Тільки для справжніх пані!

Чому дитина часто скрипить зубами уві сні

Чому дитина часто скрипить зубами уві сні

Діти першого року життя періодично скриплять зубами. У більшості випадків це пов’язано з прорізуванням зубів, і батькам не варто хвилюватися з цього приводу. Але якщо ви чуєте, що дитина скрипить зубами по ночах, слід звернути на це особливу увагу. Бруксизм – це скрегіт зубами у дітей і дорослих, викликаний мимовільним стисненням верхньої і нижньої щелепи в результаті спазм щелепних м’язів. Проявляється він вночі, коли людина спить. Явище це досить часте у дітей з’являється в 50% випадків, у дорослих – в 10 разів рідше. Чому скрип зубами може з’явитися навіть у малюка 3 років? Що робити батькам у такій ситуації? Давайте розбиратися.

Коли у малюка ріжуться перші зубки, він може відчувати дискомфорт від появи в роті зубів, намагається їх помацати, працювати щелепою і, як наслідок, сильно скрипить зубами. Лікарі називають таку поведінку бруксиоманией. Як правило, дитина скрипить зубами і періодично перестає, коли мама відволікає його цікавим заняттям. Ближче до року, коли зубів стає більше, малюк вже спокійніше реагує на їхню появу, а батьки все рідше чують неприємний скрип.

Привід для занепокоєння

Якщо ваша дитина скрипить зубами уві сні, це відбувається мимоволі в результаті спазму жувальних м’язів. У дітей до року бруксизм зустрічається вкрай рідко. Найчастіше немовлята скриплять зубами вдень, і це абсолютно нормально і не є приводом для занепокоєння. Коли дитині вже більше двох років, в нормі у нього – 20 молочних зубів, хворобливі відчуття від прорізування позаду. Дитина старше 2 років вже може розуміти, що скрипіти зубами шкідливо, вони можуть стати чорними і некрасивими.

Скрегіт зубами по ночах може з’явитися у дітей 3-7 років, рідше він виникає у віці 8-10 років, але може бути і в 12-16 років.

Причини неконтрольованого спазму щелепи:

Якщо причина бруксизму – проблеми з прикусом і яснами, то після консультації у лікаря-стоматолога і призначення відповідного лікування дитина спить ночами спокійно. Коли дитина писается вночі або йому сняться кошмари, він часто прокидається, значить, у нього спостерігаються порушення сну і роботи мозку уві сні. Що повинні робити батьки в такому випадку? Скористатися наступними рекомендаціями:

Дотримання цих простих правил допоможе протягом місяця позбутися від проблеми, викликаної порушенням сну.

Бруксизм і нервове перенапруження

Якщо ж причина нічного скрипу в сильному емоційному стресі, важливо якомога швидше допомогти дитині позбутися від переживань. Батькам необхідно дізнатися, чому дитина нервує, і постаратися допомогти йому. Для того щоб впоратися з хвилюванням, тривогою, страхом та іншими симптомами і причинами стресу, необхідно запам’ятати 10 простих правил:

 • Дотримуватися режиму дня з обов’язковими перервами на відпочинок.
 • Обмежити перегляд телевізора, комп’ютера і всіляких гаджетів.
 • Збільшити час прогулянок на свіжому повітрі, гуляти всією родиною, бути ближче до своєї дитини. Рекомендується вибрати для прогулянок парк, риболовлю, похід в ліс. Відвідування атракціонів, кінотеатру чи фастфуду тільки погіршить стан стресу, т. к. може сильно перезбуджувати нервову систему дітей.
 • Організувати відвідування басейну, занять танцями, якщо немає такої можливості, щодня разом з дитиною робити зарядку вранці, пробувати елементи йоги.
 • Читати художню літературу (відмінно підійдуть «маленький принц», «цветик-семицветик», казки А. С. Пушкіна та інші перевірені часом твори).
 • Уникати конфліктних ситуацій у родині, агресивної поведінки та криків, бути уважнішими до своїх дітей, прислухатися до їхньої думки.
 • Слухати класичну музику Моцарта, Баха, Шопена та інших.
 • Прибрати з харчування дитини газовану воду, «шкідливі солодощі. Надмірне вживання солодкого може викликати підвищене збудження нервової системи дітей в результаті різкого стрибка інсуліну.
 • Влаштовувати перед сном розслаблюючі ванни з ефірними маслами лаванди, меліси, відваром ромашки, чебрецю і морською сіллю.
 • Хорошим засобом для боротьби з тривогами може стати спільне сімейне захоплення, хобі (рукоділля, шахи, колекціонування і т. д.).
 • Крім психологічних і стоматологічних причин бруксизму відзначається зв’язок між нічним скреготом зубів і гіпертрофії аденоїдів у дітей у віці 3-7 років. Немає наукових підтверджень, чому аденоїди сприяють бруксизму, але на практиці у більшості дітей, чиї батьки скаржилися на неконтрольований скрип зубів, відзначено збільшення лімфоїдної тканини носоглотки. Передбачається, що в цьому випадку бруксизм пов’язаний з порушенням носового дихання, т. к. дитина з аденоїдами часто кашляє через стікають по задній стінці соплів і дихає переважно ротом. Коли відкритий рот дитини всю ніч, це може призводити до появи спазму верхніх і нижніх щелеп. У такому разі необхідна консультація оториноларинголога.

  Методи діагностики бруксизму

  Якщо самостійно впоратися з нічним скрипом не вдається, необхідно звернутися за допомогою до лікаря. Проблемами нічних спазмів займаються неврологи, психоневрологи і психотерапевти. Якщо в результаті скреготу постраждала зубна емаль, необхідна консультація стоматолога. В даний час існує два основних методи діагностики бруксизму – полисомнография і нічний моніторинг електроенцефалографії.

  Полисомнография – це оцінка стану організму під час нічного сну. Для діагностики може використовуватися і денний сон, але найбільш достовірні результати будуть отримані, якщо дослідити стан дитини під час нічного сну в домашніх умовах. Під час проведення діагностики прикріплюють спеціальні датчики, які будуть реєструвати:

  Отримані дані розшифровуються лікарем-неврологом або сомнологом (фахівець зі сну) і можуть бути використані при виборі подальшої тактики лікування.

  Чому так важливо звернутися до фахівців? Мимовільне стиснення щелеп ночами призводить до витончення зубної емалі, а значить і до появи сколів, тріщин, підвищеної чутливості зубів. Якщо бруксизм ще не привів до стоматологічних проблем, значить, немає причин для проведення складних медичних процедур, досить уникати перенапруження, пройти огляд стоматолога, щоб виключити відхилення у розвитку зубів, неправильний прикус. Будьте здорові!  Де ви зараз? Ось тут:


  Схожі записи:

  Чому дитина не спить вдень і що з цим робити

  Зміст статті: Для чого потрібен денний сон? З-за чого діти погано сплять в денний час? Чому це трапляється у немовлят? Як нормалізувати режим дня дитини? Повноцінний сон – одна з…

  Чому дитина здригається і плаче уві сні і що з цим робити

  Зміст статті: Є привід для хвилювання? Коли потрібно звернутися до лікаря? Що робити батькам? Що може бути прекрасніше для молодої мами, ніж її спить солодким сном малюк? Але якщо під…

  Чому з’являються молочні скоринки на голові у малюка-грудничка?

  Зміст статті: Причини появи Як прибрати себорею у малюка? Профілактичні заходи Скоринки на голові у новонародженого можна помітити ще в пологовому будинку. Чи шкідливо це? Треба від них позбавлятися? Давайте…