Тільки для справжніх пані!

Білки і їх біологічна роль для нашого здоров’я

Білки і їх біологічна роль для нашого здоров'я

Головне не проект будинку, а те, з чого він побудований! Якщо матеріал міцний, вологостійкий, то будинок прослужить вам довго і не принесе багато клопоту, але якщо неякісний матеріал, очікуйте багато поломок і тривалий ремонт. Основним будівельним матеріалом для людського організму служать білки. Біологічна роль білків непереоценима. З них складається кожна клітина людського організму на 50%. Вони є структурними елементами кісток, шкіри і волосся. Без них не запускаються біохімічні реакції, які не виробляються гормони і ферменти.

У свою чергу протеїни в організмі складаються з амінокислот. Амінокислоти розташовуються одна за одною, як намистинки намисто. При цьому утворюється довга ланцюжок, в ній амінокислоти стоять у суворій послідовності. Їх місцезнаходження обумовлюють біологічні та хімічні властивості білка. Амінокислоти поділяються на дві групи: незамінні і замінні. Незамінні амінокислоти в людському організмі не виробляються. Вони повинні в обов’язковому порядку потрапити в організм з їжі. Замінні амінокислоти виробляються з використанням інших амінокислот. Щоб зрозуміти важливість протеїнів для організму, розглянемо, які функції вони виконують.

Функції білків в організмі

Протеїни захищають від хвороб. Вони борються з вірусами, грибками, бактеріями і токсинами. Вони беруть участь у згортанні крові, захищаючи людину від надмірної її втрати.

Регулюють гормональний фон. Гормони у нашому організмі складаються з білків. Якщо ваші залози отримують сировину низької якості, це впливає на їх функціонування.

Допомагають перетравлювати їжу. Ферменти в організмі, які беруть участь у травленні – це білки. Популярний вислів «у мене став шлунок» лише свідчить про відсутність потрібного будівельного матеріалу в організмі.

Насичують організм киснем. В крові за перенесення кисню відповідає гемоглобін, який складається з протеїну і заліза. Навіть якщо ви з’їсте продукт з великим вмістом заліза, але не поповните білок, гемоглобін не збільшиться. Кисень, у свою чергу, потужний очищувач крові і виступає окислювачем, він спалює токсини, щоб забезпечити виведення їх з клітини. Також гемоглобін постачає кисень до мозку, роблячи свіжими ваші думки.

Протеїни допомагають збільшити обсяг м’язової маси. Ці нанометрові частинки в організмі становлять основу м’язової тканини, прискорюють метаболізм у стані спокою, а також блокують відчуття голоду.

Саме вони захищають вас від передчасного старіння. Кератин і колаген являють собою білкові сполуки, які входять до складу епідермісу і відповідають за його міцність, пружність, гладкість і еластичність.

Симптоми нестачі білка в організмі

Роль білків в організмі людини неоціненна. Недостатня їх кількість призводить до порушень у функціонуванні організму. Особливо страждають печінка, підшлункова залоза й ендокринна система. Крім того, порушується обмін і засвоєння вітамінів, спостерігається атрофія м’язів, погіршується пам’ять і з’являється хронічна втома. Особливо згубно це позначається на розвитку дитини, що проявляється уповільненням зростання і крихкістю кісток. Також можуть спостерігатися такі симптоми:

Але завдасть шкоди і зайва кількість білка. Він не здатний затримуватися в організмі. Зайвий протеїн перетворюється печінкою в білі кристали, звані сечовиною, яку змушені видаляти нирки. Кількість білка, що перевищує норму, формує кисле середовище організму, що призводить до збільшення втрати кальцію. Але в житті людини дуже рідко зустрічається надлишок білків в організмі, частіше спостерігається їх нестача.

Норма споживання

В залежності від складу амінокислот в білках виділяють повноцінні та неповноцінні білки. До недавнього часу вважалося, що неповноцінні білки містяться в рослинній їжі, такої як боби, хліб, горіхи. джерелом повноцінних білків вважалася тільки м’ясна, рибна, молочна продукція, а також яйця. Але недавні дослідження спростовують цей факт, справа в тому, що, доповнивши білки одного рослинного продукту білками іншого, ми легко отримаємо необхідний набір амінокислот.

Білки, які потрапляють з їжею, не ідеальні для засвоєння, а це означає, що для їх синтезу використовується не весь білок. Тому дієтологи рекомендують об’єднувати деякі продукти між собою. Наприклад, більшого засвоєнню білків сприяє поєднання цільнозернових з бобовими. Теплова обробка також сприяє кращому засвоєнню білка. Однак під час приготування рослинного протеїну температура повинна бути невисокою.

Роль білків в організмі людини повністю реалізується, якщо дотримуватися певну норму їх споживання. Для раціону здорової людини необхідний 1 г протеїну на 1 кг маси. Для дітей, вагітних жінок та людей, що активно займаються спортом, це число збільшується до 1,5-2 грам. На кожен основний прийом їжі має припадати 30% протеїнів від денної норми і 5% на перекус.

Як вміст білків у продуктах? Їх наявність різниться, наприклад:

Також важливо дотримуватися правила їх приготування. Не готуйте продукт при дуже високій температурі, краще продовжите цей процес. Бобові на деякий час слід замочувати, і тільки потім відварювати. Якщо дотримуватися певних правил приготування, білки засвояться організмом краще.

Білок рослинний і тваринний білок

Тваринний Білок міститься в продуктах тваринництва, таких як м’ясо, риба, яйця і молочні продукти. Часто людина віддає перевагу цим продуктам, але вони таять у собі небезпеку. Велике вміст жиру неблаготворно позначається на організмі, тому варто урізноманітнювати свій щоденний раціон їжею, що містить рослинний білок.

Його представляють продукти чотирьох груп:

Медицина знає, що люди, які воліють рослинний білок тварині, рідше у своєму житті хворіють онкологічними захворюваннями, менш схильні до ожиріння і цукрового діабету. Рослинні білки довше підтримують ситість, що допомагає уникнути переїдання протягом дня.

Правила вживання білкової їжі

Починайте день з білкового сніданку. Це забезпечить вам відчуття ситості, і ви нескоро ще зголоднієте. Відомий факт: у першій половині дня білки засвоюються краще.

Поєднуйте білкові продукти. Розбавте раціон рослинною білковою їжею.

Ділите вашу порцію білків протягом дня. Організму важко буде засвоїти всю добову норму білка за один раз.

Якщо ви ведете активний спосіб життя, порція білка через 30 хвилин після тренування допоможе прийти в ідеальну форму.

Визначте норму білка і строго дотримуйтеся її. Кількість білка вище норми здатне викликати отруєння.

Правильно поєднувати продукти. Наприклад, водорость спіруліна непогано сумісна з овочами, які багаті крохмалем. Чудовим доповненням стануть овочі та зелень. Бобові ідеально поєднуються із зеленню і кашами.

Готуйте білкові продукти при мінімальній температурі, довше їх варіть, а бобові попередньо замочуйте.

Для перетравлення білка потрібно багато води. Вживайте її достатню кількість: як правило, рекомендується пити вісім склянок води в день.

Дотримуйтесь пропорцію білків у вашому раціоні з жирами і вуглеводами, дотримуйтеся вищевикладених правил. Тоді ви відчуєте прилив сил і здоров’я, а також знищите зайву вагу. Удачі вам на шляху до здорового життя!Де ви зараз? Ось тут:


Схожі записи:

Абетка харчування: білки, насичені і ненасичені жири, прості і складні вуглеводи

Зміст статті: Вуглеводи Білки Жири Баланс білків, жирів і вуглеводів Основи правильного харчування Для забезпечення правильного харчування дуже важливо дотримуватися баланс споживання білків, жирів і вуглеводів. Жодна з цих речовин…

Баклажани: у чому користь і шкода «синеньких»

Зміст статті: Користь продукту Баклажан в процесі схуднення Що важливо знати про приготування баклажанів Правила зберігання і вибору «синеньких» Протипоказання до вживання «Синенькі», як часто називають баклажани, могли б активніше…

Антонівка – смачний і корисний сорт яблук

Зміст статті: Особливості плодів Переваги та недоліки Користь і шкода Використання в кулінарії Протягом останніх десятиліть селекціонери вивели чимало нових сортів яблук, проте класична Антонівка як і раніше займає лідируючі…