. Для цього потрібно стежити за тим, щоб він отримував достатню кількість вітамінів, багато рухався і проводив багато часу на свіжому повітрі. В якості допоміжних імуномодулюючих засобів допускається використовувати цілющі настої – наприклад, відвар ромашки, плодів шипшини.

  Не допускайте переохолодження дитини і вчасно лікуєте навіть самі незначні на перший погляд болячки, так як вони здатні погіршити роботу імунної системи.

  Не варто забувати, що хороший імунітет – це також і відмінна профілактика герпесу у дітей, адже діти зі слабким рівнем захисних сил інфекцією заражаються набагато частіше. Тому зміцненням організму слід займатися не тільки в період гострої фази хвороби або її рецидиву, але й протягом усього року.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Все, що потрібно знати батькам про кашель у дитини-немовляти

  Зміст статті: Простудні захворювання Види кашлю Інші причини Народні методи лікування Профілактика Для будь-якої мами немає події сумніше, ніж хвороба її дитини. А якщо захворіла дитина, тут і зовсім починається…

  У скільки місяців можна починати садити хлопчиків

  Зміст статті: Допомагати йому або чекати? Ознаки нормального розвитку Гімнастика для зміцнення хребта Коли в родині з’являється перша дитина, батьків турбує безліч питань, пов’язаних з його розвитком, особливо в перший…

  У скільки місяців можна і найкраще садити дівчаток

  Зміст статті: У чому небезпека Методики Індивідуальна особливість Висновок Народження дитини – це завжди радісна подія в родині, хоч і клопітка. Батькам необхідно заздалегідь підготуватися до появи майбутнього малюка. Бажано…