Тільки для справжніх пані!

Чи можна завагітніти після закінчення овуляції?

Чи можна завагітніти після закінчення овуляції?

Чи можна завагітніти після овуляції? Це питання хвилює і тих, хто намагається уникнути незапланованої вагітності, і тих, хто з нетерпінням чекає появи двох заповітних смужок на тесті. Як виявилося, вагітність в цьому випадку дійсно можлива, але лише за умови впливу деяких факторів.

Овуляція і процес зачаття

Щоб зрозуміти, чи можливо завагітніти після овуляції, необхідно мати уявлення про те, як відбувається дозрівання яйцеклітини, скільки воно триває і яке значення має для процесу зачаття.

Овуляція у більшості жінок доводиться на середину менструального циклу, при цьому сам цикл може тривати від 25 до 36 днів – в залежності від індивідуальних особливостей організму. Так, при тривалості циклу 30 діб дозрівання яйцеклітини повинно відбуватися приблизно на 15 день після початку місячних. Однак час овуляції цілком може дещо зміщуватися в більшу або меншу сторону. Багато жінок взагалі не відчувають, як це відбувається, тому не завжди знають точну відповідь, в який саме день циклу у них трапляється овуляція.

Найбільш точно визначити дні овуляції допоможе наш онлайн калькулятор.

Овуляція знаменує момент, в який яйцеклітина повністю дозріває і стає готова до того, щоб відбулося злиття зі сперматозоїдом – зачаття. Для того щоб відбулася «зустріч» з чоловічою статевою клітиною, яйцеклітина виходить в маткову трубу і починає рухатися по ній. Якщо злиття не відбувається, жіноча клітина гине, і вагітність стає неможливою. Щоб знову спробувати зачати дитину, партнерам доведеться чекати наступний менструальний цикл і момент нової овуляції.

Життя яйцеклітини, так само як і її готовність до запліднення, триває зовсім недовго: зазвичай вона гине через 12 годин, іноді через добу. Звичайно, трапляються винятки, коли овуляція триває 48 годин, і про це теж не варто забувати. До речі, активні сперматозоїди здорового чоловіка зберігають здатність до запліднення яйцеклітини протягом 5 днів, тому теоретично вірогідність завагітніти є не тільки під час овуляції, але і до неї.

І все ж найбільший шанс на зачаття припадає саме на день овуляції і відразу після нього, хоча вже через 24 години після дозрівання яйцеклітини ймовірність настання вагітності скорочується приблизно до 13%. Через 2 дні після овуляції можливість зачаття зводиться практично до нуля, але якщо життя яйцеклітини продовжилася до 48 годин, то теоретично вагітність все-таки можлива.

Пари, які воліють користуватися календарним методом контрацепції (так званим методом «безпечних» днів, які ймовірність зачаття мінімальна), нерідко бувають здивовані, що, незважаючи на всі їхні підрахунки, вагітність все ж настала. Вони запитують: чи можливо завагітніти після овуляції? Строго кажучи, зачаття неможливе після того, як яйцеклітина загинула. Але насправді в деяких випадках воно дійсно відбувається, причому іноді навіть перед самою менструацією. Розберемося, чому і яка ймовірність цього.

Зачаття після овуляції: так чи ні

Отже, яка існує ймовірність завагітніти після овуляції і чому зачаття може відбутися навіть в «безпечний», здавалося б, день? Справа в тому, що багато жінок просто не враховують, як їх складний організм, і забувають про те, що вплинути на роботу статевої системи може величезна кількість чинників. Коли це відбувається, спостерігається збій у менструальному циклі, який приводить до зсуву овуляторної фази.

З-за цього яйцеклітина може дозрівати не як зазвичай – в середині циклу, а, наприклад, на 20 або 23 день, який жінка за звичкою вважає «безпечним» і неможливим для зачаття. Відбувається пізня овуляція. Саме цим найчастіше пояснюється незапланована вагітність у тих, хто охороняється календарним методом. Причому у деяких жінок вона може настати навіть за тиждень до менструації. Так як місячні нового циклу при цьому зберігаються, майбутня мама може не відразу дізнатися, що всередині неї вже розвивається нове життя.

Причини, за якими дозрівання яйцеклітини відбувається пізніше, ніж зазвичай, можуть бути наступними:

Деякі жінки помічають, що за день до настання овуляції і безпосередньо під час дозрівання яйцеклітини їх самопочуття дещо змінюється. Можуть з’являтися несильні тягнучі або колючі болі в області матки і яєчників, підвищується чутливість грудей, посилюються прозорі виділення з піхви. Це цілком природні симптоми того, що яйцеклітина готується до виходу з яєчника. Ті, у кого подібні відчуття спостерігаються в кожному циклі, вже з упевненістю можуть визначати, в який саме день відбувається даний процес і скільки часу він триває. Але якщо жінка не відчуває ніяких ознак дозрівання яйцеклітини, їй не варто панікувати: відчувати це можуть далеко не всі. Щоб напевно дізнатися, в який день шанси на зачаття найвищі, слід скористатися одним із способів визначення овуляції.

Як дізнатися строк настання овуляції?

Ця інформація буде корисна і для тих, хто планує вагітність, і для тих, хто бажає уникнути її і користується методом «безпечних» днів. Існує кілька методів, що дозволяють дізнатися, коли відбувається овуляція і скільки вона триває:

 • Вимірювання базальної температури.
 • З експрес-тести на овуляцію.
 • Фолікулометрія.
 • Найпростішим і доступним способом визначити, в якій із днів циклу дозріває яйцеклітина, є проведення тесту на овуляцію в домашніх умовах. Купити тест-смужки сьогодні можна в будь-якій аптеці. Зазвичай в упаковці міститься кілька тестових смужок паперу. Дослідження проводиться з використанням сечі протягом декількох днів до передбачуваної дати овуляції.

  Коли на тест-смужці з’явиться 2 яскравих чітких лінії, це буде означати, що овуляція у самому розпалі. Правильно проведений тест дозволяє точно визначити термін дозрівання яйцеклітини. Якщо друга смужка так і не з’явилася, це може свідчити про пізньої овуляції, тому існує висока ймовірність настання вагітності навіть набагато пізніше середини циклу. Такий метод дуже зручний, коли жінка планує вагітність і хоче в домашніх умовах дізнатися, закінчилася овуляція.

  Фолікулометрія більше підходить для тих, хто тривалий час не може завагітніти. Це дослідження передбачає відстеження овуляторної фази протягом декількох циклів за допомогою ультразвукової діагностики.

  Вимірювання базальної температури також нерідко використовується для визначення моменту дозрівання яйцеклітини. В цьому випадку потрібно стежити за динамікою ректальної температури: помічено, що в момент овуляції вона підвищується. Але з-за того, що багато жінок проводять такі вимірювання неправильно, результати нерідко бувають спотворені. Тому даний спосіб не вважається достовірним і точним.

  Таким чином, завагітніти після того, як яйцеклітина дозріває і покинула жіночий організм, так і не з’єднавшись зі сперматозоїдом, неможливо. Але не варто забувати про те, що жіноче тіло – дуже складна система, в якій нерідко відбуваються збої, в тому числі пов’язані зі строками овуляції. Тому при пізньому дозріванні яйцеклітини вагітність може наступити навіть у другій половині циклу.