Тільки для справжніх пані!

Чому паморочиться голова? Причини запаморочення

Чому паморочиться голова? Причини запаморочення

Зміст:

Голова може піти не тільки з причини закоханості, успіху або тривалого катання на каруселі. Запаморочення хоча б раз у житті відчував кожна людина, що піддався сильному стресу, перетрудившийся на роботі або просто здійснив поїздку у якому-небудь виді транспорту.

Буває, що такий стан виникає внаслідок попадання в організм отруйних речовин, а іноді досить просто різко змінити позу, щоб відчути, як «світ обертається навколо». Що це за відчуття і небезпечно воно?

У більшості випадків, запаморочення – явище тимчасове і безпечні, але якщо воно повторюється систематично, то це вже більш ніж серйозний привід для звернення до лікаря.

Запаморочення: що це таке, які існують види

Запамороченням прийнято називати стан, при якому людині здається, що все знаходяться навколо нього предмети переміщуються або він сам рухається в просторі «вкругову». Щоб достеменно встановити, з якої причини відбувається запаморочення, необхідно дізнатися, які фактори впливають на його появу, і не є воно провісником якого-небудь захворювання.

Всі запаморочення класифікуються на Системні і несистемні. Якщо в роботі вестибулярного апарату стався збій, то подібні запаморочення в медичних колах прийнято вважати системними. Несистемні – це патологічні стани, виникнення яких спричинено різними факторами.

Наприклад, гіпоглікемією, добре відому шанувальникам жорстких дієт і цукрового діабету. Але це далеко не єдина причина, оскільки в ролі провокатора може виступити стрес, перевтома, неправильна робота серця, кисневе голодування мозку, тепловий удар, анемія, алкоголь, наркотики, нікотин.

Системні запаморочення (вертиго) прийнято ділити на:

 • Центральні. Симптоми можуть турбувати пацієнта протягом багатьох місяців, а для встановлення справжніх причин такого стану потрібна кваліфікована діагностика. Підставою для появи запаморочень подібного роду можуть послужити травми (черепно-мозкові або хребта), а також хвороби головного мозку, включаючи інфекційні та онкологічні. Тобто, будь-які патології кори і стовбура мозку. Отруєння та інсульти (крововиливи) теж входять в цю групу.
 • Периферичні. Відмітна особливість нападів такого виду – їх раптовість, невелика тривалість за часом, висока інтенсивність і ймовірність порушення рівноваги, причому настільки, що людина запросто може впасти. Периферичні запаморочення мають «очну» або «вушну» природу, тобто, з’являються з-за патологій органів зору та слуху. Наприклад, це: параліч очних м’язів, сірчана пробка, поразки внутрішнього вуха або євстахієвої труби та ін.
 • Крім того, запаморочення подібного виду може спровокувати різко змінене положення тіла, морська хитавиця, швидке миготіння предметів або невідповідність їх розмірів (коли людина дивиться на них з великої висоти).

  Чому паморочиться голова, нудить, темніє в очах, хитає здорової людини

  Перевтома

  Сучасні люди змушені жити в шаленому ритмі, а це: неправильне харчування (а то і недоїдання), недосипання, інтенсивний робочий графік, насичені подіями дні і відсутність відпочинку. Все це запросто може стати причиною запаморочення, і такий стан, якщо періодично не давати своєму організму хоч яку-небудь перепочинок, може перейти в хронічну форму.

  Голодування або недостатнє харчування

  Дана проблема характерна не тільки для людей, які не мають коштів для забезпечення собі повноцінного харчування, але і для офісних працівників, які замінюють обід і вечеря на так звані перекуси. Деякі і зовсім – задовольняються чорною кавою без цукру.

  Проміжки між прийомами їжі можуть бути досить тривалими, а це означає, що мозок відчуває дефіцит глюкози, що нерідко служить причиною запаморочення або ще гірше – голодної непритомності. До речі, прихильникам безвуглеводних дієт дуже добре знайоме почуття, коли голова йде обертом, а ноги підкошуються. Буває досить шматочка шоколадки, щоб усунути це явище.

  Стреси

  На кожну стресову ситуацію людський організм завжди реагує однаково – викидом адреналіну. Цей гормон має властивість звужувати судини і підвищувати тиск. Крім цього, адреналін перешкоджає надходженню кисню до мозку, що провокує кисневе голодування, і як підсумок – виникає запаморочення.

  Бувають ситуації з розряду «навпаки»: людина, котра тривалий час перебуває в приміщенні, виходить на свіже повітря і відчуває запаморочення, іноді і дуже сильне. Недарма існує такий вислів, як: «сп’яніти від морозу».

  Шкідливі звички

  Кожен курець знає, що якщо вранці дуже швидко викурити сигарету, то може запаморочитися голова. Людина, яка хоча б раз в життя пробував алкоголь (а є й ті, хто, доживши до поважних років, не збираються цього робити), також відає, що від дози спиртного предмети навколо можуть не тільки двоїтися і троиться, але і обертатися. Такий стан пояснюється просто: нікотин і алкоголь негативно впливають на мозкові центри, відповідальні за рівновагу і координацію, і викликають спазм судин.

  Реакція на лікарські препарати

  У кожної анотації на медпрепарати вказані можливі побічні ефекти після їх прийому, і в цьому переліку є запаморочення. Особливим «підступністю» відрізняються заспокійливі препарати і транквілізатори, адже вони впливають на нервову систему. Також, голова може піти обертом від сильних антисептиків, антибіотиків і противоаллергенов. Спровокувати запаморочення може або індивідуальна непереносимість, або передозування.

  Різкі рухи або швидке переміщення

  Буває, що орган рівноваги не встигає перебудуватися, коли людина спочатку планує повернутися в одну сторону, а повертається в абсолютно іншу. Із-за такої «передумчивости» він може навіть впасти.

  Катання на каруселях, «російських гірках» та інших атракціонах у багатьох людей викликає запаморочення, а для деяких морську подорож, авіапереліт або поїздка в автомобілі стає сущим пеклом. Дане явище прийнято називати кинетозом або синдром заколисування.

  Порушення фокусування погляду

  Деякі люди не можуть їздити на швидкісних поїздах, з причини того, що картинка за вікном змінюється з запаморочливою швидкістю, і погляд не може сфокусуватися. Але є й ті, хто боїться висоти через ймовірності появи запаморочення.

  Якщо дивитися вдалину дуже тривалий час, то це призводить очні м’язи в стан розслаблення, а якщо перевести погляд на об’єкти, розташовані на більш близькій відстані, то виникне відчуття, що вони крутяться, як на каруселі.

  Хвороби вуха

  Запалення внутрішнього і середнього вуха негативно впливають на вестибулярний апарат. До їх числа відносяться отити і лабиринтити. При запаленні відбувається збільшення тканин, які тиснуть на внутрішнє вухо, де і розташований вестибулярний апарат, який подає в мозок неправильні сигнали про положення тіла. Це дезорієнтує хворого і йому здається, що всі навколо обертається. Проблема усувається шляхом зняття запалення.

  Хвороба Меньєра

  Підвищення внутрішньовушного тиску провокує збільшення у внутрішньому вусі об’єму рідини. Процесу притаманне неприємне протягом – з втратою рівноваги, блювотою і нудотою, може з’явитися відчуття закладеності вух, і само собою – запаморочення. Якщо хвороба Меньєра не лікувати, то людина зовсім скоро не зможе самостійно пересуватися, а його хода буде нагадувати ходу п’яного.

  Хвороби головного мозку, що викликають запаморочення

  Існує кілька десятків захворювань, які можуть послужити причиною появи синдрому вертиго. Для призначення правильного лікування, необхідно визначити захворювання, що можливо лише в клінічних умовах.

  Необов’язково пацієнтові повинно бути прописано медикаментозне лікування, адже існують проблеми, переборні шляхом проведення регулярних тренувань вестибулярного апарату, зміни способу життя дотримання дієти.

  Але в особливо важких випадках можна обійтися і без хірургічного втручання. Примітно, що запаморочення є симптомом багатьох захворювань (розсіяний склероз, патології нервової системи та органів зору тощо).

  Злоякісна або доброякісна пухлина мозку

  Новоутворення чинить тиск на певні ділянки головного мозку, в результаті погіршуються його функції, і порушується кровообіг. Внутрішньочерепний тиск підвищується через появу набряку, і запаморочення у таких хворих часто виникає раптово. В ході цієї атаки людині здається, що у нього земля йде з-під ніг або він летить у безодню. Іноді ці недуги проявляють себе параліч лицьових м’язів, косоокістю і глухотою (на одне або обидва вуха).

  Епілепсія

  Це не тільки припадки, але і сильні запаморочення, які, до речі, припадків передують. Спочатку у хворого починає сильно крутитися голова, потім німіють лицьові м’язи, а погляд стає безглуздим (при зовнішньому спокої). Якщо пацієнту поставлений діагноз «скронева епілепсія», то судомних нападів у нього не буде, і запаморочення стане одним-єдиним симптомом.

  Шийний остеохондроз

  Якщо людина, що страждає недугою, спав у незручній позі, то майже напевно весь наступний день у нього буде крутитися голова. Це відбувається тому, що нервові закінчення в міжхребцевих дисках і шийних хребцях пошкоджуються.

  Мігрень

  З-за неї голова не тільки болить, але і крутиться. Дане відчуття має властивість зростати, коли хворий хоче підняти/опустити голову, заговорити, вчинити яку-небудь дію, навіть найпростіше, або просто перевести погляд на інший предмет. Примітно, що найчастіше мігрень на роль своєї жертви вибирає жінок.

  Паморочиться голова від зниженого або підвищеного тиску

  Запаморочення може виникати внаслідок зміни артеріального тиску. Причому як у бік підвищення, так і убік зниження.

  Чому паморочиться голова при зниженому тиску і що робити

  Гіпотонія може виникнути через зневоднення або знесолення організму. Внутрішні та зовнішні кровотечі, юний вік, спадковість, ускладнення після захворювань – це лише деякі фактори, що провокують зниження тиску, і цей процес нерідко супроводжується запамороченнями.

  Якщо паморочиться голова, значить, людина перевтомився і йому потрібен відпочинок. У жінок такий стан нерідко віщує швидку менструацію або майбутню мігрень. Часто процес супроводжується нудотою, блювотою, тахікардією, підвищеним потовиділенням.

  Якщо немає можливості відвідати лікаря, то можна прийняти будь-які ліки, що містить кофеїн, випити міцного солодкого чаю або кави, з’їсти бутерброд з сиром та маслом, але найкраща панацея від такої біди – спокійний, здоровий сон в провітреному приміщенні.

  Підвищений тиск і запаморочення

  Якщо людина хвора на гіпертонію, то це значить, що він може стати жертвою інфаркту, інсульту і цілого переліку інших захворювань. Коли у такого хворого раптом виникло запаморочення, то потрібно негайно взяти тонометр і виміряти йому тиск. Якщо показники підвищені, значить, потрібно приймати термінові заходи.

  Примітно, що давати які-небудь ліки повинен тільки лікар, якщо при хворому не виявилося ніяких препаратів. Якщо сильно паморочиться голова при підвищеному АТ, то можна скористатися народним рецептом – абсолютно нешкідливим і дієвим: необхідно широко розкрити очі і не закривати їх. Кажуть, що ця «штучно викликана Базедова хвороба» дозволяє уникнути втрати свідомості.

  Інші випадки

  Якщо у людини з нормальним тиском періодично з’являється запаморочення, то не виключено, що це так проявляється вегето-судинна дистонія або інше захворювання, не пов’язане з гіпотонією або гіпертонією. Є люди, які намагаються не помічати підвищеного тиску, але коли воно починає «скакати», то це нерідко викликає запаморочення.

  Болі в животі та запаморочення — чи є зв’язок?

  Якщо захворів живіт, і без того неприємний процес супроводжується запамороченням, то треба неодмінно сходити в поліклініку на прийом до фахівця, оскільки подібний симбіоз може бути тривожним симптомом. За такої проблеми не виключені: блювота, підвищення температури, нудота і загальне нездужання.

  Отруєння

  Для цього достатньо поїсти несвіжих продуктів, особливо м’ясних. Жертву харчового отруєння мучить діарея, запаморочення, висока температура, слабкість, біль у животі.

  Але отруєння може спровокувати не тільки недоброякісна їжа, але й передозування лікарськими препаратами, вживання неякісного алкоголю або якісного, але у великих кількостях.

  Всі перераховані вище симптоми – це захисна реакція організму токсини, і щоб йому допомогти нейтралізувати шкідливі речовини, потрібне втручання кваліфікованих медиків.

  Дисбактеріоз

  Ранній етап дисбактеріозу протікає безсимптомно, і перші ознаки порушення роботи кишечнику з’являються на другій стадії. На третьому етапі запалюється слизова кишечника, а на четвертому – починаються: слабкість, тремтіння кінцівок, запаморочення, непритомність. Всі ці ознаки говорять про те, що якісний склад мікрофлори сильно змінився, і потрібно негайно відновлювати баланс.

  Гастрит

  Різі в животі, що супроводжуються головними болями і запамороченнями – це гастрит. Факт наявності захворювання можна встановити після діагностики. Не треба намагатися заглушити цей біль анальгетиками. Будь-який лікар-гастроентеролог скаже, що вони неефективні і пацієнту потрібно медикаментозне лікування гастриту, а також прийом вітамінів і загальнозміцнюючих засобів.

  Токсикоінфекція

  Стафілокок і клостридія – це бактерії, які при попаданні в людський організм викликають сильні шлункові болі. Від цього у людини падає тиск, темніє в очах, холодіють кінцівки. У деяких випадках починаються запаморочення. Вирішити цю проблему можна за добу, але її «відлуння» зберігаються тривалий час.

  Інші причини запаморочення

  Існують і інші причини появи запаморочення. Серед них:

 • Менструація.
 • Панкреатит.
 • Менінгіт.
 • Виразка шлунка і 12-палої кишки.
 • Черепно-мозкові травми.
 • Хвороба Паркінсона.
 • Грип (в тому числі, і кишковий).
 • Паморочиться голова під час вагітності: норма чи патологія

  Якщо явище періодично дає про себе знати у період вагітності, то не треба лякатися: запаморочення з’являються і на ранніх термінах, і на пізніх, головне, не допустити непритомності. З яких причин у вагітної жінки паморочиться голова:

 • Токсикоз.
 • Збільшення об’єму матки (призводить до збільшення тиску на судини).
 • Пережиму порожнистої вени.
 • Дифузне збільшення щитовидної залози.
 • Проблеми з серцем (зростання плоду провокує зміну положення серцевого м’яза з вертикального на горизонтальне).
 • Різкі рухи і швидка зміна положення тіла.
 • Анемія.
 • Недолік корисних речовин в їжі.
 • Ряд фізіологічних змін, що відбуваються в організмі жінки через її «цікавого положення».
 • Внутрішньоутробна загибель плода.
 • Паморочиться голова у дитини — коли бити тривогу

  Зовсім маленькі діти не завжди можуть показати і пояснити, що і де болить. Якщо мамі вдалося з’ясувати, що у дитини паморочиться голова, то вона повинна звернути на це увагу. Оскільки запаморочення часто є симптомом якого-небудь захворювання, провісником головного болю або вірною ознакою перевтоми (що притаманне школярам).

  Подібні стани нерідко виникають у підлітків в період статевого дозрівання, що пояснюється гормональними змінами в організмі. Але краще зайвий раз зводити дитину до лікаря, ніж потім картати себе все життя.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Тріщини на п’ятах: причини, лікування в домашніх умовах

  Зміст: Яким чином з’являються тріщини на п’ятах Чому з’являються тріщини на п’ятах: причини захворювання Лікування тріщин п’ят у домашніх умовах аптечними засобами Що можна придбати в аптечній мережі Як лікувати…

  Як позбутися запорів — причини, лікування в домашніх умовах

  Зміст: Причини запорів Причини запорів у здорової людини Захворювання, що супроводжуються запорами Лікування запорів у домашніх умовах Ліки від запорів Як позбутися від запорів швидко і легко народними засобами Як…

  Грибок нігтів на ногах – 50 варіантів лікування грибка нігтів в домашніх умовах

  Зміст: Що таке грибок нігтів на ногах: симптоми + фото Причини появи грибка на нігтях Ліки для лікування грибка нігтів Мазі і крему Лаки проти грибка Місцеві антисептики Народні засоби…