Тільки для справжніх пані!

Чи можна приймати ванну під час вагітності

Чи можна приймати ванну під час вагітності

Багато майбутні мами сумніваються, чи можна вагітним приймати ванну. Вони не на жарт бояться купатися. Їм здається, що довге лежання у воді може нашкодити, порушити природний хід вагітності. Тому жінки відмовляють собі в задоволенні і ополіскують душем. Однак перш ніж так різко відмовлятися від розслаблюючій процедури, необхідно дізнатися, чи дійсно ванна так небезпечна для вагітних чи можна в ній трохи поніжитися.

У чому небезпека?

Раніше вважалося, що ванна протипоказана для вагітних. Люди думали, що вода може потрапити всередину піхви, а через нього – в матку. Водопровідна рідина завжди була далека від ідеальної за своєю якістю, тому вона нібито може завдати шкоди плоду.

Зараз ця точка зору визнана неправильною. В реальності прохід в матку надійно захищений слизової пробкою, тому рідина не може потрапити всередину. Коли жінка миється, в її організм практично не затікає вода. Від неї не може бути шкоди.

Тим не менш, ванна – потенційно небезпечне місце для вагітної жінки. Тут є кілька чинників ризику:

Будь слизькі поверхні несуть потенційну небезпеку для вагітної жінки. Майбутня мама може посковзнутися і не втримати рівновагу. Якщо врахувати, що ванні в більшості квартир – це маленькі приміщення, де і повернутися складно, то можна припустити, що будь-яке падіння здатне призвести до досить серйозних травм. Якщо вагітна жінка сильно вдариться, то це може стати причиною різних патологій у розвитку плоду і навіть викидня. Але в цьому сенсі ванна при вагітності не небезпечніше душа.

Є ще один дуже поширений привід для сумнівів. Багато майбутні мами бояться купатися у ванні тому, що не раз чули (або бачили у фільмах), як гарячу воду використовували для переривання вагітності. І жінки думають, що такі «посиденьки» можуть дорого коштувати як їм, так і їх малюкові. Побоювання не безпідставні. Гаряча вода і перегрів тіла майбутньої мами створюють підвищений тиск, що може призвести до відшарування плаценти, порушень у розвитку плоду та навіть передчасних пологів або викидня. Якщо температура води не перевищує 37 градусів, то ніякої небезпеки немає.

До шкідливих речовин можна віднести різні піни для ванн, оскільки у них часто містяться токсичні елементи. Тому на період вагітності краще від них відмовитися. З обережністю слід ставитися і до ароматичних засобів. Деякі ефірні масла негативно позначаються на стані матері та плода. Не варто лежати у воді, в яку додано екстракти кипариса, чебрецю і розмарину. Вони дуже небезпечні при виношуванні і навіть можуть призвести до викидня.

Також під час вагітності дуже обережно потрібно ставитися до сольових ванн або додавання трав’яних відварів. У них можуть виявитися речовини, потенційно здатні завдати шкоди.

Будь-які добавки можуть спровокувати алергічну реакцію, про це також треба пам’ятати. Тому на час вагітності краще зовсім відмовитися від використання ароматичних масел, трав’яних настоїв, піни і солей.

Користь ванни для вагітних

Прийняття ванни – це дуже приємна, заспокійлива та розслабляюча процедура. Вода іноді здатна буквально оживити людину, додати сил і бадьорості. Тому повністю відмовлятися від неї не варто.

Ванна допоможе їй позбутися багатьох неприємних відчуттів. Так, на пізніх термінах часто набрякають ноги, турбують болі в спині, жінка швидко втомлюється. На ранніх – буває дискомфорт в районі попереку або внизу живота. Тепла (не гаряча!) вода розслабить затерплі напружені м’язи. Завдяки цьому за короткий час пройдуть болі в спині, животі, набряки, а майбутня мама відчує приплив енергії.

Гаряча ванна протипоказана

Основне правило, яке ви повинні запам’ятати всі вагітні жінки: гаряча ванна протипоказана як на ранніх, так і на пізніх термінах. Ідеальна температура води – близько 36-37°C. При зануренні в гарячу ванну навіть на короткий час нагрівається тіло матері, потім – внутрішні органи, в тому числі матка, і сам плід. Наслідки недотримання температурного режиму можуть бути трагічними. Це буде залежати від того, в якому триместрі стався перегрів організму.

Чому вагітним не можна приймати ванну з гарячою водою?

Техніка безпеки при прийнятті ванни

Вагітним жінкам можна (а в деяких випадках потрібно!) приймати ванну. Однак митися необхідно акуратно, обережно, дотримуючись ряду правил:

Якщо ще залишаються сумніви, чи можна приймати ванну під час вагітності, то краще звернутися до гінеколога і порадитися з ним. Він дасть докладні вказівки і визначить, який вид гігієнічних процедур буде оптимальним.