Тільки для справжніх пані!

Для чого потрібен і чим корисний вітамін А?

Для чого потрібен і чим корисний вітамін А?

Вітаміни і мінерали вкрай важливі для правильного функціонування людського організму. При нестачі хоча б одного з них в роботі органів і систем починаються різні збої. Це призводить до виникнення різноманітних захворювань.

Багато речовини, що не виробляються в організмі людини, їх можна отримати тільки з продуктів харчування. Тому необхідно постійно стежити за своїм раціоном і його різноманітністю. Також важливо знати, скільки саме того чи іншого речовини потрібно отримувати щодня.

Одним з найбільш необхідних для організму є вітамін А. Речовини, які належать до цієї групи, називаються каратиноїди, їх загальна кількість – понад 500.

Найвідомішими з них є вітамін а і бета-каротин. Перший міститься в продуктах тваринного походження, а другий – в рослинних. Необхідно розібратися, чим корисний вітамін А для організму людини і до яких наслідків може привести його недолік або надлишок.

Гідності вітаміну

А – жиророзчинний вітамін. Це означає, що для його розщеплення необхідні жири. В іншому випадку лише невелика частина речовини засвоюється. За рахунок цього він має властивість не відразу виводитися з організму, а накопичуватися в ньому. Цей факт має свої плюси і мінуси. Наприклад, необов’язково щодня включати в своє меню продукти, в яких є цей вітамін. Але з іншого боку, важливо знати, для чого корисний вітамін А, якщо вживати його систематично і у великих кількостях, то надлишок може привести до негативних наслідків для здоров’я.

Вітамін А, в першу чергу, важливий для нормального протікання відновних, окислювальних процесів в організмі, а також синтезу білка. Він є одним з найпотужніших антиоксидантів, сприяє збереженню молодості практично всіх органів.

Каротиноїди також нормалізують процеси метаболізму і впливають на підтримання на одному рівні ваги тіла. Їх кількість в організмі безпосередньо позначається на стані імунної системи. Вони перешкоджають розвитку інфекційних і простудних захворювань. Крім цього, бета-каротин вкрай необхідний для дитячого організму, оскільки потрібно для формування кісток, зубів.

Також всім відома користь вітаміну А для зору. Особливо його потрібно вживати тим, хто погано бачить у темряві. Це захворювання називається «куряча сліпота». Крім того, вітамін А перешкоджає пересихання слизових оболонок очей. Він зводить до мінімуму розвиток сліпоти і виникнення катаракти. Також він сприяє поліпшенню зору загалом.

Бета-каротин допомагає боротися з розвитком і виникненням онкозахворювань і всіляких новоутворень. Він перешкоджає появі проблем з серцево-судинною системою. Крім того, вітамін чинить позитивний вплив на органи ШКТ, дихання і т. п.

Жінкам важливо знати, що кількість каратинов в організмі безпосередньо відбивається на зовнішньому вигляді. Вітамін А впливає на стан шкіри, волосся, нігтів, із-за чого він часто входить до складу різних косметичних засобів. Бета-каротин забезпечує пружність і еластичність шкіри, міцність нігтів і блиск волосся.

Також цей вітамін значно знижує можливість появи різних захворювань і подразнень. Крім того, він прискорює процес регенерації і загоєння ран, ушкоджень на шкірі, зменшує зморшки, сприяє виробленню колагену і усуває сухість покривів. Щоб уникнути таких косметичних дефектів, необхідно вживати в їжу кілька тижнів поспіль багаті вітаміном А продукти. В результаті ви побачите, що стан шкіри і волосся помітно покращився.

Наслідки нестачі і переисбытка

Норма вітаміну А в добу для здорової дорослої людини становить близько 800 – 1000 мкг. При різних захворюваннях ця кількість може бути збільшено втричі. Дітям щодня потрібно вживати від 300 до 1000 мкг. Цей параметр залежить від віку дитини, підлоги і його активності.

Вітамін А необхідний для повноцінної життєдіяльності людського організму в цілому, а також окремих його систем і органів. Однак, він відноситься до розряду тих речовин, надлишок яких, так само, як і нестача, може призвести до серйозних наслідків для здоров’я. З цієї причини вкрай важливо не допускати ні того, ні іншого відхилення.

Нестача вітаміну А в організмі можна визначити за деякими характерними симптомами:

При наявності будь-якого з цих ознак необхідно збільшити в раціоні кількість продуктів з хорошим вмістом ретинолу і бета-каротину.

Передозування ж характеризується наступним:

Також при надлишку в організмі даної речовини з’являється нудота, слабкість, збільшується печінка. При вживанні великої кількості рослинної їжі, багатої бета-каротином, шкіра може придбати помаранчевий відтінок.

Вагітним жінкам потрібно бути обережними з цим вітаміном і не допускати його надлишку в організмі. Передозування може викликати викидень або виникнення різних вад і порушень у розвитку плоду, призвести до різноманітних патологій.

У чому міститься вітамін А?

Найбільше вітаміну А зосереджено в риб’ячому жирі, печінці, молоці. Однак, так як користь цих продуктів викликає великі сумніви, слід звернути увагу на рослинну їжу, в якій міститься бета-каротин. Найбільша його кількість знаходиться в моркві, батате, гарбузі, шпинаті. Цей вітамін практично не втрачається під час термічної обробки. Тому овочі можна нетривалий час запікати, варити, якщо в цьому є необхідність. Бета-каротин в них збережеться в повному обсязі.

Треба не забувати, що вітамін А засвоюється тільки при наявності жиру, з-за чого овочі необхідно заправляти рослинною олією. Також слід враховувати, що ретинол не засвоюється в повному обсязі при дефіциті в організмі цинку, вітамінів Е і В4. Рекомендується приймати їх разом і стежити за наявністю в раціоні всіх важливих речовин.Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Дієта для зниження рівня холестерину в крові

Зміст статті: Холестерин – друг або ворог? Принципи дієти Продукти, що підвищують холестерин Рятувальники, сприяють зниженню холестерину Варіанти меню для зниження холестерину Давно доведено, що надлишок холестерину в крові згубно…

Дієта для живота і боків: у пошуках чудесного рецепта

Навіть ті, хто без кінця шукають ефективні дієти і ніколи не отримують очікуваного результату, продовжують вірити в диво. Спробуємо розкрити секрети і міфи боротьби з жировими відкладеннями. Незважаючи на те…

Гречана каша: як правильно зварити царицю круп

Зміст статті: Як вибрати гречку Підготовка гречаної крупи Загальні правила варіння каші Рецепти варіння каші гречаної Гречана каша – страва з історією, особливо в країнах слов’янського світу. В Росії і…