Тільки для справжніх пані!

Чому дитина не спить вдень і що з цим робити

Чому дитина не спить вдень і що з цим робити

Повноцінний сон – одна з обов’язкових умов нормального розвитку як малюків грудного віку, так і старших дітей. Причому денний відпочинок не менш важливий, ніж нічний. Тому якщо дитина раптом починає відчувати труднощі з тим, щоб заснути вдень, чи спить дуже мало, це дійсно вимагає уваги і змушує батьків задуматися, чому дитина не спить і що робити в такій ситуації.

Для чого потрібен денний сон?

Чому ж дітям так необхідний денний сон? Вченими доведено, що включення тихої години в щоденний розпорядок дня малюка забезпечує повноцінне психічне розвиток, підвищує концентрацію уваги і допомагає поліпшити сприйняття нової інформації, а її, як відомо, діти постійно отримують у величезній кількості, адже вони весь час вивчають і пізнають навколишній світ.

Крім того, денний відпочинок життєво необхідний дітям, щоб дати перепочинок слабкої нервової системою. Нові емоції і активні ігри можуть викликати перевтома, плач і капризи. До того ж постійні стреси знижують захисну функцію організму, і він стає більш сприйнятливим до різних захворювань. Але якщо вчасно укладати малюка спати, цього цілком можна уникнути.

Повноцінний сон вдень необхідний не тільки немовлятам і дітям молодшого дошкільного віку. Педіатри рекомендують зберігати тиха година в режимі дитини до тих пір, поки йому не виповниться 7 років. Звичайно, потрібно враховувати, що чим старше стає дитина, тим менше йому потрібно спати вдень. Так, діти 1 року життя сплять в денний час в сукупності 6-8 годин, однорічні – 4-6 годин, а після 1,5 років денний сон повинен становити 1,5-2 години. Звичайно, не варто забувати про те, що це дуже усереднені показники. Якщо відхилення від норм денного сну невеликі, то переживати не потрібно: найчастіше це пояснюється індивідуальними особливостями дитячого організму. Але якщо малюк спить дуже мало, а то і зовсім відмовляється від денного відпочинку, що часто спостерігається після 3-4 років, а іноді і раніше, батькам варто замислитися, чому це відбувається.

З-за чого діти погано сплять в денний час?

Зрозуміти, з якої причини дитина не спить вдень, важливо перш за все тому, що від цього будуть залежати подальші дії батьків. Якщо немовлята рідко відмовляються від денного сну, то з дітьми постарше це відбувається регулярно. Основні причини того, що дитина не хоче спати вдень, можуть бути наступними:

 • Малюк не втомлюється. Якщо дитина весь час зайнятий спокійними іграми і мало гуляє, то велика ймовірність того, що він не буває втомлений, тому у відпочинку просто не потребує.
 • Немає потреби в денному сні, так як вона заповнюється за рахунок тривалого та міцного нічного сну. Дійсно, є окрема категорія дітей: вони лягають спати рано ввечері і прокидаються пізно вранці. Їх організм встигає повноцінно відпочити вночі. Такі дітки можуть без проблем спати весь день. Але ця причина актуальна тільки для тих малюків, які при такому розпорядку відчувають себе відмінно, не вередують, не перевозбуждаются і не влаштовують безпідставних істерик.
 • Відсутність режиму дня. Дитячий організм чутливо реагує на будь-які зміни, тому діти, у яких немає певного режиму дня, не можуть підлаштуватися під постійні пересування рамок їхнього життя: вони просто не встигають звикнути до такого ритму. Цілком зрозуміло, що вони починають відчувати проблеми зі сном, адже їх організм просто не знає, коли саме потрібно відпочивати.
 • Підвищена збудливість. Діти з такою особливістю поведінки дуже емоційні і надто рухливі, їм важко всидіти на місці, вони постійно в русі, легко збуджуються і часто не можуть заспокоїтися не тільки самостійно, але і з допомогою батьків. Гіперактивний дитина погано спить вдень, а нерідко і вночі, так як його нервова система дуже нестабільна.
 • Ці причини поганого денного сну можна віднести до постійних. В деяких випадках проблеми зі сном пояснюються випадковими подіями в житті малюка: наприклад, яскрава подія, яка його дуже вразило, або короткочасне порушення режиму (наприклад, дитина ненадовго заснув у транспорті). Статися це може з дітьми будь-якого віку, і нічого робити в такій ситуації не потрібно, так як звичайний розпорядок денного сну повернеться до дитини, як тільки він опиниться в звичних для нього умовах.

  Чому це трапляється у немовлят?

  Не менше побоювань у батьків виникає, коли немовля не спить вдень. Часто саме з такою проблемою вони звертаються до педіатрам, щоб з’ясувати, чому це відбувається, і що робити, щоб нормалізувати сон малюка.

  Як правило, грудної дитина погано спить вдень, тому що його щось турбує. Це можуть бути кишкові коліки або прорізування зубів. Крім того, варто переконатися, що малюк не захворів: часто діти не можуть спати, якщо у них підвищується температура або закладений ніс. Можливо, дитина просто некомфортно себе почуває з-за того, що в кімнаті холодно або жарко. Діти набагато краще засинають в добре провітреному приміщенні з температурою повітря 19-21°С.

  Іноді причиною поганого сну стає те, що в дитини немає певного режиму. Що ж робити в цьому випадку? Звичайно, встановити суворий розпорядок дня у такого малюка ще досить важко, але варто спробувати виділити для тих або інших процедур певний час. Наприклад, здійснювати прогулянку приблизно в одні і ті ж години до обіду, а купати ввечері перед сном. Поступово організм немовляти почне виробляти свій власний ритм, і малюк буде засинати вдень в один і той же час.

  Якщо проблеми з денним сном немовляти тривають, незважаючи на всі спроби батьків впоратися з цим порушенням, дитину варто показати педіатра: відсутність повноцінного відпочинку протягом довгого часу негативно позначається на розвиток немовляти та може свідчити про розвиток якогось захворювання.

  Як нормалізувати режим дня дитини?

  Отже, з’ясувавши причину відсутності денного сну у дитини, батькам варто визначитися, що робити, щоб тихий годину знову міцно увійшов в дитячий розпорядок дня. Якщо проблеми зі сном обумовлені тим, що дитина не втомлюється, постарайтеся ввести в його звичайний режим більше рухливих ігор, збільшити час прогулянок і по можливості проводите їх до того, як будете укладати дитину спати. Але при цьому потрібно стежити за тим, щоб малюк не захоплюється активними заняттями безпосередньо перед сном: перезбуджена дитина засинає так само погано, як і не стомлений. Особливо важливо дотримуватися цього обмеження для гіперактивних дітей. Їм краще всього підійде строгий режим дня. Крім того, таким дітям не можна дивитися телевізор та грати в комп’ютерні ігри.

  Якщо вся справа в тому, що дитина багато спить в темний час доби і не потребує в денному сні, потрібно просто зрозуміти і прийняти цю особливість організму дитини. Не варто намагатися штучно змінювати створився розпорядок. Краще навчити дитину відпочивати протягом дня. Для цього в певний час лягайте з ним на ліжко і розслабляйте його з допомогою читання казок або легкого масажу. З часом малюк звикне до цього і буде самостійно влаштовувати собі подібний відпочинок, коли втомиться.

  Якщо дитина не спить вдень, це може стати серйозним приводом для занепокоєння. Але як показує практика, в більшості випадків батькам варто лише докласти трохи зусиль, і малюк знову почне засипати в денний час.  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Чому дитина здригається і плаче уві сні і що з цим робити

  Зміст статті: Є привід для хвилювання? Коли потрібно звернутися до лікаря? Що робити батькам? Що може бути прекрасніше для молодої мами, ніж її спить солодким сном малюк? Але якщо під…

  Чому з’являються молочні скоринки на голові у малюка-грудничка?

  Зміст статті: Причини появи Як прибрати себорею у малюка? Профілактичні заходи Скоринки на голові у новонародженого можна помітити ще в пологовому будинку. Чи шкідливо це? Треба від них позбавлятися? Давайте…

  Чому новонароджений крекче і тужиться уві сні і що з цим робити

  Кожна мама дуже чуйно ставиться до будь-яких змін в самопочутті її малюка, особливо якщо дитині всього місяць, а то й менше. Складність полягає в тому, що деколи матері важко зрозуміти,…